Sari la conținut
Forum Roportal
bahuczki peter

Cele 10 porunci, doar sa fie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am inteles. De strans, v-ati strans. Dar cum ramane cu David, Robul lui YHWH? Cine e David din profetie? :huggles:

Daca cuvintul il voi scula,nu se intelege asa cum se citeste atunci si cuvintul David poate fi Buda sau klinton.

Dar noi citim ;Il voi scula ;si inteleg exact cum am citit.Ca Dumnezeu il va scula pe cel ce a fost culcat,pe David.

Daca lui Daniel ia zis ;Dute ca te vei scula iarasi.Lui David niu ia zis ca-l va scula?

De ce trebuie sa inteleg la Daniel cum e scris iar la David numai cum gindesti tu?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca cuvintul il voi scula,nu se intelege asa cum se citeste atunci si cuvintul David poate fi Buda sau klinton.

Dar noi citim ;Il voi scula ;si inteleg exact cum am citit.Ca Dumnezeu il va scula pe cel ce a fost culcat,pe David.

Daca lui Daniel ia zis ;Dute ca te vei scula iarasi.Lui David niu ia zis ca-l va scula?

De ce trebuie sa inteleg la Daniel cum e scris iar la David numai cum gindesti tu?

E bine. Deci acuma, ca tot v-ati strans, asteptati ca David sa fie inviat si sa va conduca? La ce? Sa nu-mi spui ca la razboi... Nu v-ati saturat de ele? Nu ar fi mai bun unul ca Moise care doar sa zica si sa se faca? Unul care sa nu aiba nevoie de razboaie pentru a se impune?

Intreb si eu... :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E bine. Deci acuma, ca tot v-ati strans, asteptati ca David sa fie inviat si sa va conduca? La ce? Sa nu-mi spui ca la razboi... Nu v-ati saturat de ele? Nu ar fi mai bun unul ca Moise care doar sa zica si sa se faca? Unul care sa nu aiba nevoie de razboaie pentru a se impune?

Intreb si eu... :roll:

E bine ca macar intrebi.Asa se invata din intrebari.

Da noi asteptam si ca David sa fie inviat dar va invia cind va invia si Daniel.

Pina la invierea lui insa ,mai sint multe lucruri de facut.

Si inca nu ne-am strins, ci abia am inceput a ne stringe.

Drumu-i lung si anevoios ,dar ne silim si e bine ca sintem pe drum.

Nici din Egipt n-a fost usor ,dar urmat drumul pas cu pas.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E bine ca macar intrebi.Asa se invata din intrebari.

De asta pana acuma imi raspundeai numai prin intrebari? :o:

 

Da noi asteptam si ca David sa fie inviat dar va invia cind va invia si Daniel.

Dar Isus, va invia si El odata cu Daniel si David? Ce zici Haym?

 

Nici din Egipt n-a fost usor ,dar urmat drumul pas cu pas.

Din Egipt, Dumnezeu v-a scos prin Moise. Cine este acel Moise care despica marile inaintea voastra astazi? :geek:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Precum stim exista 10 porunci.

Daca ar fi facut Moise scoala cu politicienii nostri de acum... sa te tii bine cate porunci ar fi inventat :o:

10. Sa nu poftesti nimic din ce este al aproapelui tau.

Probabil, poruncile ar fi fost pline de pofte la adresa buzunarului celorlalti :geek:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
De asta pana acuma imi raspundeai numai prin intrebari? :)

 

 

Dar Isus, va invia si El odata cu Daniel si David? Ce zici Haym?

 

 

Din Egipt, Dumnezeu v-a scos prin Moise. Cine este acel Moise care despica marile inaintea voastra astazi? :)

Pai Isus nu poate sa fie,ca a fost lepadat.

Deci si el pe noi.Asa ca ramine singura varianta ;Dumnezeu.Acel acre spune ca in ziua aceea si nemurile il vor cunoaste.

Da,neamurile care se lauda ca cunosc pe Isus,atunci i si vor da seama ca sau inselat si ca este altulcare are un nume si nu trei.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da,neamurile care se lauda ca cunosc pe Isus,atunci i si vor da seama ca sau inselat si ca este altulcare are un nume si nu trei.

Neamurile care Il cunosc, nu ar ridica arma impotriva unui popor, cu ata mai mult impotriva lui Israel.

Neamurile care se lauda ca Il cunosc dar ridica arma impotriva altor popoare, pot sa spuna orice, caci sunt hoti de identitate. Lupi imbracati in piele de oaie, cum spunea Isus... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Neamurile care Il cunosc, nu ar ridica arma impotriva unui popor, cu ata mai mult impotriva lui Israel.

Neamurile care se lauda ca Il cunosc dar ridica arma impotriva altor popoare, pot sa spuna orice, caci sunt hoti de identitate. Lupi imbracati in piele de oaie, cum spunea Isus... :)

Oricum impotriva lui Israel se pregates sa vina popoare crestine,bine ca vor veni si altele,asta-i alta popveste.

Problema e daca stii cind si cu ce ocazie vor veni sa ne viziteze?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum impotriva lui Israel se pregates sa vina popoare crestine,bine ca vor veni si altele,asta-i alta popveste.

Problema e daca stii cind si cu ce ocazie vor veni sa ne viziteze?

Daca spui ca esti capabil sa talmacesti scripturile, vei fi capabil si sa pui ghilimelele de rigoare. Astfel, impotriva lui Israel vor veni cel mult popoarele "crestine". Caci crestinismul, nu scoate sabia impotriva vreunui om/popor. Cel mult sabia cuvantului... :)

 

Asa ca vizita crestinismului in Israel, nu va mai fi. Tu stii bine asta, si de asta Israelul se inarmeaza azi. A fost acum 2000 de ani, si L-ati scos afara pe Vizitator. ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca spui ca esti capabil sa talmacesti scripturile, vei fi capabil si sa pui ghilimelele de rigoare. Astfel, impotriva lui Israel vor veni cel mult popoarele "crestine". Caci crestinismul, nu scoate sabia impotriva vreunui om/popor. Cel mult sabia cuvantului... :)

 

Asa ca vizita crestinismului in Israel, nu va mai fi. Tu stii bine asta, si de asta Israelul se inarmeaza azi. A fost acum 2000 de ani, si L-ati scos afara pe Vizitator. ;)

 

Crestinii nu vin cu sabia ci cu chibriturile la incvizitie si cu gaz Ciclon B la lagarele de exterminare.

Cat despre acel Vizitator de care scrii,eu nu stiu de cine scrii. Eu cunosc evreul acela care ca si o multime altii a crezut ca este fiul Lui. Din pacate, nu El si nu altii au dovedit ca sunt persoanele asteptate ca nu sa mantuit nimeni si nimic si religia care au infintat credinciosii Lui 300 de ani dupa Rastignire a cauzat cele mai hidoase razboaie din lume omorandu-se intre ei in special. Restul ce era de asteptat de la El,nimic nu sa intamplat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×