Sari la conținut
Forum Roportal
black_beauty

ce le-ai face celor care ti-au facut rau..daca ai putea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

 

Mi-am asumat adancul regret ca am decis sa nu vreau sa fac, in ciuda faptului ca puteam. drag.gif Mi-am zis ca mai bine traiesc cu regret decat cu sentiment de vina si remuscari.

Aici vorbim ipotetic, ca doar nu te astepti sa ne spovedim si sa mai spunem si cum o sa o facem.:lol:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut atat de mult rau in viata incat ar fi curata nebunie ridicarea pretentiei de a ma razbuna.

 

Totusi, desi nu am ales intotdeauna calea binelui, am pastrat o constanta in ce priveste termeni de bine si rau. Asadar am reusit sa inteleg cand am facut rau si cand am facut bine.

 

In final, si on topic, spun ca razbunarea nu merita a fi infaptuita intrucat, in final ea nu e decat o continuitate a raului.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am facut atat de mult rau in viata incat ar fi curata nebunie ridicarea pretentiei de a ma razbuna.

 

Totusi, desi nu am ales intotdeauna calea binelui, am pastrat o constanta in ce priveste termeni de bine si rau. Asadar am reusit sa inteleg cand am facut rau si cand am facut bine.

 

In final, si on topic, spun ca razbunarea nu merita a fi infaptuita intrucat, in final ea nu e decat o continuitate a raului.

Chestia asta este relativa, pentru ca in final la baza raului savarsit, sta de fapt un bine....dar, al altcuiva.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nimic

fie la ei, acolo!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stau eu comod in fotoliu acuma si nci nu imi mai aduc bine aminte de cei ce mi-au facut rau si, intrucat imi e lene sa si gandesc, nu pot starni nici cognitia gandita, nici imaginativa si cu atat mai putin cognitia emotionala referitor la ceva de rau, mai ales azi.

In concluzie, intrucat imi e bine si lene spun ca nu le-as mai face nimic.

Dar iata, stingher, un gand imi da ghes sa spun: "Nu toti trebuiesc iertati", asta e o replica dintr-un film uitat.

Cand sunt insa "in draci", le-as suci gatul la spate, am zis.

De ce?

Intrucat "dracii", emotiile, inca nu au ajuns sa ma intrebe:"draguta, vrei tu sa imi permiti sa ma manifest?"

Vin: enervarea, orgoliul, vanitatea, frustrarea, frica, rusinea, obraznicia fiica si ea a mandriei negative si multe alte emotii, cand vor ele, prin comenzile primite cognitiv si ma fac, de aia spun: "nu zice hop pana n-ai sarit", respectiv aici: ce usor ne e noua acuma sa indrugam prostii pe un forum, cand insa viata ne pune in inedita situatie de a avea putere multa si la mila noastra pe cei ce ne-au facut sa suferim pe noi sau pe cei dragi, poate chiar ni iau ucis, hai sa stam strab poate judecam ma drept.

 

Nu zic, poate exista nivelul evolutiv cu pricina, ma indoiesc puternica insa ca e cineva pe aici iesit din rudimentarismul atasamentelor determinante e comportament distructiv.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pur si simplu ignore...facandu-i unei persoane rau intr-un moment iti faci automat si tie dar nu ai habar cand 'te lovesti' singur iar cand te lovesti te intrebi : Doamne, ce-am facut sa merit asta? totul se intoarce ca un bumerang

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mda, dupa optica asta ar trebui toti criminalii sa circule pe drumurile publice, sa manance la cofetarie prajituri duminica si sa bea suculet cu paiul :doh:

 

neam mioritic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×