Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Imi pare sory dar mie nu-mi place iris. Ca si instrumentisti sant mediocrii, vocal..-cristi nu a avut niciodata voce pt rock(acum si-a pierdut-o si pe aia care o avea), iar daca toate trupele rock ale lumii si-ar lua "bucatile" din melodiile celor de la iris, acestia ar ramane cu....sfortarile (jalnice) vocale a lui cristii minculescu. Imi pare rau ca o asemenea trupa e acum simbolul rockului romanesc!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mreexecutor, spune-mi mie cine are voce de rock romanesc...terminatul de la e.m.i.l? sau terminatul de la praf in ochi?

Lasati-va..IRIS si Phoenix sunt simbolulurile rockului romanesc si vor ramane asa mult timp de aici inainte.

 

PS: si nu e `acum` simbolul rockului romanesc...a fost de cadn a aparut. Nu stiu daca ai vazut concerte IRIS si Phoenix in case de cultura inainte de `89...ai fi surprins :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

in tineretea mea ascultam rock romanesc ... si acum regret ca l'am lasat deoparte o perioada ... dar de cand am fost la concertul IRIS - MAXIMA ma simt ca in tinerete.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Zilele trecute a fost difuzat pe TVR concertul de la Sala Palatului... am trait aceleasi emotii... nu stiu de ce tind sa cred ca ceea ce canta ei este parte din mine, si nu vorbesc despre muzica propriu-zisa, ci si despre mirajul acela care se creaza dincolo de mesajul pe care il transmit. Sunt dependent!!! ;)

post-2535-1150512079_thumb.jpg

post-2535-1150512321_thumb.jpg

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...cine nu a fredonat sau macar nu a auzit vreodata "Somn bizar" sau "Floare de iris" sau "Nu ma uita".

 

 

Eu! am citit acum cate ceva pe Google despre ei si am mai auzit numele lor, dar nimic muzical.

Intr-o zi ......

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Uite din delicatete fata de voi fetelor, ca vad ca va place atat de mult Iris, nu am sa va spun ca Iris e un fel de pseudo formatie rock. Ca solistul lor vocal nu a stiut sa cante,si nici nu a avut voce niciodata pt ceea ce pretind ei ca fac-rock. Instrumentistii sant medii iar melodiile lor dupa a mea umila parere sant copiate 100% din toata istoria rock mondiala. Numiti voi o formatie de rock din lume si o sa gasiti probabil pasaje de la ei intr-o melodie de-a lui Iris... Asa ca mai bine tac din gura si ma retrag strategic. Va tzuc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fiecare avem dreptul la opinie doar ca unii dintre noi avem dreptul la propria opinie, drept pt care trebuie sa ne-o sustinem cu argumente pt a parea credibila, nu doar sa aruncam o idee si sa ne "retragem strategic".

A nu se confunda colaborarile Iris cu monstrii sacrii, gen Uriah Heep sau Led Zepellin, cu a copia o bucata dintr-o anume piesa si a si-o insusi sub nume propriu, asa cum fac mondenii nostrii de doi bani in ziua de azi. Da, au si cover-uri dupa Queen si Deep Purple, dar cover-ul nu este un furt asa cum vrei tu sa zici. Irisii nu au piese imitate. Nici macar linii melodice deja existente pe care sa ataseze alte versuri. Deci domnule mareexecutor te rog sa nu te retragi, oricat de strategic ai face-o, ci sa ne spui si noua celor care nu stim prea multe despre Iris si despre rock in general, unde sunt carentele cu pricina?

Editat de maybe

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pozele mele de la concertul Maxima din Timisoara sunt aici: http://www.ligius.ro/Poze%20Album//Sociale...0Februarie/EOS/

Totul a fost live si a sunat bine. Dupa parerea mea Iris nu ar face playback decat daca nu ar exista echipamente pentru live (si Teo garantat nu are), sau, mai putin probabil, nu au fost platiti suficient. Stiu mai multe formatii care refuza sa cante de tot daca nu au echipament adecvat pentru live, dar e o chestiune de imagine pe care putin ne-am pus-o: sa facem playback si sa ne injure fanii sau sa nu cantam deloc si sa ne injure toata lumea?

Nu e vorba de aroganta ci de formatii care vor sa sune bine live, nu doar o amestecatura de sunete distorsionate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fiecare avem dreptul la opinie doar ca unii dintre noi avem dreptul la propria opinie, drept pt care trebuie sa ne-o sustinem cu argumente pt a parea credibila, nu doar sa aruncam o idee si sa ne "retragem strategic".

A nu se confunda colaborarile Iris cu monstrii sacrii, gen Uriah Heep sau Led Zepellin, cu a copia o bucata dintr-o anume piesa si a si-o insusi sub nume propriu, asa cum fac mondenii nostrii de doi bani in ziua de azi. Da, au si cover-uri dupa Queen si Deep Purple, dar cover-ul nu este un furt asa cum vrei tu sa zici. Irisii nu au piese imitate. Nici macar linii melodice deja existente pe care sa ataseze alte versuri. Deci domnule mareexecutor te rog sa nu te retragi, oricat de strategic ai face-o, ci sa ne spui si noua celor care nu stim prea multe despre Iris si despre rock in general, unde sunt carentele cu pricina?

Uite ,cand am vazut pozele lui ligius ieri,m-am gandit sa nu mai raspund. Adica in marea aia de multime care-i adula, m-i se parea o lipsa crasa de respect, ca eu -unul singur, sa-i critic. Am zis undeva ca gusturile nu se discuta. Si chiar asa e. Asta nu inseamna sa n-am "dreptul la propria opinie"-vorba ta. Nu stiam ca au avut o colaborare cu led zeppelin-mira-mas, dar in fine. Carentele, le-am zis. Solistul vocal nu are voce,nu stie canta, instrumentistii sant medii-stersi , iar melodiile sant lalaieli ale unor piese rock consacrate de dincolo. Nici vorba de aranjament muzical-de fapt e o tara pe care o au 90% din formatiile romanesti-indiferent de stil. Incepand de la super hiper "Floare de iris" care incepe copiata si o da in refren intr-un fel de cantec pioneresc la focul de tabara unde acestia tocmai destupa a doua sticla de vin. In fine. Mi-ar trebuii foarte mult timp sa "punctez" fiecare melodie din rockul mondial, in melodiile lor. Cu numele piesei s.a.m.d. Destul ca eu le-am recunoscut. Si practic "problema mea" nu e ca ei canta prost,sau ca copiaza. La urma urmei cine n-o face in muzica noastra? Mi-e ciuda doar ca au ajuns formatia etalon in rockul romanesc. Si cu asta nu-s de acord. Asa ca,... mai vorbim-hei dar nu pe iris please.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×