Sari la conținut
Forum Roportal
**Lux**

Alimentatia inteligenta

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Pai cum crezi ca traiau oamenii cavernelor cu mii de ani in urma??? Vanau!!!

Si erau fericiti cand reuseau sa vaneze un animal care sa le potoleasca foamea, mai ales atunci cand inca nu se inventase agricultura si orzul si graul si porumbul nu se imprastiase prin toata lumea.

Fiecare trebuia sa se hraneasca cu ce avea, chiar si cu cate-o canuta de lapte care-i scotea din iarna vii!!

 

Problema noastra azi, e ca suntem prea imbuibati. Fereasca Dumnezeu sa dea molima si seceta peste hrana noastra ca am pupa pamantul pentru carne, lapte si altele asemenea.

te-au invatat prost la scoala . nu vreu sa intru in istorie , dar oamenii cavernelor nu au existat niciodata . unde este studiul stiintific care spune ca omul este carnivor ? inca il astept . , eu iti pot arata studii ca nu este asa.

da , omul este imbuibat si are de ales intre sprite, cola , pepsi etc .. salam sasesc sunca de praga , telemea si cascaval cind cel mai natural si firesc este sa fi capabil sa iti asiguri hrana singur . adica prin agricultura. daca omul ar fi imbuibat cu legume ar fi ceva . din pacate este imbuibat cu mancaruri SINTETICE si DAUNOATOARE . si apoi ii se dau MEDICAMENTE ca sa se vindece si intra intr-un cerc vicios DE TOXINE .

pina la molima mai este . e frumoasa imaginatia , dar pina sa murim de molime , murim de TOXICITATEA din alimente si apa . nici nu este nevoie sa de ao molima ca dupa cum se vede omul se otraveste de buna voie singur . cind va veni molima nu va mai avea ce sa rada de pe pamint. 8)

 

 

Ghepardul are gheara, viteza, supletea, omul are mintea ;)

Mnoa, bine ca s-au nascut ierbivorele cu un manual de alimentatie inteligenta, la purtator. :wub:

omul are constiinta si capacitatea de a alege . nu cred ca ghepardul isi face stocuri de alimente de la fast food etc.... ;)

 

 

 

 

Aici sunt de acord. Tot ce este ambalat, produs sintetic, nu este sanatos.

Dulciurile naturii sunt fructele, mierea, sfecla etc.

Cu cat sunt mai naturale (nepreperate) cu atat sunt mai sanatoase.

mierea o iei de la albine , dulciurile naturii sunt fructele . degeaba maninci sanatos un fruct si bagi CHIMICALE (carne lapte oua , peste) .organismul va fi bolnav. -_-

 

Pot sa gasesc si eu asemenea filmulete care sa ma sustina. Asa nu inseamna nimic.

Ramane realitatea: cine mananca iarba, e ierbivor (asa a fost "construit), cine mananca carne, e carnivor (pentru ca, la fel, asa a fost construit) si cine mananca de toate, e omnivor, pentru ca, ghici, asa a fost construit!

 

Ce dovada mai clara vrei????

 

Daca tu reusesti sa faci animalele carnivore sa manance iarba, eu ma declar invinsa si-ti dau dreptate, cum ca omul luat-o pe aratura cu alimentatia. :(

 

Te consideri cumva animal? 8)

Da, eschimosii se hranesc cu grasime de balena...si traiesc pana la maxim 40 de ani :).

 

Daca ai fi eschimos te-as intelege, insa traind intr-o zona in care exista diversitate....:)

Fiecare om este adaptat zonei in care traieste, dovada este culoarea pielii. Africanii de exemplu sunt construiti sa reziste la soare.

Se stie ca omul da mai mult ranadament atunci cand este hranit cu alimente din zona de pe glob in care traieste.

 

Legat de hranirea animalelor cu altceva decat au fost programate, poate nu stii ca mai nou , in "fabrici" de animale, vacile sunt hranite cu produse modificate din porumb, si nu cu iarba!!! Si le mananca de foame!! Plus antibiotice si hromoni de crestre. Gaina este hranita cu coaja de la ou, cica pt calciu..unde vezi tu in natura asa ceva??? Animalele mananca ceea ce le dai...la fel si omul. Pisica mamei mele de exemplu este vegetariana, nu papa carne ci doar pateu vegetal si ciocolata 8) Crezi ca este normal sa manance ciocolata? NU!! Insa mananca!! Ce chestie :)

 

Chiar te rog sa imi dai niste filmulete care te sustin!! Asta si caut :)

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
unde este studiul stiintific care spune ca omul este carnivor ? inca il astept . , eu iti pot arata studii ca nu este asa.

da , omul este imbuibat si are de ales intre sprite, cola , pepsi etc .. salam sasesc sunca de praga , telemea si cascaval cind cel mai natural si firesc este sa fi capabil sa iti asiguri hrana singur . adica prin agricultura. daca omul ar fi imbuibat cu legume ar fi ceva . din pacate este imbuibat cu mancaruri SINTETICE si DAUNOATOARE . si apoi ii se dau MEDICAMENTE ca sa se vindece si intra intr-un cerc vicios DE TOXINE .

pina la molima mai este . e frumoasa imaginatia , dar pina sa murim de molime , murim de TOXICITATEA din alimente si apa . nici nu este nevoie sa de ao molima ca dupa cum se vede omul se otraveste de buna voie singur . cind va veni molima nu va mai avea ce sa rada de pe pamint. :(

Lasa bre, studiile. Asta tine de realitatea concreta. Nu ma mai repet.

