Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Alcoolismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

da, e adevarat ca ma deranjeaza faptul ca nu se controleaza.

Comportamentul in rest este ok, un foarte atent, tandru....dar pe mine ma deranjeaza acest lucru, faptul ca uneori bea mai mult decat ar trebui.Nu e violent, nu vorbeste urat deloc( nici cand e treaz , nici cand....).Altceva nu ii reproses. Poate ca si eu sunt un pic cicalitoare.II stirbesc astfel din autoritate, oare? nu stiu.

Astept raspunsul dumneavoastra!!!

 

P.S. Sunteti medic?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca cine va doriti sa fie, sa se comporte sotul dvs.? Aveti un exemplu?

Nu sunt medic.

Dan

Editat de elandi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Simona, eu nu cred ca trebuie sa consideri ca sotul tau are o problema. Poate o predispozitie de care ti-e teama tie dar din ceea ce descrii tu, acum nu are o problema iar ingrijorarea ta este putin exagerata. Dipsomania este intr-adevar o afectiune sau daca vrei o forma de alcoolism care se manifesta prin perioade relativ lungi de abstinenta urmate de o pofta cumplita de a bea. In aceste situatii, dipsomanul bea ore sau chiar zile in sir, are deviatii de comportament, face si spune lucruri pe care in lipsa bauturii nu le-ar face sau spune, in cazuri avansate ale bolii poate avea stari depresive chiar cu tendite de suicid...dupa un astfel de episod se simte rau si bea din nou considerand ca asta il ajuta sa se refaca... nu vreau sa mai contiunui. Sotul tau nu face asa ceva. Nu vreau sa iau apararea sau sa incurajez pe nimeni dintre cei care consuma alcool peste masura dar cred ca tu esti putin exagerata in momentul asta, nu mi-o lua in nume de rau. Mie asa mi se pare, ca nu ai motive intemeiate de ingrijorare, cel putin din ce ai scris in posturile tale. Aproape toti barbatii, si uneori sau la fel de mult in ziua de azi si femeile, beau alcool in anumite situatii, ocazii sau anturaje, uneori se opresc la timp, alteori sar calul, se caiesc a doua zi.... li se mai intampla poate inca o data peste doua luni sau o jumatate de an dar asta nu inseamna ca toti au sau vor ajunge sa aiba o problema cu alcoolul. E drept insa ca problema poate apare la un moment dat.... fereasca Dumnezeu!

Mai gandeste-te daci. Va doresc numai bine si tie si sotului tau!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Buna. Ma numesc Reea si am 19,9 ani.Sunt alcoolica. Am o problema, recunosc ca am o problema si acum toata lumea in cor cu mine : "Am o problema". Recunoasterea problemei e primul pas spre vindecare.

 

V-am pupat pe sticluta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Sunt instabila sau mai bine zis handicapata emotional si disociez."

Ce intelegi prin asta? Din cateva vorbe nu pot intelege cum te pot ajuta. Ai mai cerut ajutor pentru problemele tale?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oh, DA. Ascund sticluta sub pat cand intra ai mei in camera si ma imbat cu ei in casa fara ca ei sa stie, pur si simplu imi place, uneori nu ma pot controla.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Sunt instabila sau mai bine zis handicapata emotional si disociez."

Ce intelegi prin asta? Din cateva vorbe nu pot intelege cum te pot ajuta. Ai mai cerut ajutor pentru problemele tale?

Putem discuta? Eu cred ce spui.

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×