Sari la conținut
Forum Roportal
Elia

Victoria ne apartine...

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

"Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea, si sa Ma urmeze". (Mat.16,24)

 

Poate sa para ciudat, dar este adevarat ca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
"Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea, si sa Ma urmeze". (Mat.16,24)

 

Poate sa para ciudat, dar este adevarat ca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Traieste de parca ai fi deja mort.

 

Da, e credinta voastra.

 

Multa lume vrea sa supravietuiasca, lasind fericirea pe un loc inferior.

 

Nu.

 

Cu siguranta ca exista. Eu sint una dintre dovezi. Si toti cei care cred in altceva decit Isus.

 

Fa-ti datoria in toate aspectele vietii in cel mai bun mod posibil (da tot ce ai mai bun in fiecare actiune a ta), iar fericirea va veni singura.

 

 

Fara Cristos, fericirea e apa de ploaie.

 

Ferice de cel care alege ,,Fericirea,, ea se gaseste la cruce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara Cristos, fericirea e apa de ploaie.

 

Ferice de cel care alege ,,Fericirea,, ea se gaseste la cruce.

8) Mai ai multe prostii din astea? :doh: :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:P da cruce de ce ne facem? nu am citit toata biblia dar din cate am citit nu am vazut sa scrie pe undeva cum ca ar trebui sa ne facem cruce

Editat de ana-dora

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara Cristos, fericirea e apa de ploaie.

Ferice de cel care alege ,,Fericirea,, ea se gaseste la cruce.

 

...Asa este.Dar este atat de greu sa dovedesti acest lucru unor oameni straini de termenii:fericire, Cristos, cruce.

Oricum, fericirea este telul fiecarui om de pe Pamant.Toti vrem sa o obtinem.Numai ca o cautam fiecare pe niste drumuri atat de diferite. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Intrebarile pe care le dati au un raspuns relativ, un raspuns omenesc. (Asa cum intelege fiecare.) Omul nu le cunoaste. precum nu cunoaste daca exista rai sau iad... si multe altele., dar cu siguranta le va afla dupa ce vor trai aceasta viata...

 

Dupa parerea mea, fericirea consta in faptul ca ai posibilitatea sa traiesti in aceasta lume, de unde la rindul sau poti cunoaste multe alte lucruri, inclusiv si fericirea, Totul insa depinde de Lumea ta launtrica si de cea Universala (Exterioara).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
8) da cruce de ce ne facem? nu am citit toata biblia dar din cate am citit nu am vazut sa scrie pe undeva cum ca ar trebui sa ne facem cruce

Chiar daca ai citi-o pe toata, nu ai gasi nimic care ti-ar spune ca trebuie sa-ti faci cruce...poate ai gasi ce inseamna cruce. :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar daca ai citi-o pe toata, nu ai gasi nimic care ti-ar spune ca trebuie sa-ti faci cruce...poate ai gasi ce inseamna cruce. 8)

din cate am mai citit si eu crucea este luata dupa svastica pt ca era considerata un simbol sfant, bineinteles asta inainte de a fi emblema a miscarii naziste

desi sunt ortodoxa am o tragere de inima sa imi fac cruce, recunosc :P

si biblia este interpretata in atatea feluri...un protestant poate sa iti doveadeasca cu biblia ta in mana ca este cum zice el, daca stie ce pasaje sa citeasca si mai ales cum

deci pana nu vad clar cu ochii mei in biblie ca scrie sa ne facem cruce...nu imi fac :doh:

Editat de iulya19

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
...Asa este.Dar este atat de greu sa dovedesti acest lucru unor oameni straini de termenii:fericire, Cristos, cruce.

Oricum, fericirea este telul fiecarui om de pe Pamant.Toti vrem sa o obtinem.Numai ca o cautam fiecare pe niste drumuri atat de diferite. 8)

Am inteles ca unele droguri ii dau celui care le consuma o senzatie de fericire, de beatitudine, s-ar simti usor, de parca ar zbura. Spune-mi, drogurile sint bune? :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

×