Sari la conținut
Forum Roportal
Raluca_r

Intru in panica cand e vorba de sex

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si da,durerile mi se par o problema,mi-e teama de asta.Dar dupa asta,nu stiu,ar mai fi faptul sa nu fac ceva gresit,sau chiar sa fiu total aeriana.

 

Cat despre partea cu varsta,nu mi se pare mare crima la 16 ani,totusi.

 

Durerea... e ca durerea de masea, te doare, da' tot nu vrei sa ti-o scoata :huggles:. Daca baiatul stia cum sa te ia, deja ne intrebai de pozitii si metode anticonceptionale, e clar ca e prima oara pentru el si e la fel de speriat de ce s-ar putea intampla :tease:. La 16 ani e in regula sa iti incepi viata sexuala, daca tu simti asta si daca esti langa o persoana potrivita.

 

:tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ce 18 ani? unii la 18 ani gandesc ca niste copii, altii sunt mult mai maturi...nu ne putem lua dupa varsta..trebuie sa ne orientam dupa experiente, cultura, stare sociala, anturaj...daca fata simte ca e pregatita, ca tine mult la baiatul asta, si au reusit sa fie impreuna atata timp, inseamna ca o poate face.

Ideea e ca ea se teme de CE trebuie sa faca. Aici sfaturi sunt multe si depinde de la persoana la persoana. Oricum, ai grija sa o faceti responsabil, atata am de zis.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu zic sa o lasati mai moale cu sexul atata timp cat nu sunteti in stare sa va asumati raspunderea pentru actiunile voastre. Ca de un eventual nedorit copil nu o sa aveti voi grija, ci parintii. Si numai de asta nu cred ca mai au nevoie. Asa ca mai bine asteptati pana aveti drept de semnatura si apoi nu aveti de cat sa faceti ce vreti. Sa nu crezi ca eu sunt mai de moda veche, dar pur si simplu fiecare lucru trebuie facut la timpul lui. Nu degeaba majoratul e stabilit la varsta de 18 ani.

Da ce are majoratul cu toata treaba asa? Si ca sa stii tu, sexul Nu este egal cu copil nedorit, exista contraceptie, iar in caz de necesitate si contraceptie de urgenta. Si chiar crezi ca daca faci un copil nedorit la 18ani, il poti creste singura, fara ajutorul parintilor. Eu cred ca, mai bine la 16 cu persoana pe care o iubeste si isi va aduce aminte toata viata cu drag de acest moment important, decit la 18(sau la oricare alta virsta) da cu o persoana nepotrivita. Si sa nu creada careva ca merg pe ideia, cit mai devreme incepi viata sexuala, cu atit mai bine, in nici un caz, dar daca fata simte ca a venit timpu ce poti face.

Raluca, imi pare bine ca ai gasit o persoana care pune dorintele si necesitatile tale mai sus decit ale lui. Referitor la durere, are dreptate kontriversy, nu e asa de rau cum crezi tu. Eu nu stiu cine te-a speriat asa rau, da chiar nu e o durere pe care sa n-o poti suporta.Plus la asta nu vei fi singura, iubitul tau (care din cite am inteles e foarte intelegator) va fi cu tine, si cind te va stringe in brate si se va uita cu ochi indragostiti la tine, va trece toata durerea pe loc de ai sa zici ca n-a durut deloc.

Tu iti faci griji ca vei fi deplasata, sau vei face ceva gresit, asa chiar nu o inteleg. Prietenu tau stie ca este prima oara si sint convinsa ca nu asteapta de la tine sa fii experta in domeniu. Totul vine cu timpul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da ce are majoratul cu toata treaba asa?

 

Are legatura. Unul din cei mai buni prieteni ai mei e medic si in Constanta nu trece o zi in care sa nu apara cel putin o minora plina de hormoni cu mama sau tatal de manuta si sa ceara avort. Sa nu mai vorbesc de fazele gen cand vine fata cu prietenul si intreaba daca nu pot sa faca avort fara sa afle parintii. Si nimic nu e mai jalnic decat sa pui parintele intr-o astfel de situatie. De aia e bine sa astepti sa ai majoratul cand ai puterea legala sa iti asumi responsabilitatea asupra actiunilor tale.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Are legatura. Unul din cei mai buni prieteni ai mei e medic si in Constanta nu trece o zi in care sa nu apara cel putin o minora plina de hormoni cu mama sau tatal de manuta si sa ceara avort. Sa nu mai vorbesc de fazele gen cand vine fata cu prietenul si intreaba daca nu pot sa faca avort fara sa afle parintii. Si nimic nu e mai jalnic decat sa pui parintele intr-o astfel de situatie. De aia e bine sa astepti sa ai majoratul cand ai puterea legala sa iti asumi responsabilitatea asupra actiunilor tale.

Cu riscul de a fi offtopic, iti raspund: Fata asta nu a intrebat daca se poate sa faca sex cu prietenul ei sau. Din cite se pare, e hotarita, doar ca se teme de dureri si sa nu faca ceva aiurea. Si nu cred in acest topic era vorba de sarcini si avorturi. Dupa cum am mai spus, exista foarte multe metode de contraceptie. Nu cred ca ar trebui sa facem referire la avorturi, pentru ca in o situatie neplacuta (vorbesc de sarcini nedorite) poate nimeri oricine. Si acei 2 ani care o despart pe domnisoara de majorat nu fac mare treaba. Crezi ca daca ai atins majoratul, dar inca iti zboara mintea si ajungi in situatia cind un avort e necesar e mai placut pentru parinti ca ai 18 ani si nu 16? Eu zic ca nu. Iar, referitor la asumarea raspunderii: poti sa nu fii major, dar sa ai puterea sa-ti asumi responsabilitate pentru ceea ce faci. Nu putem sa-i punem pe toti intr-o oala, sau sa tragem o linie - pina la 18 e iresposabil si in ziua cind a atins majoratul, brusc si-a dat seama ca e timpul sa fie responabil. Nu conteaza virsta, dar caracterul omului.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Are legatura. Unul din cei mai buni prieteni ai mei e medic si in Constanta nu trece o zi in care sa nu apara cel putin o minora plina de hormoni cu mama sau tatal de manuta si sa ceara avort. Sa nu mai vorbesc de fazele gen cand vine fata cu prietenul si intreaba daca nu pot sa faca avort fara sa afle parintii. Si nimic nu e mai jalnic decat sa pui parintele intr-o astfel de situatie. De aia e bine sa astepti sa ai majoratul cand ai puterea legala sa iti asumi responsabilitatea asupra actiunilor tale.

 

si dpdv fizic dar mai ales psihic e bine de asteptat varsta asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

si eu intru in "panica" cand e vorba de sex...

cateodata o mai strig...."panico",,,hai ca avem trebi serioase de infaptuit.. :tease: :huggles:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu pur si simplu nu esti pregatita inca psihic pentru a face sex. Mai asteapta.

 

Subscriu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:huggles: despre ce-i vb aici?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doamne,de ce exageram?Copil,avort,etc.-nu suntem atat de inconstienti ca momentul asta sa-l transformam in asa ceva.Si exista atatea metode contraceptive.Cat despre varsta,poti sa ai si 20,nu doar 16,daca nu te duce capu',degeaba;sunt de acord cu ce spus si Diana in legatura cu astaa.Eu intrebam doar cum sa scap de acel 'blocaj' si despre partea cu durerile.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×