Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

povesti pentru copii

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poate suna bine, unii pot zice ca este o metoda extrema, insa eu merg pe ideea ca este de datoria mea ca mama sa fac tot posibilul ca fetita mea sa creasca intr-un mod cat mai armonios, chiar daca acest lucru contrazice modelul actual pe care toata lumea il urmeaza. Merg pe ideea ca acei copii scapati din mana sunt scapati din mana din cauza parintilor. Tu ce parere ai? Care ar fi motivele pentru care un copil poate fi scapat din mana?

 

Nu cred intr-un "model" anume de educatie.Suntem diferiti,de aceea ne crestem copiii fiecare in modul lui personal.Nu mi se pare deloc o metoda extrema,deoarece copilul nu stie de desene si nu urla dupa ele.Si apoi ideea cu documentarele e foarte buna.Asa cum spuneam,depinde de parinti.Fiecare are prioritatile lui in viata.Copiii scapati din mana si eu sunt de parere ca tot din vina parintilor ajung asa.Cauzele sunt complexe,dar cel mai adesesa se intampla in familiile unde lipseste iubirea si respectul intre parinti,aspect care se reflecta negativ in personalitatea copilului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DRAGOSTE DE COPIL

 

A fost odata ca niciodata o fetita care era iubita de toata lumea nu doar pentru ca era foarte frumoasa ci si pentrut ca era desteapta la cei 5 anisori ai ei, stia sa citeasca si sa scrie... Parintii ei era cei mai fericti, pentru ca fetita lor era foarte adorata de toata lumea... Fericirea lor nu avea sa dureze mult pentru ca intr-o zi insorita de vara un om rau a rapit-o pe micuta Dalia (caci asa se numea fetita), intentia lui era sa scoata bani de pe urma ei... Parintii erau disperati, nu stiau ce sa faca... Au anuntat politia, insa si aceasta era neputincioasa, se parea ca hotul nu era din oras, era un necunoscut...

Baiatul vecinilor avea o simpatie foarte mare pentru Dalia, si de aceea, disparitia ei l-a indispus foarte rau... Singurul loc in care acesta se putea destinde de tot era in mijlocul padurii de la marginea orasului... Acolo, sub un stejar mare si puternic, baiatul sa gandea la Dalia... Deodata o lacrima sarata ii picura pe obraji, vantul incepu sa bata puternic, totul parea straniu, o voce ca de zana sa auzi de undeva de sus - aceasta ii zicea baiatului sa o caute pe Dalia in locul unde nimeni nu am mai pasit de mult... Mesajul a fost pe moment cam in ceata pentru baiat, insa dupa nici cateva secunde isi aminti de ferma domnului Dragos, care de mai bine de 4 ani nu era locuita... Era o ferma cu aspect placut pe dinafara insa inauntrul ei nu se zareau decat panze de paianjen... Baiatul lasa mamei un bilet in care o anunta ca merge la scaldat cu baietii... Pe drumul care parea ca se ingusteaza cu fiecare pas nu era nimeni, era liniste deplina... La cativa metrii in fata se vede ferma... Ajuns in fata usii, baiatul paseste speriat, scartaitul usii face totul si mai misterios... Odata ajuns inauntru, tensiunea creste, baiatul incepe cu etajul, incepe sa caute... La un moment dat, in fata zareste un elastic de par care semana perfect cu al Daliei, il ridica de jos si continua sa mearga... La etaj nu a gasit nimic, acum coboara in pivnita, in fata se vede o umbra mica care parca tremura, el grabeste pasul, se aproprie, si... o gaseste pe Dalia, care era foarte speriata... Dupa cateva minute, Dalia si Bogdan se indreptau spre casa. Hotul a fugit lasand-o acolo, se simtea inconjurat... Toti au fost minunati de miracolul care se intamplase, lucrurile au reintrat in normal destul de repede, iar Dalia si Bogdan au devenit foarte buni prieteni...

