Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Buna

Am si eu o intrebare.Am divortat si acum se face partajul.Eu am spus o suma pe care sunt gata sa o dau,dar el nu este de acord.Acum in ultima sedinta a ramas ca noi sa facem evaluarea bunurilor comune,iar unde nu picam de acord sa facem expertiza.Daca eu nu sunt de acord sa platesc expertiza ce se intampla?Dar daca el nu plateste expertiza?Daca se stabileste o suma,cu care suntem de acord amandoi cum se face apoi impartirea bunurilor.Eu de exemplu vreau sa-i las o masina dobandita in timpul casatoriei.Daca el nu vrea ce se intampla?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca voi nu va intelegeti, nu exista cineva legal care face ordine acolo intre bunuri???   sau v-a dat posibilitatea sa va intelegeti si asupra valorilor sentimentale sa nu fie legea care rupe albumul de poze in doua, etc.   Barbatii vor bani ca de lucruri folosite nu simte lipsa cu urme vechi de care se desparte!!!   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Exista riscul sa platiti dvs. expertiza si apoi sa ajungeti la o executare silita paguboasa pentru ambele parti, procedura  din care nu castiga decat justitia: comisioane grase pentru executori, onorarii experti evaluator, taxe judiciare mari, etc. Daca nimeni nu plateste expertiza nu se face partajul decat daca sunteti de comun acord. Mai rau este ca nu exista o lege a raspunderii magistratilor si multe sentinte prezinta deficiente. Judecatorii se orienteaza si dupa starea materiala a partilor, si inclina spre cel mai bazat. Era mai bine daca mergeati la Notariat. Acum e foarte probabil sa stabileasca pentru una din parti o sulta de bani pentru bunurile incredintate celuilalt, o compensare valorica, situatie ce implica executare silita in cazul refuzului de plata de buna voie. Sefa executorilor pe Capitala a fost arestata !! E de evitat sa faci partaj prin instanta.  

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am un caz al vecinilor mei, care m-a revolta!

Baiatul lor este casatorit de 19 ani, cu doua fete: una majora si una minora.

Ea paraseste domicilul conjugal cu toti banii cash din casa si tot in aceeasi zi lichideaza toate cardurile.

Timp de sase luni este de negasit in Romania.

El intenteaza divort, ea se prezinta si legea ii da fetele ei si lui ii stabileste pensie alimentara.

Ce fel de lege este asta, mai ne miram ca violatorii din Vaslui ne dau cu tifla!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu e casatorit cu 2 fete, are 2 fete.

 

cat despre situatia lui, in afara de ce iti povestesc vecinii lui, ce mai stii? ca e usor sa judeci o poveste numai stiind o parte a ei.

 

cardurile alea erau poate ale ei si avea tot dreptul sa le ia. cardurile sunt personale, nu comune. poate conturile sunt comune, dar nici atunci nu este furt.

 

poate statul si justitia stie mai multe decat stii tu daca i-a incredintat un copil, ca doar p-ala minor i-l poate incredinta, majorul nu poate. poate are situatie economica mai buna, poate e mai apta pt a ava grija de copii, multe 'poate' sunt acolo. nu facem scenarii acum, dar sunt multe.

 

socrii 'inculpatei' nu o sa iti povesteasca nimic bun despre femeia aia. nu stii ce era in familia lor, nu ai fost in papucii lor, nu stii nimic, dar esti revoltat. ete nah!

 

ce ne-am face daca nu am avea cum sa ne bagam coada neinvitati unde nu ne fierbe oala? :))

 

si acum am fosti vecini care se ingrijoreaza ei despre cum imi merge mie, una din ele o intreba pe prietena mea 'de ce s-a mai maitat, sa-l lase si p-asta?'

 

eu nu ma supar, cand oamenii au vieti triste si plictisitoare, trebuie sa isi gaseasca ceva cu care sa-si ocupe timpul

Editat de Ampera
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ampera,

Cu acesti vecini  convietuiesc de 40 de ani, am crescut copiii impreuna.

Asa ca ne cunoastem prea bine si la fel situatia lor.

El castiga mai bine ca ea si este un tata minunat.

Dar daca parasesti domiciliul conjugal, atunci adio de la copiii, asta este problema.

Si tu ai ceva cu toata lumea, esti un fel de "Gigica "...........contra.......

Si inca ceva: viata asta a mea trista si plictisitoare, o duc alaturi de sotie de 45 de ani!

Mai ai pana sa ajungi acolo!

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

degeaba cunosti vecinii, nu cunosti situatia din casnicia celor doi care au divortat. nu are vecinatatea si prietenia ta cu casnicia aia esuata.

 

iar eu imi pot da cu parerea indiferent de cati ani de viata si casnicie am, sa stii ca nu esti mai special cu nimic ca ai X ani de viata in plus sau X ani in viata de casnicie. ce sunt aerele astea de superioritate legate de vartsa? fii serios!

 

daca nu sunt de acord cu ce zice un user roportal nu inseamna ca sunt gica contra, inseamna doar ca nu sun de acord si am voie sa spun ce cred pe topic doresc.

 

sa stii ca nu respect varsta, respect omul care se face respectat, respectul nu se cere, se castiga

 

 

 

si inca ceva: ca el castiga mai mult e egal cu 0 daca nu e si responsabil. poate e un alcoolic care sta cu sticla de Cognac in bot zi de zi, poate o plesneste pe fii-sa sau pe fosta nevasta o caftea. iar te intreb: in afara de ce ai vazut trecator, ce stii tu ce e in familia aia? stiu si eu destule familii care par fericite, dar ce e in spatele usii nici nu vreau sa ma gandesc.


nu e nici un ADIO copii daca parasesti caminul conjugal, exista X factori care pot determina un abandon de camin conjugal si nu inseamna automat stergerea de drepturi parintesti.

Editat de Ampera

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

sa stii ca nu respect varsta, respect omul care se face respectat, respectul nu se cere, se castiga

 

 

 

 

 

Cu aceasta postare inchei dialogul cu tine!

Tu iti respecti parintii???

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce imi pui intrebari daca tot ai incheiat dialogul cu mine?


oamenii ii respect cand se fac respectati, indiferent daca sunt parintii mei sau parintii altcuiva

 

 

iti respecti parintii cand merita, ca sunt unele jeguri de oameni, deveniti parinti din pacate, care nu merita respect deloc.

 

ca ai copil nu iti aduce automat respectul acestuia. asta e greseala multor parinti, cred ca li se cuvine respectul asta si nu trebuie sa faca nimic pt asta.

 

da, imi respect mama cand imi da motive sa o respect si invers.


nu mai comunici cu mine pentru ca nu respect varsta? pai cum vine aia..sa te respect doar pentru ca ai 70 de ani sau cati oi avea? asta e factorul Principal pe care doresti respect?


in fine..eu zic s-o lasam asa. nu e vb de tine si nici de mine, e vb de divorturi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×