Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

:P Frate,tu nu citesti ce ti se raspunde?

 

Sa faca 'tranzactie'! La notar sau in instanta. Sau sa isi vanda bunurile si sa imparta banii. Si gata!

Sau sa nu mai divorteze! 8)

 

 

 

 

 

In timpul casatoriei , dar daca ei sunt in divort, sau dupa aceea?

Din partea mea, sai ii lase ei tot! :lol:

 

Frate citesc...dar dupa cum vezi fiecare are parerea lui.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Frate citesc...dar dupa cum vezi fiecare are parerea lui.

Intelegi tu gresit, si asta findca s-a ajuns la discutii "tehnice" ce tin de procedura.

 

Ideea este ca, un divort contine si un partaj. Daca se face amiabil cu intelegerea partilor, in instanta, nu costa mult.

Asta pentru ca instanta ii lasa sa aprecieze singuri valoarea si sa si le imparta ei.

Ti-am aratat, art 673. C. Prod Civ.

 

Daca ies neintelegeri se complica situatia si se scumpeste treaba.

Cand unul nu renunta la ceva si, considera ca celalalt il pacaleste.

 

Daca cineva se incumeta sa faca treaba asta singur, se inpotmoleste si plateste cat nu face.

Dar, e alegerea fiecaruia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu e obligatoriu asta. se poate divorta frumos, curat si fara partaj in proces.

Ba este obligatoriu. Nu este obligatoriu simultan, daca partiile nu doresc asta din notive intemeiate.

Dar ulterior, tot va exista.

Asa ca, generic, nu se poate vorbi de un divort fara partaj.

Transferul dreptului real de proprietate trebuie facut, pentru ca se schimba statutul juridic al fiecaruia.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu inteleg ce unde teoriile astea, dar mi-e absolut imposibil sa-ti expun datele divorturilor simple la care am asistat sau lucrat.

 

daca cei doi nu vor, nu exista autoritate sau lege care sa le impuna partaj judiciar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
nu inteleg ce unde teoriile astea, dar mi-e absolut imposibil sa-ti expun datele divorturilor simple la care am asistat sau lucrat.

 

daca cei doi nu vor, nu exista autoritate sau lege care sa le impuna partaj judiciar.

Asa e. Asta in cazul in care se inteleg asupra imparteli.

 

Dar mai intai sa ne intelegem despre ce vorbim. Despre speta asta in sine sau doctrina?

Ai dreptate cand spui ca nu au facut partajul atunci la divort, fiindca nu te obliga nineni si nici nu este vre-un termen.

Dar din moment ce sotii cer divortul, pe motive temeinice ca traiul in comun nu mai poate continua, partajul apareca ceva inevitabil.

Si in afara de asta, instanta are indatorirea de a-si exercita rolul activ si a pune in discutia lor chestiunea imparteli bunurilor, pentru a evita eventualele procesele ulterioare.

 

Iar odata cu desfacerea casatoriei, inceteaza si obligatiile de intretinere si starea de devalmasie.

Si se considera proprietate comuna pe cote-parti, care este numai in esenta divizibil dar nu si divizat pe cote-parti.

 

Intrucat cotele-parti, trebuiesc stabilite in raport cu aportul fiecaruia adus la dobandirea bunurilor achizitionate si sustinerea traiului in comun, tot va trebui sa exista un partaj.

Si mai ales ca, odata cu desfacerea casatoriei, fiecare va dori sa se bucure si sa foloseasca de bunurile pe care le are in proprietate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Asa e. Asta in cazul in care se inteleg asupra imparteli.

 

Dar mai intai sa ne intelegem despre ce vorbim. Despre speta asta in sine sau doctrina?

Ai dreptate cand spui ca nu au facut partajul atunci la divort, fiindca nu te obliga nineni si nici nu este vre-un termen.

Dar din moment ce sotii cer divortul, pe motive temeinice ca traiul in comun nu mai poate continua, partajul apareca ceva inevitabil.

 

dupa deschiderea divortului, daca cei doi declara in scris si in fata judecatorului ca imparteala a fost facuta amiabil si nu e de discutat altceva, atunci divortul se incheie rapid. orice judecator apreciaza si isi doreste cat mai putina mizerie si rufe.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Hai sa vedem daca ajungeti la un acord...

 

Sa spunem ca femeia depune cererea de divort si scrie acolo ca nu are nici un fel de pretentii materiale si ca renunta la tot ce au in comun. In acest caz bunurile ajung ale barbatului prin decizia de divort si nu mai trebuie platite eu stiu ce taxe mari...

 

Cam asta urmaresc ei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu ştii ce amant şi-a găsit femeia - Marinaru zicea că fiecare soţ are deja pe altcineva

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Hai sa vedem daca ajungeti la un acord...

 

Sa spunem ca femeia depune cererea de divort si scrie acolo ca nu are nici un fel de pretentii materiale si ca renunta la tot ce au in comun. In acest caz bunurile ajung ale barbatului prin decizia de divort si nu mai trebuie platite eu stiu ce taxe mari...

 

Cam asta urmaresc ei...

 

:airkiss:

pripita decizie.... :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×