Morala: Dragostea nu are varsta asa ca asculta-ti inima!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu cred intr-un "model" anume de educatie.Suntem diferiti,de aceea ne crestem copiii fiecare in modul lui personal.Nu mi se pare deloc o metoda extrema,deoarece copilul nu stie de desene si nu urla dupa ele.Si apoi ideea cu documentarele e foarte buna.Asa cum spuneam,depinde de parinti.Fiecare are prioritatile lui in viata.Copiii scapati din mana si eu sunt de parere ca tot din vina parintilor ajung asa.Cauzele sunt complexe,dar cel mai adesesa se intampla in familiile unde lipseste iubirea si respectul intre parinti,aspect care se reflecta negativ in personalitatea copilului.

ai dreptate ca depinde IN TOTALITATE de parinti. asadar daca ceva e in neregula cu copilul ,sa zicem la gradinita , parintii trebuie urecheati. intai il pui la desene violente de mic si devine '' agresiv''iar apoi iei copilul si il pedepsesti ca e '' agresiv" :) . e clar ca ar trebui sa fie pedepsiti parintii pentru fiecare nazdravanie pe care o face copilul.

eu as spune ca acel copil a fost lasat din mina de cind era mic ca sa fie independent , si apoi i s-a urcat la cap si se intoarce impotriva parintilor '' libertinajul'' .

este dezvoltarea personalitatii cind e foarte mic un atuu sau un impediment? ce parere ai?

ps copilul imita foarte mult ce vede in jur . pina sa ajunga la gradinita el este deja agresiv daca parintii sunt agresivi sau se uita la desene animate etc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DRAGOSTE DE COPIL

 

A fost odata ca niciodata o fetita care era iubita de toata lumea nu doar pentru ca era foarte frumoasa ci si pentrut ca era desteapta la cei 5 anisori ai ei, stia sa citeasca si sa scrie... Parintii ei era cei mai fericti, pentru ca fetita lor era foarte adorata de toata lumea... Fericirea lor nu avea sa dureze mult pentru ca intr-o zi insorita de vara un om rau a rapit-o pe micuta Dalia (caci asa se numea fetita), intentia lui era sa scoata bani de pe urma ei... Parintii erau disperati, nu stiau ce sa faca... Au anuntat politia, insa si aceasta era neputincioasa, se parea ca hotul nu era din oras, era un necunoscut...

Baiatul vecinilor avea o simpatie foarte mare pentru Dalia, si de aceea, disparitia ei l-a indispus foarte rau... Singurul loc in care acesta se putea destinde de tot era in mijlocul padurii de la marginea orasului... Acolo, sub un stejar mare si puternic, baiatul sa gandea la Dalia... Deodata o lacrima sarata ii picura pe obraji, vantul incepu sa bata puternic, totul parea straniu, o voce ca de zana sa auzi de undeva de sus - aceasta ii zicea baiatului sa o caute pe Dalia in locul unde nimeni nu am mai pasit de mult... Mesajul a fost pe moment cam in ceata pentru baiat, insa dupa nici cateva secunde isi aminti de ferma domnului Dragos, care de mai bine de 4 ani nu era locuita... Era o ferma cu aspect placut pe dinafara insa inauntrul ei nu se zareau decat panze de paianjen... Baiatul lasa mamei un bilet in care o anunta ca merge la scaldat cu baietii... Pe drumul care parea ca se ingusteaza cu fiecare pas nu era nimeni, era liniste deplina... La cativa metrii in fata se vede ferma... Ajuns in fata usii, baiatul paseste speriat, scartaitul usii face totul si mai misterios... Odata ajuns inauntru, tensiunea creste, baiatul incepe cu etajul, incepe sa caute... La un moment dat, in fata zareste un elastic de par care semana perfect cu al Daliei, il ridica de jos si continua sa mearga... La etaj nu a gasit nimic, acum coboara in pivnita, in fata se vede o umbra mica care parca tremura, el grabeste pasul, se aproprie, si... o gaseste pe Dalia, care era foarte speriata... Dupa cateva minute, Dalia si Bogdan se indreptau spre casa. Hotul a fugit lasand-o acolo, se simtea inconjurat... Toti au fost minunati de miracolul care se intamplase, lucrurile au reintrat in normal destul de repede, iar Dalia si Bogdan au devenit foarte buni prieteni...

Morala: Dragostea nu are varsta asa ca asculta-ti inima!

frumoasa poveste , mai ales finalul.

cum ii invatam pe cei mici dragostea? cind isi pierd inocenta ? suntem noi ca parinti vinovati?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
DRAGOSTE DE COPIL

 

A fost odata ca niciodata o fetita care era iubita de toata lumea nu doar pentru ca era foarte frumoasa ci si pentrut ca era desteapta la cei 5 anisori ai ei, stia sa citeasca si sa scrie... Parintii ei era cei mai fericti, pentru ca fetita lor era foarte adorata de toata lumea... Fericirea lor nu avea sa dureze mult pentru ca intr-o zi insorita de vara un om rau a rapit-o pe micuta Dalia (caci asa se numea fetita), intentia lui era sa scoata bani de pe urma ei... Parintii erau disperati, nu stiau ce sa faca... Au anuntat politia, insa si aceasta era neputincioasa, se parea ca hotul nu era din oras, era un necunoscut...

