Sari la conținut
Forum Roportal
AshOfPoets

Geniul, surogat social mizerabil sau retetar al reusitei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Va incredintez in egala masura de amuzamentul meu. Rugamintea mea sta in picioare.

 

(Let's not turn our good will into a pissing contest. I'm sure you gentlemen urge to fail...)

Ce rost ar avea sa discutam in privat secretele publice? Doar pastrarea lor se bazeaza tocmai pe ignoranta publicului. Asadar, cu cat mai public, cu atat mai safe sunt pastrate :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Diferente la nivel estetic/esoteric intre geniul latent si geniul consacrat.

 

Am invocat deja ca in procesul de fiintare a unui individ cu o constiinta atat de complexa are loc o ruptura de "banal" si "cotidian". Diacronic vorbind, cum isi priveste trecutul un asemenea ipochimen? Intre cel dinaintea drumului si cel la capatul lui?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba intocmai. Un geniu este un cuib neastamparat de sete si groaza pentru cunoastere. Iar mizeria, cruzimea, promiscuitatea sunt si ele instrumente ale vietii. Sunt sigur ca geniul nu isi bea lapticul si goleste cuminte tot castronul cu ciorba. Trebuie sa fie ceva mai profund de atat. Viciile sunt accidente de autoevaluare. Coincidente. Trebuie sa venim cu ceva solid in evaluarea morbiditatii figurilor geniale de-a lungul timpului.

Geniile sunt animale rare, iar vanatorii lor sunt cam lenesi. Cinegetica urbana te impiedica sa faci identificari extraordinare. Nu divaghez, incercam sa imitam portretul geniului contemporan care are cu totul alte trasaturi decat cel din veacurile anterioare.

Geniul si natura umana: o intelege, o respinge sau o depaseste?

 

Eu tot nu pricep de ce geniul tau e vicios . Geniul e neinteles dar nu ingrat neaparat

 

Diferente la nivel estetic/esoteric intre geniul latent si geniul consacrat.

 

Am invocat deja ca in procesul de fiintare a unui individ cu o constiinta atat de complexa are loc o ruptura de "banal" si "cotidian". Diacronic vorbind, cum isi priveste trecutul un asemenea ipochimen? Intre cel dinaintea drumului si cel la capatul lui?

 

Trecutul lui e amprenta evolutiei sale

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As vrea sa aud cateva pareri lansate pe tema geniului.

How to become a genious for dummies ?

 

Trebuie sa recunoastem (in engleza sau romana) ca o parere lansata la voia

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca să vezi: e suficient un i ca să dai valoare pur imaginară unei mulţimi de vorbe pompoase.

pseudo-matematică :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ca să vezi: e suficient un i ca să dai valoare pur imaginară unei mulţimi de vorbe pompoase.

pseudo-matematică :o:

 

Ai cazut

Editat de Egroeg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
intentia de a devaloriza continutul

nu pot devaloriza ceva fără valoare...

 

la ce foloseste sa scrim corect daca nu avem nimic de spus ? :P

măcar ştim să alegem ce e bun din ce debitează alţii :o:

aşa că scriţi, scriţi, că noi ştim (ce) să citim :P

Editat de vesperala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu pot devaloriza ceva fără valoare...

 

măcar ştim să alegem ce e bun din ce debitează alţii :o:

aşa că scriţi, scriţi, că noi ştim (ce) să citim :P

 

Eu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×