Sari la conținut
Forum Roportal
bahuczki peter

Cele 10 porunci, doar sa fie?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba da dar m-am cait . Si Dumnezeu a vazut ca imi pare rau . Si ca nu mai fac altadata :roll:

 

Am zis ca trebuie nu ca vorbesc eu zilnic . :bye:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba da dar m-am cait . Si Dumnezeu a vazut ca imi pare rau . Si ca nu mai fac altadata :roll:

Asta spuneam si eu. Ca poruncile alea 10 desi sunt bune si trebuiesc respectate, nu sunt suficiente. (Po)Cainta este cea care da suficienta. Mai mult de atat nu poate face omul . Restul, mai departe, e partea lui Dumnezeu.

 

Am zis ca trebuie nu ca vorbesc eu zilnic . :bye:

Cel mai important e sa nu auzi voci care iti raspund. Ala e un alt nivel... :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu aud nimic . Stiu :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Gata. Nait. Cica e pacat sa pierzi o noapte de somn. :o:

 

Nait . Dumnezeu sa te vegheze

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Gata. Nait. Cica e pacat sa pierzi o noapte de somn. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cele 10 porunci au fost date de Dumnezeu poporului evreu. Evreii nu se inpotrivesc daca si alte religii vor sa faca uz de aceste porunci dar au o singura rugaminte: Primiti-le cum au fost scrise si nu le schimbati,modernizat sau adougat ca sa stiti,Cel de sus este foarte inversunat pe cine ii plagiaza opera si inca o cam mototoleste.

Cele 10 Porunci,traducerea exacta din textul original,in ebraica:

 

Cele zece porunci (traducere din ebraica)

 

 

 

1.Eu insumi sunt Domnul Dumnezeul tau , care te-a scos din robia din tara Egiptultui : nu vei avea alti Dumnezei afara de mine .

2.Sa nu iti faci chip cioplit si nici imagine de ce-i pe cerul de deasupra , pe pamintul de sub el , in apa , sau sub pamint si sa nu te inchini lor si sa nu te rogi lor : fiindca eu Domnul Dumnezeul tau , Dumnezeul drept , inscriu pacatul parintilor pe seama fiilor , nepotilor , stranepotilor si strastranepotilor .

3.Sa nu invoci numele Domnului Dumnezeul tau in desert , ca nu v-a ispasi Dumnezeu pe cel ce va invoca numele sau in desert .

4.Tine minte ziua de repaos (shabat) si cinsteste-o . Munceste sase zile facind toate treburile . Iar ziua a saptea , de repaos (shabat) , sa fie pentru Domnul Dunnezeu : nu fa nici o treaba tu si fiul tau si fiica ta , robul tau si roaba ta si vita ta si strainul dintre portile tale . Fiindca sase zile a facut Dumnezeu cerul si pamintul , marea si tot ce este in ele , si s-a odihnit , in ziua a saptea ; de aceea , a blagoslovit Dumnezeu ziua de repaos (shabat) si a sfiintit-o .

5.Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta , ca sa ai parte de zile multe pe pamintul pe care Dumnezeul tau ti l-a dat .

6.Sa nu ucizi .

7.Sa nu te inpreunezi cu nevasta altuia .

8.Sa nu furi .

9.Sa nu silnicesti pe aproapele tau cu juramint mincinos .

10.Sa nu rivnesti la casa aproapelui tau ; sa nu rivnesti la femeia aproapelui tau , la robul lui , la roaba lui , la taurul lui , la asinul lui si tot ce poseda aproapele tau .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cele 10 porunci au fost date de Dumnezeu poporului evreu. Evreii nu se inpotrivesc daca si alte religii vor sa faca uz de aceste porunci dar au o singura rugaminte: Primiti-le cum au fost scrise si nu le schimbati,modernizat sau adougat ca sa stiti,Cel de sus este foarte inversunat pe cine ii plagiaza opera si inca o cam mototoleste.

Cele 10 Porunci,traducerea exacta din textul original,in ebraica:

Crestinismul are exact aceste porunci asa cum le citezi tu, nu-i nici o deosebire.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Crestinismul are exact aceste porunci asa cum le citezi tu, nu-i nici o deosebire.

 

Nu distingi ce este scris cu rosu?

Cati Dumnezei au crestinii? Fii lui Dumnezeu,Sfantul Duh,Sfanta Maria si inca o groaza de sfinti la cere crestinii se roaga.

