Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Alcoolismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Lasati-ma ma sa beau cat is tanara si pot. O viata am, sa ma bucur, de ea, sa o traiesc cum cred eu, fara a ma lasa influentata sau manipulata de altii. Multumesc pentru grija pe care o purtati unei necunoscute, unei straine. Multumesc pentru falsitate si ipocrizie. De parca v-ar pasa !

te tinem noi de maneca???bea fato cat poti, si normal ca nu ne intereseaza

incercau doar sa fie draguti si sa iti dea un sfat , falsitatea si ipocrizia nu prea o vad , a zis cineva ca ii pasa de tine??? hai ca deja ti s-a urcat la cap si te supraestimezi

atata timp cat stii CAT sa bei.... nu e nimic rau; chestia este ca tu vrei si sa te dai mare ca bei ( nu vad de ce ar fi o lauda, da in fine....fiecare cu pasarelele lui)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Avea Pavel Stratan o melodie - M-am nascut de ziua mea, in care zicea ca bea si el ca tot omul ('moldovan'), de patru ori pe an: de Craciun, Pasti, Hram si-n fiecare zi. :santa2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Alcoolul e drogul numarul unul in lume.

Am baut de am rupt, de toate pana si drojdia.

Am peste zece ani de cand nu beau nimic(alcool)nici o bere,chiar si fara alcool.

Cine astazi se joaca cu paharutul maine se joaca cu damingeana.

 

La oameni nimic nu e posibil, dar la Dumnezeu se poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Felicitari rvsro!

Dupa ce esti dependent de un drog si reusesti sa te eliberezi, este riscant sa incerci sa consumi moderat. Cred ca cel mai sigur este sa nu te mai atingi!

Faptul ca cineva a ajuns dependent "spune" ceva despre structura lui, ceva care nu poate fi modificat cu usurinta. Mai ales ca nu suntem siguri ce anume ne face dependenti.

Eu am fost un mare fumator pana acum 3 ani. Poate ca tutunul nu distruge asa ca alcoolul dar nu este mare deosebirea.

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dupa cum spune proful nostru de psihlogie... "este chiar indicat ca pe zi sa se bea 100-200mil de vin..." ca sa nu mai vb de sex...dati bice!!

Idee e sa nu se bea pe stomacul gol, ca asa are de suferit ficatul. Preferabil e ca bauturica sa fie insotita si de o fripturica sau ceva cu proteine abundente. acestea refac tesutul hepatic si nu exista nici o problema.

Singura mare problema este aceea ca daca ajungi sa bei 100-200 ml de vin pe zi, asta insemnand 1-2 pahare va fi din ce in ce mai greu sa nu il iei si pe al 3-lea si pe al 4-lea si asa mai departe.

Oricum fumatul cronic e mult mai nociv. Cica 90% din cei care mor de cancer pulmonar si nu numai sunt fumatori. La bautori...de obicei dai in ciroze.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Am deschis acest topic pentru ca ma confrunt cu aceasta problema in familie. Este vorba despre un abuz de alcool manifestat la intervale de 2-3 luni. Ce pot face?

La cine as putea apela? La un psiholog? La un psihiatru? Exista medicamente pentru asa ceva?

Am nevoie de sfaturile voastre pertinente ! Trebuie sa fac ceva repede, pentru ca altfel nu voi mai rezista eu acestor socuri.

 

 

Exista alcoolici anonimi- un grup format din fosti dependenti care iti inteleg , te invatza anumite lucruri si carora chiar poti sa le soui tot ce ai pe suflet....si ei au fost odata ca tine(daca tu esti alcoolicul/ca)

un alcoolic abstinent

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stie cineva vreun centru de dezalcolizare???am nevoie urgent de o clinica pentru tatal meu!!

va rog,daca stiti ceva anuntati-ma cat mai rapid la adresa de mail:caylin_selve@yahoo.com.

va multumesc anticipat!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am ambii parinti alcoolici.Ce este mai grav nu recunosc ,si refuza orice ajutor , in afara ca ma suna cu cele mai,,nastrusnice" boli.Refuza internarea.Exista si alte metode prin care pot sa-i ajut.Am ajuns dependenta de sedative, somnul mi-e cu cosmaruri.Locuiesc la 40km de ei si

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×