Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

povesti pentru copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

fi-meu prefera :

 

1. Tinerete fara batranete si viata fara de moarte (vrea sa i-o spun in fiecare seara)

2. Praslea cel voinic si merele de aur

3. Punguta cu 2 bani

 

dar primele 2 sunt de baza ...

 

 

 

perfect de acord.

 

fi'meu nu are voie la televizor; din cand in cand ( o data pe saptamana / o data la 2 saptamani) se mai uita la Sportacus. Clar isi schimba comportamentul dupa ce ramane hipnotizat in fata televizorului o jumatate de ora. Stingem tv-ul cu cearta si nervi (chiar daca inainte promite solemn ca se uita doar la un episod)

 

Dar, am noroc ca prefera cartile televizorului.

''norocul'' a fost facut de voi parintii.

citindu-le carti au prins drag de ele . ma bucur sa aud asta :)

multi considera cearta cu un copil ca fiind rea, deoarece multi merg pe ideea ca intelege cind ii explici.

este impunerea rea ? sau copilul este scapat de sub control si atunci impunerea este necesara?

e de vina copilul ca face ce vrea el? se spune ca are personalitate de mic si ca e un lucru bun. chiar e?

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce copilaria nu ramine copilarie?

multi parinti spun ca e bine ca , copilul sau sa cunoasca realitatea cruda. de acord cu asta , dar de ce trebuie de mic? la ce il ajuta?

acum se bate mult moneda sa ii se explice la copil despre sexualitate la varsta frageda

sunteti de acord cu abordarea asta?

in desene vedem subliminale despre sex . apoi ne miram ca la varste foarte fragede isi incep viata sexuala si mai si credem ca este normal. cum putem feri un copil , de invataturile ''obscene'' din desene? :good:

 

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Presupunand ca ai avea un copil care la varsta de noua ani violeaza o fetita din vecini,ce crezi,oare te-ai felicita pentru ca ai "protejat inocenta" copilului nespunandu-i nimic despre sex,sau ti-ai face nenumarate reprosuri pentru ca ai amanat "pentru cand va fi mai mare"? -un asemenea caz,am vazut la stiri,nu e inventia mea...

Sau daca copilul tau ar fi violat de cineva?(fie si alt "copil") -ce ti-ai spune despre felul in care l-ai tinut in ignoranta in ce priveste sexul? -crezi ca te-ai felicita,ori poate ca nu ai mai putea nici sa te uiti in oglinda?

 

Se face o mare gresala dintr-o "intelegere" falsa,gresita legata de intelesul cuvantului "inocenta": oamenii cred ca inocenta copiilor este sinonima cu ignoranta in ce priveste sexul!

In realitate,inocenta inseamna sa nu condamni,sa nu traiesti in condamnare si vinovatia care o insoteste.

Nu are nici o legatura cu sexul si nu e nici vreo virtute a...ignorantei.

Editat de Arcangelo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Presupunand ca ai avea un copil care la varsta de noua ani violeaza o fetita din vecini,ce crezi,oare te-ai felicita pentru ca ai "protejat inocenta" copilului nespunandu-i nimic despre sex,sau ti-ai face nenumarate reprosuri pentru ca ai amanat "pentru cand va fi mai mare"? -un asemenea caz,am vazut la stiri,nu e inventia mea...

Sau daca copilul tau ar fi violat de cineva?(fie si alt "copil") -ce ti-ai spune despre felul in care l-ai tinut in ignoranta in ce priveste sexul? -crezi ca te-ai felicita,ori poate ca nu ai mai putea nici sa te uiti in oglinda?

 

Se face o mare gresala dintr-o "intelegere" falsa,gresita legata de intelesul cuvantului "inocenta": oamenii cred ca inocenta copiilor este sinonima cu ignoranta in ce priveste sexul!

In realitate,inocenta inseamna sa nu condamni,sa nu traiesti in condamnare si vinovatia care o insoteste.

Nu are nici o legatura cu sexul si nu e nici vreo virtute a...ignorantei.

presupunand ca ai avea un copil care la varsta de 9 ani violeaza o fetita din vecini , ce crezi. oare te-ai felicita ca nu ai spus nimic despre sex , sau ti-ai face reprosuri ca l-ai invatat cum sa o faca , nu si cind sa o faca ? un copil care nu stie nimic despre sex , crezi ca ii trece lui prin minte sa violeze?

daca copilul meu ar fi violat de cineva ( fie si alt copil) - nu imi reprosez ca il tin in ignoranta ci ca nu am putut sa il apar. crezi ca daca stia despre sex , violul nu ar mai fi viol? asadar exemplele tale arata ca informatia despre sexualitate la varste mici dauneaza , iar la varste mari produc ravagii psihologice , la unii .

inocenta inseamna a nu face rau . asadar inocenta copiilor inseamna exact inocenta, iar sexualitaea ca si informatie nu mai e inocenta .

inocenta este o virtute. :good:

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cunoasterea face rau? -sexul e rau?

Eu nu m-as putea "scoate" in felul asta...sa spun ca nu am nici o raspundere pentru ca mi-am tinut copilul in ignoranta.

Scuze,deja m-am abatut de la subiect.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cunoasterea face rau? -sexul e rau?

Eu nu m-as putea "scoate" in felul asta...sa spun ca nu am nici o raspundere pentru ca mi-am tinut copilul in ignoranta.

Scuze,deja m-am abatut de la subiect.

cunoasterea nu face rau . sexul nu e rau , dar timpul cind vorbesti despre el il alegi in functie de varsta. nu cred ca un copil de 5 ani sau unu de 9 trebuie sa stie cum e sexul , nu?

a bea alcool din cind in cind e rau? NU . dar daca ii dai unui copil de 5 ani din cind in cind ii face rau , sau unui adolescent care nu are discernamint .

asadar violul nu are nimic de a face cu ignoranta. sau il inveti si sa violeze ca sa aiba cunoastere? :good:

nu te-ai abatut de la subiect . este vorba si de partea sexuala din desen animate sau povesti .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Multa vreme s-a crezut ca mesajele subliminale, transmise pe micile sau marile ecrane, care incercau sa influenteze deciziile oamenilor spre a cumpara anumite produse, sau de a intreprinde anumite actiuni, nu sunt decat o parte a legendelor urbane contemporane.

 

Insa un studiu al cercetatorilor de la Colegiul Universitar din Londra, studiu publicat joi in renumita publicatie de stiinta Neuron, pune pe jar mediul academic. Experimentele oamenilor de stiinta britanici au demonstrat ca, intr-adevar, deciziile oamenilor pot fi influentate prin intermediul mesajelor subliminale.

 

 

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu am crescut cu alba ca zapada , cu scufita rosie ,pinochio cu legendele olimpului si asa mai departe . voi ce povesti va amintiti ? le cititi copiilor ? sau ii puneti sa asculte povesti? ce alte povesti ati mai descoperit?

cum ii faceti pe copiii vostri sa prinda drag sa citeasca? :blink:

 

mie nu prea mi-au citit nici parintii, nici bunicii.

in schimb mi-au dat carti sa citesc cand am mai crescut.

deci, nu m-a stimulat nimeni in sensul de "a prinde drag sa citesc" si totusi imi place sa citesc

lu' fi-miu nu-i citesc decat extrem de rar, cand insita el.

pur si simplu nu-mi place sa citesc cuiva cu voce tare.

in plus, nu-mi plac povestile, chiar daca in copilarie mi le citeam singura.

deci, nu stimulez copilul sa ii placa sa citeasca.

chestia cu placutul nu cred ca se cultiva, ci pur si simplu o ai in tine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×