Nu va rugati la statui si icoane? Dece nu impliniti porunca Shabatului ca zii sfanta de odihna?

 

Crestinii au cam rotunjit colturile Poruncilor si le-au facut remont ca sa se potriveasca la traditii pagane la care erau obisnuiti.

 

"Nici o deosebire?" . Tu trebuie sa incerci sa scrii si ceva serios nu numai glume.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu distingi ce este scris cu rosu?

Cati Dumnezei au crestinii? Fii lui Dumnezeu,Sfantul Duh,Sfanta Maria si inca o groaza de sfinti la cere crestinii se roaga.

Nu va rugati la statui si icoane? Dece nu impliniti porunca Shabatului ca zii sfanta de odihna?

 

Crestinii au cam rotunjit colturile Poruncilor si le-au facut remont ca sa se potriveasca la traditii pagane la care erau obisnuiti.

 

"Nici o deosebire?" . Tu trebuie sa incerci sa scrii si ceva serios nu numai glume.

Pentru hans,nu crestinismul traditional este crestinism ci numai secta lui familiara,care si-a format-o singurprin combinatea advento-martoriceasca.

Scuze hans ca vorbesc in contul tau,dar crestinism este acela care a dat N Testament si si-a pus amprenta pe el ,cu modificarea poruncii a patra.

Acela este crestrinismul ,care are cap pe Cristos.

Si Cristos este anti Dumnezeu prin desfiintarea poruncilor.Ca asa a zis Isus,ca cine va desfiinta una din cele mai mici porunci si va invata asa va fi scos din imparatie.Or Cristos invata ca legea nu mai este,Sabat nu este ,Circumciziune nu este si etc etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu distingi ce este scris cu rosu?

Tocmai ca disting...insa efectul este ca si la tauri, pentru ca debitezi aiurea... :cheer:

 

Cati Dumnezei au crestinii?

Daca ai avea macar putin habar despre crestinism ai afla ca acesta are atatia Dumnezei cati spune Pavel:"Caci chiar daca ar fi asa numiti "dumnezei" fie in cer, fie pe pamant (cum si sunt in adevar multi "dumnezei" si multi "domni"),totusi pentru noi nu este decat un singur Dumnezeu: Tatal, de la care vin toate lucrurile si pentru care traim si noi"(1Cor.8.5-6)

 

Mai ai erori de corectat, domnule Evreul? :P

 

Nu va rugati la statui si icoane?

Aceia nu sunt crestini. Sunt crestini ortodocsi. E prea subtila pentru tine diferenta? 8)

 

Dece nu impliniti porunca Shabatului ca zii sfanta de odihna?

Parca tu o implinesti... ;) Ti se pare, prietene. Tinta poruncii Sabatului este ODIHNA. Ori, fara iertarea lui Isus Hristos, ciu-ciu odihna.

 

Ca tot iei la purecat, ia spune-mi Evreule: cate porunci din cele 10 ai tinut tu fara sa o calci macar o data? ;)

 

Crestinii au cam rotunjit colturile Poruncilor si le-au facut remont ca sa se potriveasca la traditii pagane la care erau obisnuiti.

Poruncile nu au avut niciodata colturi. Doar oamenii au fost si sunt cam colturosi...

 

"Nici o deosebire?" . Tu trebuie sa incerci sa scrii si ceva serios nu numai glume.

In traducere, nici o deosebire. ;)

Cat despre glume, imi place sa glumesc cu cei glumeti.

 

Pentru hans,nu crestinismul traditional este crestinism ci numai secta lui familiara,care si-a format-o singurprin combinatea advento-martoriceasca.

Faci misto de mine, uitand ca la sfarsitul lumii prin potop, doar o "secta familiara" a scapat cu viata... :giggle:

 

Scuze hans ca vorbesc in contul tau,dar crestinism este acela care a dat N Testament si si-a pus amprenta pe el ,cu modificarea poruncii a patra.

Scuze nu ai pentru ce sa-ti ceri. Stiu ca te ia gura pe dinainte uneori... :)

Crestinismul este acela format de Isus si cei 12 apostoli ai Sai, ca-ti place, ca nu-ti place:"Pentru intaia data, ucenicilor li s-a dat numele de crestini in Antiohia." (Fapt.11:26)

 

Or Cristos invata ca legea nu mai este,Sabat nu este ,Circumciziune nu este si etc etc.

Poate ai si o mica dovada pentru enormitatile debitate mai sus, nu-i asa Haym? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×