Baiatul vecinilor avea o simpatie foarte mare pentru Dalia, si de aceea, disparitia ei l-a indispus foarte rau... Singurul loc in care acesta se putea destinde de tot era in mijlocul padurii de la marginea orasului... Acolo, sub un stejar mare si puternic, baiatul sa gandea la Dalia... Deodata o lacrima sarata ii picura pe obraji, vantul incepu sa bata puternic, totul parea straniu, o voce ca de zana sa auzi de undeva de sus - aceasta ii zicea baiatului sa o caute pe Dalia in locul unde nimeni nu am mai pasit de mult... Mesajul a fost pe moment cam in ceata pentru baiat, insa dupa nici cateva secunde isi aminti de ferma domnului Dragos, care de mai bine de 4 ani nu era locuita... Era o ferma cu aspect placut pe dinafara insa inauntrul ei nu se zareau decat panze de paianjen... Baiatul lasa mamei un bilet in care o anunta ca merge la scaldat cu baietii... Pe drumul care parea ca se ingusteaza cu fiecare pas nu era nimeni, era liniste deplina... La cativa metrii in fata se vede ferma... Ajuns in fata usii, baiatul paseste speriat, scartaitul usii face totul si mai misterios... Odata ajuns inauntru, tensiunea creste, baiatul incepe cu etajul, incepe sa caute... La un moment dat, in fata zareste un elastic de par care semana perfect cu al Daliei, il ridica de jos si continua sa mearga... La etaj nu a gasit nimic, acum coboara in pivnita, in fata se vede o umbra mica care parca tremura, el grabeste pasul, se aproprie, si... o gaseste pe Dalia, care era foarte speriata... Dupa cateva minute, Dalia si Bogdan se indreptau spre casa. Hotul a fugit lasand-o acolo, se simtea inconjurat... Toti au fost minunati de miracolul care se intamplase, lucrurile au reintrat in normal destul de repede, iar Dalia si Bogdan au devenit foarte buni prieteni...

Morala: Dragostea nu are varsta asa ca asculta-ti inima!

 

Asta asa e!Multumim frumos randurile astea!Si daca se poate...asteptam mai multe! :)

 

este dezvoltarea personalitatii cind e foarte mic un atuu sau un impediment? ce parere ai?

 

Un impediment pentru ce?Nu inteleg foarte bine intrebarea.Daca e bine sau rau ca dezvoltarea personalitatii la un om incepe de foarte mic?Nu nici bine nici rau,e normal.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Un impediment pentru ce?Nu inteleg foarte bine intrebarea.Daca e bine sau rau ca dezvoltarea personalitatii la un om incepe de foarte mic?Nu nici bine nici rau,e normal.

Ma refeream la dezvoltarea unei personalitati impuse. De exemplu am o nepoata de 3 ani jumate, care este crescuta de bunici. Bunicii sunt niste oameni foarte titrati insa educatia pe care i-au dat-o i-a format o personalitate prea puternica zic eu pentru ea. Astfel, copilul este foarte razgaiat, mofturos, raspunde urat, si asta pentru ca a fost invatata sa "aibe o personalitate". Eu cred ca , copilul ca si personalitate se formeaza in functie de parinti in prima faza pt ca ei sunt cei ce sunt aprope de el in primii ani.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

sa vedem intai ce fac subliminalele si apoi sa vedem ce rau facem copiilor nostri cind se uita la desene

 

 

 

asadar ce parere aveti? cum ii aparam ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fi-meu prefera :

 

1. Tinerete fara batranete si viata fara de moarte (vrea sa i-o spun in fiecare seara)

2. Praslea cel voinic si merele de aur

3. Punguta cu 2 bani

 

dar primele 2 sunt de baza ...

 

asadar ce parere aveti? cum ii aparam ?

 

perfect de acord.

 

fi'meu nu are voie la televizor; din cand in cand ( o data pe saptamana / o data la 2 saptamani) se mai uita la Sportacus. Clar isi schimba comportamentul dupa ce ramane hipnotizat in fata televizorului o jumatate de ora. Stingem tv-ul cu cearta si nervi (chiar daca inainte promite solemn ca se uita doar la un episod)

 

Dar, am noroc ca prefera cartile televizorului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×