Sari la conținut
Forum Roportal
black_beauty

ce le-ai face celor care ti-au facut rau..daca ai putea?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

mda, dupa optica asta ar trebui toti criminalii sa circule pe drumurile publice, sa manance la cofetarie prajituri duminica si sa bea suculet cu paiul doh.gif

 

neam mioritic

Nu mi-a facut nimeni un rau semnificativ pana acum .... daca cineva mi-ar face vreun RAU cred ca s-ar schimba datele problemei in sensul ca as face tot ce tine de mine sa plateasca pt. prejudiciul creat din culpa sa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, celor care mi-au făcut rău...dacă aş putea, le-aş da pedeapsa să înţeleagă deplin, să conştientizeze absolut tot ce au făcut. Să fie fiecare pedepsit în raport cu puterea sa de raţionalizare, să înţeleagă totuşi cât mai mult. Dacă mintea nu îi ajută să înţeleagă, atunci pedeapsa va fi mai mică, mustrările de conştiinţă mai mici, dar acei oameni fiind mai săraci cu duhul sunt mai puţin vinovaţi (unii dintre ei, cei care sunt instrumentele celor răi şi puternici). Pentru mine conştiinţa unui om înseamnă parte din Dumnezeu şi este singura pedeapsă posibilă. Cred că oamenii pot să aibă într-o oarecare măsură conştiinţa binelui şi a răului, dar întorc capul în faţa răului, refulează cum spun psihanaliştii faptele neplăcute, blamează adeseori victima pentru a menţine viaţa lor şi a grupului de apartenenţă netulburate. Le-aş pune în faţă adevărul pe care nu vor să îl vadă aşa cum unii împing botul câinelui mic în murdăria pe care o face pentru a îl educa. Desigur, veţi spune, aşa vor fi pedepsiţi numai cei buni, fiindcă acelora răi nu le pasă...Da, corect. Pe cei răi cu adevărat i-aş pedepsi dublu faţă de ceea ce mi-au făcut ei mie.

mda.gifmda.gifmda.gifmda.gif

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pentru mine conştiinţa unui om înseamnă parte din Dumnezeu şi este singura pedeapsă posibilă.

 

Asa este, insa provocarea este sa ajungi la constiinta cuiva, nu doar pentru a pedepsi, cu asta se poate ocupa fiecare pentru sine.

 

Eu sunt de parere ca doar societatea ii poate pedepsi pe raufacatori, iar pe oamenii care mai gresesc, fata de noi sau fata de altcineva, este suficienta constiinta, daca exista.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dusmani in adevaratul sens al cuvantului,nu am intalnit pana acuma.

 

Dar oameni care sa imi faca rau, sau sa incerce sa imi faca rau, da.

 

Niciodata nu mi-am dorit sa li se intample ceva mai mult sau mai rau decat mi-au facut mie. Pt ca doar atunci vor intelege cum e!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hmmmm .........

Hai ca se apropie Halloween si ...........

Pe uni i-as lega de cainele meu si as da drumu la o pisica intr-un desis de cactusi.

Pe alti(altele) le-as dezbraca goale si unse cu miere le-as pune la 10 metri de stupina si desigur as sta privind.

Hahahaha

Editat de AndreiRN

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu le-as face nimic din ceea ce ar putea fi incriminat de legislatia in vigoare.

Legea pedepseste apelarea la recuperatori.

 

 

Deci tu traiesti cu frica.

As face pe dexter... nu cel cu laboratory...

E mai usor sa copi decat sa creezi ceva propriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×