Sari la conținut
Forum Roportal
AshOfPoets

Geniul, surogat social mizerabil sau retetar al reusitei?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu, nu cred. :flowers:

 

Evident ca prin logica nu inteleg topica frazei, nu suntem in scoala generala.

Eh, atunci ai nevoie de o viziune marita de ansamblu si mai multa imaginatie. Chiar si greselile sunt logice, ca efect a unor circumstante perfect definite (logice). Fiecare cuvant creaza o imagine (concept) logica. Daca ai privi cu atentie in jur ai vedea doar 0 si 1 intr-o combinatie ce depaseste capacitatea de analiza a omului. Dar mecanismul de elaborare in sine este logic. Nu exista atom lipsit de o logica bine definita. Logica guverneaza universul nostru. Totul sta in forma sa datorita unor legi logice stricte. Cum ar putea atunci ca ceva sa fie lipsit de logica, chiar si o fraza? :flowers:

 

Dar in intelegerea unei probleme, erorile de logica (erori dealtfel logice ca urmare a unor cauze bine definite) nu pot duce decat la un rezultat fals, sau ciclare fara obtinerea niciunui rezultat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Pai ma ocup de altceva. Am specificat ca singura filozofie pentru mine este o filozofie rationala. Restul e pierdere de timp indiferent de valoarea de pe piata a diplomelor in filozofie fantastica :flowers:

filosofia nu-i o stiinta exacta chiar daca in argumentare se cauta a se folosi metode logice care sunt de fapt un instrument de comunicare necesar!

cauti sa-i dai alta conotatie;e privilegiul tau atat cat ramane pt tine in explicarea interactiunii cu mediul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
filosofia nu-i o stiinta exacta chiar daca in argumentare se cauta a se folosi metode logice care sunt de fapt un instrument de comunicare necesar!

cauti sa-i dai alta conotatie;e privilegiul tau atat cat ramane pt tine in explicarea interactiunii cu mediul!

FILOZOF

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eram sigura ca o sa vad un 'citat din dex' pe aici :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iar realul este rational.

 

Eram sigura ca o sa vad un 'citat din dex' pe aici :flowers:

Ai fi vrut din Ion Creanga? :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iar realul este rational.

 

 

Ai fi vrut din Ion Creanga? :flowers:

 

Scuze, dar e chiar amuzant. Asa face toata lumea cand vrea sa demonstreze ca ori e alba ori e neagra... fuge la dex.

 

Trist e ca reducem filozofia la o definitie dintr-un dictionar explicativ pentru mase...

 

Suntem de mult pe langa subiect si nu e frumos. Eu ma opresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
FILOZOF
Editat de buleala

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
toate-s numite generic "stiinta"

ti-am subliniat mai departe ce tu ai omis cu buna stiinta sa o facI!

fii atent"cele mai generale"!

Nu am omis. Eu inteleg generalul prin generalizare. Aspectele generale le inteleg prin aspecte comune la fel de reale. Iar daca realitatea demonstreaza ca nu sunt aspecte generale, atunci filozofia respectiva este gresita. Deci filozofia are caracter la fel de exact ca matematica. Cel putin asa ar trebui sa fie. Din pacate omul deformeaza o stiinta ce in esenta este exacta, prin neindreptarea greselilor si sustinerea erorilor. Dar la fel procedeaza si cu celelalte stiinte considerate "exacte", intr-o masura bineinteles mai mica.

 

Ce face ca filozofia sa nu fie o stiinta exacta? Acceptarea erorilor, bineinteles. Dealtfel conceptia majoritatii despre filozofie este aceea a unui zbor fantastic cu mintea. Greseala este ca i se accepta valoarea de "fantastic". Abstract nu este sinonim cu fantastic. Iar zborul cu mintea este fantezie doar atunci cand ne rupem de realitate, altfel, in sfera realului este evolutie.

 

adica sa-ti eplic cum sta treaba-daca o cioara zbora in zig-zag...eu imi dau cu presupusul de ce zboara asa;pana vine unul peste vreo 10 sau 100 de ani care demonstreaza stiintific zborul cioroii!...dar si demonstratia aluia o sa fie completata ulterior;

filosoful e unu care deschide niste drumuri...inginerii vin pe urma sa se ocupe de drumeag!

Oricum, am inteles la ce te referi. Din pacate asta este realitatea a ceea ce se intampla in general in ceea ce priveste filozofia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu am omis. Eu inteleg generalul prin generalizare. Aspectele generale le inteleg prin aspecte comune la fel de reale. Iar daca realitatea demonstreaza ca nu sunt aspecte generale, atunci filozofia respectiva este gresita. Deci filozofia are caracter la fel de exact ca matematica. Cel putin asa ar trebui sa fie. Din pacate omul deformeaza o stiinta ce in esenta este exacta, prin neindreptarea greselilor si sustinerea erorilor. Dar la fel procedeaza si cu celelalte stiinte considerate "exacte", intr-o masura bineinteles mai mica.

 

Ce face ca filozofia sa nu fie o stiinta exacta? Acceptarea erorilor, bineinteles. Dealtfel conceptia majoritatii despre filozofie este aceea a unui zbor fantastic cu mintea. Greseala este ca i se accepta valoarea de "fantastic". Abstract nu este sinonim cu fantastic. Iar zborul cu mintea este fantezie doar atunci cand ne rupem de realitate, altfel, in sfera realului este evolutie.

eu inteleg ca tu esti mult prea specializat si doresti sa obtii maxim de randament cu minim de efort si energie-un fel de minimalizare a costurilor si eliminarea totala a pierderilor!

esti la radul dau un filosof care cauta imposibilul...pe care nu-l accepti,si bine faci

vb. mai sus de nebunia geniului;asta-i nebunia lui;sa creda si sa persiste in cautarile si(sau) certatarile sale cand absolut nimeni nu mai are nici o speranta sau credinta!

sa va dau un exemplu;cel a lui thomas edison si al inventarii becului;sunt 2 variante la omul asta ...ori nebun ori geniu!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sunt 2 variante la omul asta ...ori nebun ori geniu!

Mai exista si a treia varianta: :flowers: afacerist fara scrupule care a stiut sa fure si sa profite de ideile celor ca Nicola Tesla. :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×