Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Buna,

 

Ma numesc Felicia si am sa va spun pe scurt povestea mea.Este legat de prima dragoste.

In timpul liceului am fost prietena cu un baiat pe nume Dan,care era si vecin cu mine.La inceput am fost doar amici,dar cu timpul,am devenit iubiti.A fost primul barbat din viata mea.Faceam dragoste ca nebunii,pe unde apucam.Ne iubeam enorm si visam sa fim impreuna pentru tot restul vietii.Ma visam mireasa alaturi de el.

El facea baschet si s-a mutat in Complexul Studentesc fiindca nu se mai intelegea cu parintii.Ne intilneam acolo si ne iubeam ca nebunii.Incepusem sa lipsesc de la ore doar ca sa fiu cu el.Abia asteptam sa ne intilnim in complex.

Parintii mei au aflat de relatia noastra,de faptul ca nu mai dadeam pe la scoala si mi-au interzis sa ne mai vedem.Am ajuns sa fiu pedepsita din cauza asta,nu aveam voie sa ies afara,nu aveam voie sa ma uit la televizor,doar traseul de la scoala acasa si invers i-l stiam.Pur si simplu,tata ma cronometra cit timp fac de la scoala pina acasa.Daca intirziam era bai mare.Ajunsese sa ma asculte la lectii,sa-mi verifice orarul.Traiam un cosmar.Eram prizoniera in propria casa.

Dan mai avea frati,era mai sarac si ai mei spuneau ca el este niste"coate goale",ca nu este de mine,ca o sa fiu "cenusareasa" lui si a familiei lui.Incepusem sa ne vedem din ce in ce mai rar si atunci cind ne intilneam in complex,imi era frica sa nu vina tata sa ma prinda cu el,fiindca m-a amenintat de citeva ori ca o sa se intereseze unde are el camera in camin.

Am uitat sa va spun ca tatal meu era maior in Politie,mama era secretara la o firma,sunt singura la parinti si,ca atare,era nepotrivire intre noi,proveneam din doua lumi diferite.

Incetu cu incetul,relatia noastra s-a deteriorat,el nu mai era atit de afectuos cu mine,zicea ca s-a saturat sa ma vada tot timpul stresata din cauza alor mei,plingeam din orice,chiar si cind faceam dragoste.

In anul '98 vara in apropierea bacului,ne-am intilnit in complex si dupa ce am facut dragoste mi-a spus ca are pe altcineva si nu mai putem continua relatia.Am crezut ca pica cerul peste mine.Nu-mi venea sa cred ce auzeam.Omul caruia m-am daruit si pe care l-am iubit din tot sufletul ma paraseste?Dupa ce a spus asta,a pus capul pe pieptul meu,m-a strins in brate si plingea in hohote.Eu incercam sa-l linistesc,sa-i spun ca totul va fi bine,dar nici eu nu credeam ce spun.

Nu am avut curaj sa plec imediat dupa ce mi-a spus toate acestea.Intr-un final am plecat la scoala.Nu pot sa va spun cit de mult am suferit.Plingeam ziua,noaptea,oriunde mergeam,numai la el ma gindeam.Eram sfirsita,nu dormeam noaptea.

A venit si bacul si numai eu stiu cum a trecut.Am dat la facultate apoi.Incet,incet am inceput sa-mi revin din suferinta.

Si el a dat la facultate tot atunci,doar ca eu la matematica si el la sport.A reusit sa-mi afle orarul de la facultate,stia cind vin si cind ies de la ore.Ma suna si nu spunea nimic la telefon.Stiam ca e el.Eu deja incepusem o alta perioada a vietii,cu chefuri,cu discoteci,mai stateam si in complex.Ai mei intre timp au divortat si asa ca eram mai libera.

Incepusem iarasi sa ies afara,ne intilneam si intorcea spatele,nu ma baga in seama,parca nici nu existam.Ma durea enorm.Eu inca-l mai iubeam.De fapt si azi i-l mai iubesc.

El acum locuia cu prietena vis-a vis de mine.De fiecare data cind plecau undeva,cind ieseau din scara,se imbratisau,se sarutau,parca sa-mi faca mie in ciuda.Aratau celorlalti cit de mult se iubeau.Ma ranea de fiecare data cind ii vedeam impreuna.

In 2001 am aflat de la un alt vecin ca s-a insurat.A fost ca si un cutit infipt in inima.Peste un an avea sa devina prima data tatic.Anul trecut a mai nascut nevasta-sa un baiat.A fost alt soc pentru mine.

In 2003 am cunoscut un baiat bun,care m-a iubit si ma iubeste mult si acum.In 2007 ne-am casatorit.

Dan a aflat de nu stiu unde ca o sa ma marit.Deci stia de mult timp de nunta.

Inainte de nunta,la inceputul verii,am iesit cu niste prieteni de familie la un gratar.Cind am ajuns acasa,am primit un telefon anonim.Spuneam "alo,alo" si de la celelalt capat al firului nu raspundea nimeni.Statea si-mi asculta vocea.

Acum el este director de vinzari la o companie multinationala,are bani,merge prin tari straine,ii merge foarte bine.

