Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Uite ,cand am vazut pozele lui ligius ieri,m-am gandit sa nu mai raspund. Adica in marea aia de multime care-i adula, m-i se parea o lipsa crasa de respect, ca eu -unul singur, sa-i critic. Am zis undeva ca gusturile nu se discuta. Si chiar asa e. Asta nu inseamna sa n-am "dreptul la propria opinie"-vorba ta. Nu stiam ca au avut o colaborare cu led zeppelin-mira-mas, dar in fine. Carentele, le-am zis. Solistul vocal nu are voce,nu stie canta, instrumentistii sant medii-stersi , iar melodiile sant lalaieli ale unor piese rock consacrate de dincolo. Nici vorba de aranjament muzical-de fapt e o tara pe care o au 90% din formatiile romanesti-indiferent de stil. Incepand de la super hiper "Floare de iris" care incepe copiata si o da in refren intr-un fel de cantec pioneresc la focul de tabara unde acestia tocmai destupa a doua sticla de vin. In fine. Mi-ar trebuii foarte mult timp sa "punctez" fiecare melodie din rockul mondial, in melodiile lor. Cu numele piesei s.a.m.d. Destul ca eu le-am recunoscut. Si practic "problema mea" nu e ca ei canta prost,sau ca copiaza. La urma urmei cine n-o face in muzica noastra? Mi-e ciuda doar ca au ajuns formatia etalon in rockul romanesc. Si cu asta nu-s de acord. Asa ca,... mai vorbim-hei dar nu pe iris please.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pai n-am zis ca n-ar fi cazul sa se retraga :focus: Si nu, din punct de vedere al tehnicii si originalitatii nu sunt un etalon, am mai discutat asta la topicul rock, sunt cel putin o mana de formatii in Romania mai buni. Dar banu e ban, experienta inseamna ceva, numele la fel, toata lumea stie deja piesele (au avut timp sa le invete :flowers:) asa ca se vinde inca bine.

Se vor ridica altii mai incolo si va fi la fel si cu ei. Trebuie sa existe la un moment dat niste 'monstri sacri', asa cere mass-media.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:focus: ar fi cazul sa se retraga, intr-adevar. Ultimul album, Maxima, e doar pentru fani :flowers: Eu cum nu sunt, nu mi-a placut. Am mai zis-o, cine vrea Iris asculta Best Of-ul din 91, pe vremea cand Cristi mai putea ridica inaltele macar, daca nu avea voce :friends: (vorba lui mareexecutor).

 

Se intampla si pe la case mai mari, sa imbatraneasca si sa scoata albume aiurea. Maiden nu mai suna bine pe ultimele doua. Ac/Dc la fel. Deep Purple is patetici si anacronici. Sa nu mai vorbim de incercarile muzicale ale fostilor din Pink Floyd. De ce ar fi Iris o exceptie? Imi pare rau ca nu am fost la concertul Phoenix, sa pot face o comparatie.

 

Pot ei sa moara, dar vor invia de fiecare data cand vom apasa PLAY. Au reprezentat crezul unei generatii, acum sunt depasiti. Vreau zei pe masura timpului meu !! :huglove:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu neg faptul ca mai exista si altii la fel de buni daca nu cumva chiar mai buni decat ei, dar Iris pt. mine raman unici. Este opinia mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mda. Vezi tu, si pentru mine cred ca ar fi fost mult mai mult, daca ma nasteam cu una sau doua decade mai devreme. Atunci as fi crescut cu muzica lor, si atractia numita obisnuinta si-ar fi facut efectul :jester:. Da, sunt unici, dar nu prin muzica lor ce o canta in preent, ci prin ce au reprezentat ei. Aici ai dreptate. Si ma doare sa vad ca nu realizeaza situatia in care sunt, si mai incearca sa cante......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uhh... hello, it's me the demon again. Pariem ca nu ati auzim melodiile astea?

IRIS - Smoke on the water

IRIS - Strange kind of woman

IRIS - Lady double dealer

IRIS - Keep on moving

IRIS - Black night

 

edit: cu prima ocazie cand pot face upload la fisiere .mp3, va dau samples :D

Editat de daemon

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Acusi moare Cristi si Romania va fi in doliu...A zis ca vrea sa moara cantand..nice...Intr-adevar nu mai sunt ca pe vremuri,dar!!!!!!!!!!!nici nu mai are anii pe care ii avea!Parerea mea e ca Iris are un iz de melancolie,pe care il ascult cu placere.Si ca trebuie sa ii respectam pentru ce au fost,chiar daca avem zei pentru timpul nostru...Au fost buni si inca putem vorbi la timpul prezent despre ei,ceea ce e bine.Daemon,e p-acolo un cover ,daca nu mai multe.L-am recunoscut pe cel al lui deep purple.Asta-i tot.......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Arach, toate sunt cover Deep Purple :phone:

Ca despre declaratia aia bombastica despre cum ar vrea sa moara... no comment :brunette: Minculescu are nevoie de medicamente pentru ciroza lui, si scoate banii din muzica. Indiferent cat de bine vor canta, tot comercial va fi de acum incolo.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×