Sari la conținut
Forum Roportal
Kirodut

Un vis ciudat dar placut

Postări Recomandate

Salut! Am avut un vis care mi s-a parut cam copilaros, dar mi-a placut. Nu stiu de ce dar in ultimul timp am multe vise legate de spatiu. Infine, se facea ca eram pe o naveta in spatiu si eu impreuna cu alti colegi asteptam sa fim repartizati la cate o sectie deoarece se reinoia (sau reinnoia, nu stiu care e corect) personalul. Cea mai dispretuita era cea de "Tornade spatiale" (suna ciudat, stiu :D ), si evident...eu am fost repartizat acolo. Era ciudat ca toata lumea avea asteptari mari de la mine (chiar si in realitate mi se intampla chestia asta) pentru ca era cea mai grea si periculoasa sectie (trebuia sa le facem un fel de analiza a tornadelor). Ca incepatori trebuia sa fim supusi unui test: sa rezistam in spatiu cat de mult putem (ideea era ca in spatiu era frig, ca si cum ar fi trebuit sa stam in apa oceanului, cum se face la armata) fara echipament (puteam sa respiram in spatiu....wow :D). Cand s-a deschis usa si am vazut....abisul, plin de tornade :), ma simteam ca si cum eram la...marginea vietii deoarece daca imi dadeam drumul (trebuia sa ne tinem de o bara...) eram dus, si ma gandeam: "eu trebuie sa analizez chestiile astea?". La o ora dupa ce a inceput testul fiecare a inceput sa cedeze (nu ma intrebati cum a trecut o ora ca nu stiu, a fost ca si cum am dormit in vis pentru o ora), am avut experienta de a trece printr-o tornada (am crezut c-o sa mor). Chiar daca am trecut prin ea doar o secunda, la iesire am avut o senzatie echivalenta ca a celei cand te loveste un val in fata. Dupa 3 ore am decis sa inchei testul, iar cand m-am intors inapoi in nava toata lumea se uita la mine cu o privire de genul ca m-as fi ridicat la nivelul asteptarilor.

 

 

Probabil va intrebati :"Ce mai vrea si asta? Umple forumul aiurea!" Dar am vrut sa-mi impartasesc visul cu cineva. Ideea e ca imi place sa visez, sa le traiesc...si incep usor usor sa le visez in mod lucid, nu doar sa fiu spectator, ci sa iau parte la actiune.

 

Daca vreti, postati la comentarii visurile voastre, care mai de care. Mi-ar face placere sa vad (vorba vine) ce visati fiecare :)

Editat de Kirodut
  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

 

In vis, Tornada, Ciclonul, Uraganul, Furtuna = Forta naprasnica a Eului miscandu-se impotriva noastra. Reprezinta si vijelia Karmei care vine sa incaseze datorii vechi. Deasemenea ai fost examinat pentru a (ti se) cunoaste progresele spirituale si faptul ca ai plutit(vorbeai de apa) iti indica faptul ca probabil trebuie sa ai in vedere sublimarea mai mult in munca in Alchimie sau ca trebuie sa eviti pericolul unei caderi si indepartarea de lumea spirituala din lipsa de vointa si atentie la unele circumstante adverse care incearca sa te sufoce(senzatia pe care-ai avut-o ca si cum tte-a izbit un val in fata). Faptul ca ti s-a cerut sa traversezi o portiune de apa mai poate fi si instiintarea unei probe de Apa care se apropie(Apa, dupa cum o vedem in vis/limpede sau mai putin, ne spune despre cum stam cu "practica interioara continua"(vorba lui Patanjali).

Ai vizualizat in vis si culori? Interesant ar fi sa ne spui si cam la ce ora ai fost in acest vis?

Editat de LuciaD
  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ideea e ca imi place sa visez, sa le traiesc...si incep usor usor sa le visez in mod lucid, nu doar sa fiu spectator, ci sa iau parte la actiune.

 

Interesant! Si mie imi placea candva sa fac asta.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu am visat odata ca am fost in excursie pe Saturn. :stars:

 

Sa ai in vedere ceva legat de Inele, Cercuri,care semnifica inceput si sfarsit de proiecte. Un plan s-a cristalizat gratie faptului ca lucrurile s-au facut in mod corect si se incheie o etapa. sa ai in vedere si simbolul Sarpelui care-si musca coada . In functie de context simbolizeaza Intelepciunea si Cunoasterea (Ocultata, apartinand Mamei Cosmice). Din timpuri stravechi, Sarpele(vezi in India semnificatia pentru "Serpoaica") a relationat cu Zeul Intelepciunii.

