Sari la conținut
Forum Roportal
Rusul Singuratic

"Memorial Day" in USA

Postări Recomandate

Memorial Day ultima zi de Luni din luna mai, comemoreaza in USA ziua Eroului Necunoscut al Americii. Initial s-a numit Ziua Decoratiei si celebra toti soldatii americani morti in Razboiul de Secesiune (1861-1865). Dupa 1911 s-a numit Memorial Day. Mai tirziu aceasta sarbatoare a fost dedicata si soldatiilor americani care s-au jertfit in cele doua razboaie mondiale.Aceasta zi este o pioasa aducerea aminte si pentru toti militari americani care si-au dat viata in Razboiul din Coreea, Vietnam, Grenada, Somalia, Bosnia, Afganistan, Irak. Aicea ar fi de mentionat pe linga militarii din armata aerului, marina militara sau trupele terestre si membrii in Comunitatea de Informatii a SUA.

 

Acest topic nou se vrea doar o simpla informatie pentru toti cei care viziteaza acest forum. Nu se vrea un obiect de disputa cu absolut nimenea. Daca vreti sa faceti un gest frumos , v-as ruga sa mergeti intr-o biserica in ziua de duminica

27 mai 2007, aprindeti o luminare spuneti o rugaciune, da-ti un pomelnic, pentru toti militari americani. Nu uitati un lucru ca in primul rind au fost suflete si ei , apoi oameni care au primit botezul lui Cristos.Odihneasca-se in pace...

 

Rusul Singuratic

Un fost ofiter in Unitatile Aeropurtate

ale Ministerului Rus(Sovietic) al

Afacerilor de Interne

Editat de Rusul Singuratic

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Memorial Day ultima zi de Luni din luna mai, comemoreaza in USA ziua Eroului Necunoscut al Americii.

Si eu propun aditional sa gatim curcan de Thanksgiving, desi nu am facut nicio pace cu indienii, sa ne amintim de Razboiul din Vietnam (la care nu am participat niciodata) de exemplu de Veteran's Day, sa sarbatorim Valentine's Day si sa cumparam stegulete americane si sa organizam focuri de artificii de 4 iulie. Stai, asta o facem deja.

Dar cel mi mult astept Secretary's Day.

Happy Hannukah.

 

...and the homeeeee of theeeeeeeee braveeee!

 

 

PS: probabil ei d-abia asteapta 15 Ianuarie sa il reciteasca cu placere pe Eminescu, poetul lor fare pereche.

Editat de K0ntr0VerSy

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Si eu propun aditional sa gatim curcan de Thanksgiving, desi nu am facut nicio pace cu indienii, sa ne amintim de Razboiul din Vietnam (la care nu am participat niciodata) de exemplu de Veteran's Day, sa sarbatorim Valentine's Day si sa cumparam stegulete americane si sa organizam focuri de artificii de 4 iulie. Stai, asta o facem deja.

Dar cel mi mult astept Secretary's Day.

Happy Hannukah.

 

...and the homeeeee of theeeeeeeee braveeee!

PS: probabil ei d-abia asteapta 15 Ianuarie sa il reciteasca cu placere pe Eminescu, poetul lor fare pereche.

 

 

Mda ma tot miram ca nu este nimenea sa ia in deridere topicul meu. Cit tot flutura romanii ca sint de pro americani, cit i-au tot asteptat 50 de ani sa-i elibereze de comunism...etc., etc.,bla,bla, uite ce se poate face dintr-un topic care se dorea o simpla informatie si doar atita...INTINARE...O spune un rus, omul care a fost de partea cealalta a baricadei...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu ne informezi de sarbatorirea Memorial Day in America. Nimic blamabil. Cat de importanta ti se pare informatia asta azi, aici, acum?

Daca ai pomenit de Hristos si crestinism de ce nu incepi cu victimele CIVILE ale soldatilor americani? Sunt primele de mentionat. Au fost nevinovati spre deosebire de un soldat care isi asuma iminenta mortii atunci cand se inroleaza sau pleaca la razboi.

Daca vorbesti dpdv politic, fiindca toto ai spus ca esti rus, deci in fosta opozitie, te intreb: acum esti admirator al politicii jandarmeresti a Americii?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ne informezi de sarbatorirea Memorial Day in America. Nimic blamabil. Cat de importanta ti se pare informatia asta azi, aici, acum?

Daca ai pomenit de Hristos si crestinism de ce nu incepi cu victimele CIVILE ale soldatilor americani? Sunt primele de mentionat. Au fost nevinovati spre deosebire de un soldat care isi asuma iminenta mortii atunci cand se inroleaza sau pleaca la razboi.

Daca vorbesti dpdv politic, fiindca toto ai spus ca esti rus, deci in fosta opozitie, te intreb: acum esti admirator al politicii jandarmeresti a Americii?

 

 

Un "Rus ramine un Rus intotdeuna" exceptie fac defectorii care au dezertat in vest - nu ma gasesc printre acestea - dar ceea ce vreau sa spun este ca imi urasc si respect adversarul intotdeauna

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Vizitator
Acest topic este acum închis pentru alte răspunsuri.

×