Sari la conținut
Forum Roportal
Diela

Maşina de p

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si eu am scos alba complet din toate retetele - insa v-am zis, trebuie putintel mai multa apa la retetele cu faina neagra

 

noteaza ce schimbi cand experiementezi - pana pocrnesti reteta castigatoare :flowers:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
sau sa pui jumate/ jumate. faina neagra sau alba si secara.

 

pe-ncercate. :pardon:

 

aşa am făcut şi a ieşit cum trebuie

c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand adaugi ingredientele pentru aluatul de paine pentru masina aia, poti sa adaugi si coriandru si sa-mi spui daca este asa de vis, cum imi tot imaginez :doh: ?

 

:haha:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mai nou am pus chimen şi e foarte bună

am să pun şi coreandru şi te anunţ dacă să-ţi fie poftă sau nu

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
poti sa adaugi si coriandru si sa-mi spui daca este asa de vis, cum imi tot imaginez :cow: ? :lol2:

 

 

Inca n-am auzit coreandru in paine :o: o sa spun prietenei mele sa-mi faca o chifla cu coreandru, cand isi mai face paine sa vedem ce gust are. Cu ardei iute murat si taiat felii se face paine de italieni si mexicani, mai pun si ceapa prajita pe deasupra la unele lipii, branza nici nu mai este o noutate. Ardei gras de toate culorile asi pune eu pe o paine plata, felii de masline si cimbru, dar nu copt in masina, ci in cuptor.

 

mai nou am pus chimen şi e foarte bună

 

Si mama mea punea mereu chimen in paine, si mama ei la fel ... cred ca este una din vechile incrediente in paine.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am si eu o masina noua, nefolosita de facut paine, cineva a primit cadou de nunta dar nu se ocupa de asa ceva si a dat sotului ca era acolo cu ceva treaba.   Doar am verificat daca sint toate partile acolo si o carte cu retete si idei si explicatii in cateva limbi, dar si la mine sta langa un fier de calcat cumparat in 1995 si niciodata desfacut pachetul si mai am in acea gramada si alte obiecte, de facut cafea italiana si expresso, si cea americana plus prin picaturi ca si cateva cuptoare si cine stie ce mai sint ca mereu imping mai incolo sa fie loc si pentru altceva.  Ar trebui sa construiesc o incapere cu zeci de prize si cabinete sa am unde sa le pastrez gata de folosit nu in cutii din fabrica,  sa fie la indemana, dar acea vreme a trecut deja.  Am si o colectie de cutite si de cratite foarte bune si mai multe zeci de servetele de bucatarie de toate marimile, cu modele din magazinele care au dat faliment si se vindea totul pe bani marunti.  Din canepa sint majoritatea, de prin toate colturile lumii au fost fabricate.   Prefer sa dau comanda pentru o paine specifica in locuri unde se fac paini multe, aici se numesc Paine Artizanala, ei au experienta, masinarie de framantat nu mainile mele slabe si asa, nu costa mai mult decat platesc sa cumpar toate alea plus timpul si oboseala, au cuptoare perfecte, meru iese bine totul si de ce nu!  Se si bucura ca dau idei ca face vreo 10 paini extra in multe forme si se vand imediat.  Se mai ofera la gustat o paine mai deosebita in oricare magazin si comenzile curg!!!

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Despre un Aparat de Prajit Paine o sa scriu aventura noastra de ieri.  Aici are fiecare casa unu cu loc pentru 4 felii de paine iar al nostru dupa ce OMU' l-a curatat ... nu se mai misca!!!

I-a dat lovitura de gratie, nu l-am vazut in actiune, eram plecata de acasa, dar el e primul care duce lipsa, eu ma descurc si altfel, dar el n-are rabdare 2 minute.   

Am organizat dupa amiaza ca mergem sa cumparam unu.  Pentru ca n-a fost cumparat la Costco, nu puteam sa-l ducem inapoi.  La TARGET ne-am dus de unde am cumparat exact cand a aparut COVID si erau oprite vapoarele-n port din China, ca nu se gaseau in alte magazine.  Nici azi nu sint decat ultra scumpe de sute de dolari, foarte stralucitoare. 

Acum este la moda un cuptor Air Fryer Toaster Oven Dehydrator care se da cu 250 de dolari bucata ca forteaza clientii si la asigurare in caz ca nu functioneaza satisfacator, Taxele de Stat, Judet si oras/municipiu si cine stie cu ce ne mai potcoveste.   

