Sari la conținut
Forum Roportal
Diela

Maşina de p

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am primit de la nişte cunoscuţi care pleacă din ţară definitiv o maşină de făcut p

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca masina are doar cuva centrala - nu stie sa faca paine de care vrei tu - cu masline sau cu seminte - pentru aia ar trebui sa mai aibe un sertaras separat pe capac

 

Ba da , se poate elimina - eu nu mai pun faina alba deloc - insa ai grija cu apa - trebuis putintel mai multa - de ex la mine la retetele cu faina alba vrea 420 ml de apa - la cele cu faina neagra vrea 440 ml de apa ... asta ca sa iti dai seama ce inseamna "putin mai multa apa"

 

Bafta :cry:

 

P.S. Painea ingrasa :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

mersi pt promptitudine

n-am sertăraş, dar nu pot să arunc nişte seminţe c

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

diela, nu dispera :P . chiar daca masina ta nu are sertarasul pentru seminte, masline, stafide, sunta taiata etc, nu este totul pierdut. poti sa pui cu manuta proprie respectivele ingrediente dupa ce masina a inceput sa framante aluatul si l-a transformat intr-un gogoloi elastic. atunci deschizi rapid capacul, trantesti acolo o mana de ce vrei tu, lasi capacul la loc si gata. eu am masina cu sertaras pt seminte, dar in principiu face acelasi lucru (fara sa ridice capacul). mult succes.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

da, da. si vii cu o felie pentru fiecare roportalac. eu vreau cu unt si cu branza si cu rosii. :P

 

am zis o felie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

a propos - un tric personal - la ulei .... pune ulei de masline - si pune putin mai mult decat reteta - painea o sa se usuce mult mai greu - sta proaspata si doua zile :P

 

si la zahar poti sa scazi cantitatea ....

 

iar pentru culoare de paine neagra pune si putina cacao :cry:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Doar ca informatie - daca cineva citeste aici si vrea sa isi cumpere masina de facut paine - asta este ROLLS ROYCE-ul lor :

 

http://www.amazon.co.uk/Panasonic-SD255-Br...6973&sr=8-1

 

Panasonic SD 255

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
a propos - un tric personal - la ulei .... pune ulei de masline - si pune putin mai mult decat reteta - painea o sa se usuce mult mai greu - sta proaspata si doua zile :P

 

si la zahar poti sa scazi cantitatea ....

 

iar pentru culoare de paine neagra pune si putina cacao :o:

 

ce ulei? reţeta de bază are apă, făină, drojdie, un pic de sare

la franzelă o parte din cantitatea de apă poate fi

Editat de Diela

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ce ulei? reţeta de bază are apă, făină, drojdie, un pic de sare

 

 

La mine toate retetele au si ulei - de regula o lingura sau doua ...fiecare masina vine cu retetele ei - nu cred ca sa iti dau o reteta Panasonic va merge pe o masina Mulinex ..... dar daca vrei , eu ti-o dau

 

spune-mi de fel de paine vrei

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×