Vezi tu daca ti se potriveste ceva din ceea ce-am zis eu p-aci. :lol:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Spre dimineata...stiu ca m-am trezit odata cand rasarea soarele (vedeam ca incepe sa se lumineze afara) si cand m-am trezit din vis era ora 8:07 cam asa

 

Interesant! Si mie imi placea candva sa fac asta.

 

Trebuie sa vrei, atat

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

LuciaD..so, am visat ca probam rochii, rochii de moda veche, dar noi. ce faine erau, gen 18oo-toamna'

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

LuciaD..so, am visat ca probam rochii, rochii de moda veche, dar noi. ce faine erau, gen 18oo-toamna'

 

:good: :flowers: Exceptional vis, exceptional mesaj primit de catre tine, intru a fi constienta de frumusetea Fiintei tale. Faptul ca aceste rochii le-ai imbracat semnifica valori ale Sufletului tau, Vesmintele tale sufletesti(reprezentative nobletii sufletului) si (re)aducerea in Memorie(de-asta le-ai vazut "noi", fiind Corpurile Solare, protectia divina fiind de-acum prezenta, din nou, sa zic asa) ca-s datatoare/nascatoare de Virtuti. Cultivarea si dezvoltarea valorilor sufletesti este esentiala in dezvoltarea personala.

 

Spre dimineata...stiu ca m-am trezit odata cand rasarea soarele (vedeam ca incepe sa se lumineze afara) si cand m-am trezit din vis era ora 8:07 cam asa

 

 

A 8-a ora : " Virtutile Astrale ale Elementelor, ale Semintelor de tot felul."

Minutul 7(faptul ca nu-i ora fixa si ca ai vazut si ce nr. de minute) este o informatie mai detaliata care o dezvolta pe cea anterioara, a orei(care-i o informatie generica).

Nr. 7 este un nr. foarte puternic si aci regasesti efortul Sufletului tau, al actiunii si imaginea, fiind de asemenea eficienta, integritate, concentrare, clementa, nazuinte de viata ascendenta. Este nr. VICTORIEI dar, pentru a fi obtinuta, implica eforturi destul de mari si totodata si amaraciuni(amaraciunea s-o vezi in cele 7 pacate capitale pe care "ii musai"(cum se zice pe la noi, pe la taranoaiasan :lol: ) sa ai puterea necesara intru transmutarea in sapte Virtuti. Este clar vorba de transmutare(in opinia mea ca urmare a ceea ce-am inteles eu citind (si) cartile scoase de cei de la AGEAC(vezi semnificatia nr. 15, ma refer la Arcanul 15 al Tarotului(din cate-am citit eu, nu ca o cunoscatoare a tarotului, daca ma-ntelegi ce vreau sa spun :pardon: ).

Vezi tu daca ti se potriveste ceva din aceste informatii, poate ca da, poate ca nu.

 

Ps:

 

A Transmuta instinctele(mai putin luminoase) in Vointa, pasiunea sexuala in Dragoste, gandurile (mai putin luminoase) in Intelegere.(este un prim pas, apoi urmand: Transformare si Transsubstantiere.)

- (cateva informatii ajutatoare(din punctul meu de vedere) pe care-i bine(in opinia mea) sa le avem in vedere)

Editat de LuciaD
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe scurt: trebuie munca daca vreau ceva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

O noua dimineata un nou vis. De data asta a fost ceva mai normal, mai romantic zic eu. Pacat ca nu am reusit sa-l retin 100% ca a venit tata ca tornada peste mine sa ma intrebe ce scrie pe niste rulmenti . Am visat ca eram in autobuz si ca intalnisem o fata frumoasa, cu par lung, dar si pe fosta mea care se ducea la un...teatru parca sau ceva de genul. Destinatia mea nu o stiam, pentru mine era important ca intalnisem fata aceea. Apoi am mers la o cafenea sau un restaurant, nu mai stiu exact ce era. Imi pare rau ca doar secventele astea 2 am reusit sa le retin. Stiu ca am si vorbit cu ea dar nu pot sa-mi amintesc acum ce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×