Eu in schimb o duc bine cu sotul meu,dar simt ca ceva lipseste.Si azi ne intilnim foarte rar pe strada si cind i-l vad incep sa tremur toata,inima imi bate cu putere,nu ma pot controla.Imi iubesc sotul,dar pe el cind i-l vad,nu incep sa tremur,nu-mi bate inima.Nu e acelasi lucru.

Inca i-l mai iubesc pe Dan,ma gindesc tot timpul la el.Nu vreau sa-mi stric casnicia si nu vreau sa i-o stric nici lui,mai ales ca are doi copii.Ii vreau binele,vreau sa fie fericit.

Stiu ca poate o sa spuneti ca nu merita sa ma mai gindesc la el,dar el are un loc special in inima mea.

Si atunci cind fac dragoste cu sotul meu,ma gindesc la el.

Spuneti-mi va rog,ca ati face in locul meu,ce sfat imi dati?

Va multumesc.

Editat de Feli30

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu esti singura de vina in toata aceasta poveste. Daca in liceu iti vedeai de prioritatea numarul 1 si anume scoala, probabil ca parintii tai nu aveau nimic de comentat. Si eu daca as avea copii si as vedea ca ei fug de la scoala doar ca sa se intalneasca cu un baiat sau o fata, normal ca as lua masuri. Probabil si tu vei lua masuri daca o sa te aflii in situatia asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da-mi voie te rog sa te contrazic.Parintii mei au fost tot timpul impotriva noastra fiindca el era "diferit" de mine,nu provenea dintr-o familie cu stare,parintii lui erau oameni simpli,pe cind ai mei erau oameni "cu scoala",cel putin tata.

Ei vroiau sa ma marit cu un baiat singur la parinti,parintii lui sa detina functii importante.

Ca sa vezi ca am dreptate,chiar inainte de a ma marita,tata nu a fost de acord sa-mi schimb numele de fata si mi-a spus ca sa nu-mi schimb numele,fiindca asta nu e nume,cu ce e cunoscut numele asta in oras,adica ce a facut pentru orasul asta?

Vezi Doamne ca tata a prins multi hoti,a rezolvat multe crime,multe violuri si,plus de asta,a fost la un post de televiziune locala si a fost dat si intr-un ziar al Politiei ca si un cetetean model pentru orasul asta.

Si a fost si sef al Serviciului Criminalistic.

Nu era vorba de scoala.Pur si simplu,nu ne potriveam.Asta e.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicia cand am citit ce ai scris parca citeam ca intr-un roman de dragoste. Din pacate cred ca toata viata vei cugeta la el. Exista ceva intre voi, dar vezi tu in viata nu putem avea totul. Sper sa-ti gasesti linistea sufleteasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Spuneti-mi va rog,ca ati face in locul meu,ce sfat imi dati?

Va multumesc.

 

Sa nu faci nimic.

1.Actuala ta situatie, este ok. Ai bani, ai sot , ai ce vrei. Fa copii, vezi de cariera,fa ce vrei. Insa nu uita, odata ce il inseli pe actualul cu faimosul Dan, acutalului nu o sa-i placa, e foarte posibil sa divorteze. Sau daca vrei o sa stea cu fiica maiorului de politie.

Dan in mod cert NU VA DIVORTA PENTRU TINE. Nu are sens sa plangi dupa lapte varsta.

2. Sa il vezi pe Dan, sa ti-o tragi de cateva ori sanatos cu el, dar sa fii constienta ca nu esti si nu vei fi decat amanta. Daca ai si grija sa nu afle absolut nimeni, ok. Daca se afla ai pus-o. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intr-un fel ai dreptate,dar nu vreau sa-mi insel sotul,nu pot face asa ceva.M-as simti groaznic.Si sotul meu nici nu merita una ca asta fiindca ma iubeste mult.Daca i-as cere luna de pe cer,mi-ar da-o.Imi face toate poftele.Se poarta frumos cu mine.Bineantales ca el nu stie problema mea si nici nu as vrea sa afle.

Cred ca ar fi bine sa-l uit definitiv,sa nu ma mai gandesc la el.

 

Da,e un roman.Mai sunt multe altele care nu le-am spus.Eu am povestit in mare ce s-a intamplat intre noi.Mai sunt si alte amanunte.

Oricum nu vreau sa-mi insel sotul si nici sa devin amanta lui.Nu vreau sa-mi stric casnicia si nici sa i-o stric pe a lui.

O sa incerc sa-l uit definitiv desi nu va fi usor.Dar trebuie sa fiu constienta ca nu vom avea nici un viitor impreuna.

Ori de cite ori am o problema,un necaz,ma gandesc la el.

Am fost 4 ani impreuna si nu se uita usor.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
2. Sa il vezi pe Dan, sa ti-o tragi de cateva ori sanatos cu el, dar sa fii constienta ca nu esti si nu vei fi decat amanta. Daca ai si grija sa nu afle absolut nimeni, ok. Daca se afla ai pus-o. :flowers:

 

nerecomandat.

chiar daca nu afla nimeni, in sufletul ei nu va mai fi la fel.

iar si mai grav, s'ar putea reindragosti de el, lucru care nu prea vad sa'i aduca fericirea si linistea.

mai bine uita'l, concentreaza'te pe familia ta, consolideaza'ti cariera, socializeaza, ocupa'ti timpul cu altceva decat amintirile despre el.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×