 

Demostreaza tu ca un ierbivor devine carnivor si un carnivor poate deveni ierbivor! 8)

 

De acord cu tine!!! Tot ce se gaseste in market-uri e prelucrat, cu adaosuri care mai de care mai... otravitoare. Avem nevoie de hrana direct de la mama ei: fructe si legume crescute natural, fara chimicale, lapte, oua, carne de la animale sanatoase si fericite. 8)

 

Si prajitura e vie? Si friptura e vie? ;)

Dupe ce-o omori nu mai e, logic. :wub:

 

 

 

omul are constiinta si capacitatea de a alege . nu cred ca ghepardul isi face stocuri de alimente de la fast food etc.... 8)

E treaba fiecaruia daca-l lasa sau nu inima sa omoare un animal ca sa se hraneasca. Eu consum carne ca mi-o pune altul in fata. Daca ar fi sa omor eu vreun animal, nu stiu...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:( Exista ursi la gradina zoologica ce beau bere, ca li se da, oare ursul ala s-a nascut cu berea in brate? :wub:

Nu, dar ursul ala stie ce e bun! Tot respectul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Lasa bre, studiile. Asta tine de realitatea concreta. Nu ma mai repet.

 

Demostreaza tu ca un ierbivor devine carnivor si un carnivor poate deveni ierbivor! 8)

 

De acord cu tine!!! Tot ce se gaseste in market-uri e prelucrat, cu adaosuri care mai de care mai... otravitoare. Avem nevoie de hrana direct de la mama ei: fructe si legume crescute natural, fara chimicale, lapte, oua, carne de la animale sanatoase si fericite. 8)

 

 

Dupe ce-o omori nu mai e, logic. :wub:

 

Animale fericite? :( Sunt convinsa ca atunci cand mor sunt in extaz mistic, ca se daruiesc calaului! Indiferent cat de bine au faost hranite, animalele elibereaza moleculele de stres, asa ca... asta e...colestrolul din noi nu il poti scoate, proteina animala la fel! Si practic mananci moratciuni adica cadavre crezand ca iti fac bine -_- . Nu stiu de ce dar eu prefecr vegetalele ;).

 

Aici se vorbeste pe studii, nu pe papilele gustative ale unuia si altuia!!

 

Am demonstrat, iti arat eu ca de foame, cel mai mare carnivor mananca si paine!! :) Exista ursi la gradina zoologica ce beau bere, ca li se da, oare ursul ala s-a nascut cu berea in brate? 8)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
mierea o iei de la albine , dulciurile naturii sunt fructele . degeaba maninci sanatos un fruct si bagi CHIMICALE (carne lapte oua , peste) .organismul va fi bolnav. :(

Da, mierea o iei de la albine, n-o produci nenatural prin fel de fel de procese care distrug tot ceea ce este hranitor.

 

Dar ce tot ai draga, cu organismele bolnave? Parca cobesti. Eu sunt sanatoasa tun!

Ptiu, fugi de-aci! :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Te consideri cumva animal? :(

Da, eschimosii se hranesc cu grasime de balena...si traiesc pana la maxim 40 de ani 8).

Te dezamagesc daca spun ca da? 8)

Un animal destept, desigur! 8)

 

Fiecare traieste cat ii permite conjunctura. Daca esti ierbivor nu inseamna ai ai viata vesnica, nu? :wub:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da, mierea o iei de la albine, n-o produci nenatural prin fel de fel de procese care distrug tot ceea ce este hranitor.

 

Dar ce tot ai draga, cu organismele bolnave? Parca cobesti. Eu sunt sanatoasa tun!

Ptiu, fugi de-aci! :(

Asa zic toti carnivorii 8). Insa realitatea , daca este sa incepem o analiza de la a la z, s-ar putea sa te surprinda, este bine ca esti optimista, insa aparitia unei boli este abia ultimul stadiu!! Organismul face fata cat face fata, iar la un moment dat cedeaza.

 

Ca sa intelegi iti dau un exemplu: Stai pe sina de tren, si auzi in departare ca vine trenul, il ignori. Trenul se apropie, tu ramai pe sina de tren, il ignori. Este la o suta de metri, ce faci? Il ignori! Rezultatul este ca te-a calcat, pt ca ai ignorat avertismentele. Cam asa fac toti carnivorii, se mint singuri , dupa care cer bani pt transplant de ficat sau stau la coada la medicamente pt inima etc... Nu doresc la nimeni sa ajunga asa, desi ei isi doresc din propria intiativa. As putea intelege pe cei care nu stiu, insa ignoranta se plateste.