Fiul are ca ei sint foarte updated cu de toate, dar n-am dat atentie, nici nu stiu pe unde este, data viitoare o sa-l caut ca este imens ca o sala de asteptare in gara bucatarie lor, am zis ca-i si foarte rece!   Desi de acolo se intra in camera de jucarie unde se poate lua pe lopata piesele de LEGO si altele, totusi casa este rece din punctul meu de vedere.   Copiii insa adora spatiul ca au loc sa alerge!!!  Merg si cu masinute si biciclete prin 3 incaperi si toate largi.

De aia zic astea sa ma justific de ce nu ma descurc, adica nu vad nimic unde ar fi, dar nu pentru asta merg acolo foarte rar.  Eu NU vreau un aparat din ala ce este cam mare si nu mai am loc unde sa pun si n-am chef in living/dining sa intru cu aparate ca va urma parcarea maturii si altori obiecte ...

Deci mergem la Walmart prima oara sa cumparam Avocado ca se dadea 2 pentru 1 dolar, patrunjel verde si inca ceva.   De acolo in acelas cladire doar in spatele acestul magazin este si un TARGET, de acolo ridicam un model cu 45 de dolari si Filtru de Cafea 100 de bucati cu 4 dolari.   In drum spre niciunde trecem si pe la un COSTCO sa facem plinul in masina mea care consuma foarte mult dar merita dublu, si nimerim intr-un rand cu 2 masini la pompe si alte 2 in rand ca este ultra ieftin acolo alimentarea.  Trec 20 de minute si nu se misca masinile, au chemat omul in garda care rezolva problemele dar este una mare ca se reclama ca n-au primit tancul plin si tot scuturau cablul pana era plin pe jos si a venit echipa speciala sa-l curete.

Dupa ce s-a rezolvat cu tancul, prima masina avea niste containere uriase in Camioneta la fel de imensa si a inceput sa le umple si alea desi nu cred ca este legal  decat pentru o masina de taiat iarba.  La infinit trecea timpul iar individa dupa, ne facea semn ca putem trece pe langa ea ca NU se misca din spatele aluia!!!   Asa ceva inca n-am trait pana ieri, lumea deja urla.

Aproape 1 ora a trecut pana am alimentat si am intrat in magazin ca intre timp a sunat OMU' sa le intrebe daca au aparat de prajit paine, ca avea ceva cu cel cumparat in magazinul anterior.  Distanta intre Target si Costco este de cel putin 20 de Miles spre marginea orasului.   Am gasit imediat raionul de aparate mici dar pretul era 150 de dolari plus alea toate ca este din ceva material care nu rugineste :eek: ce fain ca se gandeste cineva si la sanatatea noastra!!!   Aveau doar un model si un pret, extrem de rara intamplare pentru un magazin amerikan.  

Era planificat sa mai mergem si la arabul libanez sa cumparam niste lipii ca ei au brutarie atasata, nu vine din San Francisco marfa.  Am mai luat un brat de Marar Verde si Patrunjel, Ficat de Vita si Picoare de Vita pentru piftie sau altceva, Ginger, Bitter Melon, Vinete, nu mai stiu ce inca dupa care iar am intrat in Walmart in drum spre casa sa vedem acolo ce se ofera ca prima oara nu era posibil ca de unde am luat ultima oara de acolo vom lua si acum.  Surpriza era ca am cumparat de acolo imediat  la jumatate din pretul de la TARGET, desigur iar am avut de ocolit cladirea imensa cu masina sa dam inapoi ce am cumparat cu 3 ore in urma, cand ne-am dat seama ca am uitat ceva foarte important pentru el sa cautam in aceste magazine.  

Am lasat pe data viitoare cand el are chef de plimbat prin aceste imensitati de magazine ... singur.   Eram moarta deja de foame si obosita, plus ca era foarte frig afara si ma dureau toate oasele pana si urechile.   Am pus pe ceva punga cu apartul nou si acolo este inca, n-avea chef sa-l foloseasca desi a mancat din Lipia Fermecata dar incalzit de mine in stil vechi.

Pisicii au mancat din ficat crud tocat fin cu toata pofta,  noroc ca aveam Supa de Pui care ne-a inviat, azi m-am simtit mai bine.  Cred ca benzina a costat dublu decat aparatul.

 

 

   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×