 

Medicul adevarat ti-ar spune sa previi, si ti-ar arata cum, nu ar putea sa o faca in locul tau. Un medic slab, asteapta sa te imbolnavesti ca apoi sa te trateze cu medicamente toxice si sa devii un mic cobai al sistemului medical, ca deaia platesti CAS si alte tampenii.

 

Imi cer scuze daca am fost dura, insa asta este realitatea!

 

Te dezamagesc daca spun ca da? 8)

Un animal destept, desigur! 8)

 

Fiecare traieste cat ii permite conjunctura. Daca esti ierbivor nu inseamna ai ai viata vesnica, nu? :wub:

Nu viata vesnica insa foarte lunga si sanatoasa, daca nu te calca masina sau iti cade o caramida in cap. ;)

 

Omul are instinctul de conservare si supravietuire, insa la unii, acest instinct este adormit, si isi doresc sa se sinucida lent -_-

 

Treaba lor :)

Editat de **Lux**

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Legat de hranirea animalelor cu altceva decat au fost programate, poate nu stii ca mai nou , in "fabrici" de animale, vacile sunt hranite cu produse modificate din porumb, si nu cu iarba!!! Si le mananca de foame!! Plus antibiotice si hromoni de crestre. Gaina este hranita cu coaja de la ou, cica pt calciu..unde vezi tu in natura asa ceva??? Animalele mananca ceea ce le dai...la fel si omul. Pisica mamei mele de exemplu este vegetariana, nu papa carne ci doar pateu vegetal si ciocolata 8) Crezi ca este normal sa manance ciocolata? NU!! Insa mananca!! Ce chestie :)

 

Chiar te rog sa imi dai niste filmulete care te sustin!! Asta si caut :)

Eh, aici e discutabil. Nu stiu cat de ierbivora e gaina. Se mai mananca intre ele (de buna voie si nesilite de nimeni) cateodata si le place -_-

Si-si mananca si ouale daca se nimereste sa le sparga din greseala... dar ai zis tu bine acolo diferentiind porumbul de iarba. Drept urmare... nu stiu in ce procent, gaina e ierbivora :)

 

Auzi, da de ce mananca pateu? De ce nu-i dai direct vegetalele din care e facut pateul fara sa fie prelucrate, fara smecherii?

Si a mea mananca rosii si-i plac nu numa, dar saraca, asta nu inseamna ca a devenit vegetariana? :wub:

 

Hai ca la asta cu ciocolata m-ai dat gata 8)

O mai fi vreo urma de lapte prin ea pe acolo. Ma pui la banuieli.

 

 

Aaaa, o sa dureze, cred ca inca... vreo 70 de ani de aci in colo ca sa-ti pot oferi filmul cu viata mea, in care demonstrez ca mananc carne si traiesc mult si sanatos. Numai sa mai fii pe aci 8)

 

Animale fericite? ;) Sunt convinsa ca atunci cand mor sunt in extaz mistic, ca se daruiesc calaului!

Deci tu, ca nu esti nemuritoare, nu esti fericita? :(

 

Nu stiu de ce dar eu prefecr vegetalele :).

Sa fii sanatoasa, eu n-am nimic cu tine. Nu zic ca omul e carnivor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eh, aici e discutabil. Nu stiu cat de ierbivora e gaina. Se mai mananca intre ele (de buna voie si nesilite de nimeni) cateodata si le place ;)

Si-si mananca si ouale daca se nimereste sa le sparga din greseala... dar ai zis tu bine acolo diferentiind porumbul de iarba. Drept urmare... nu stiu in ce procent, gaina e ierbivora -_-

 

Auzi, da de ce mananca pateu? De ce nu-i dai direct vegetalele din care e facut pateul fara sa fie prelucrate, fara smecherii?

Si a mea mananca rosii si-i plac nu numa, dar saraca, asta nu inseamna ca a devenit vegetariana? :wub:

 

Hai ca la asta cu ciocolata m-ai dat gata 8)

O mai fi vreo urma de lapte prin ea pe acolo. Ma pui la banuieli.

 

 

Aaaa, o sa dureze, cred ca inca... vreo 70 de ani de aci in colo ca sa-ti pot oferi filmul cu viata mea, in care demonstrez ca mananc carne si traiesc mult si sanatos. Numai sa mai fii pe aci 8)

 

 

Deci tu, ca nu esti nemuritoare, nu esti fericita? :(

 

Ok, om trai si om vedea, tu esti exemplul clar de om ce isi doreste sinuciderea lenta, ce sa zic, nu te poti .... in gustul omului 8) Mult succes!! :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×