Sari la conținut
Forum Roportal
dark_light

Alcoolismul

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Rhea a incercat sa ceara ajutor si a aflat ca nu iti vine sa crezi. Reactia ei a fost sa ne convinga ca este adevarat si cat este de dornica sa bea (vezi mesajul ei). Un om nu ajunge sa bea de bine. Incarca sa astupe un gol, sa inece amarul... Chiar daca ar fi fost alint sau o gluma. Nu este o gluma cam deplasata?

Poate ca Rhea sa va lasa ajutata. Atat cat putem noi sa facem asta.

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu este rau sa bei atata timp cat ai o limita

totusi sa te imbeti zi de zi , sa sprijini toate garduletele pana ajungi acasa...

sunt persoane care intr-adevar o fac pt. a cauta un refugiu; persoanele pe care le cunosc eu o fac pt. ca le place starea aia si pt. a se da mari cu "cantitatile industirale" consumate...

pe cei din prima categorie ii inteleg si ar trebui sprijiniti ,nu condamnati, in ceea ce priveste a doua categorie.....no comment

tu in care te afli, rhea? :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Daca te tii de bautura, rezistenta creste. Pana la un moment dat, cand incepe sa scada. Depinde de cantitatea consumata si de organism. Un alcoolic cu vechime ajunge sa sa faca crita dintr-un pahar.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Rhea a incercat sa ceara ajutor si a aflat ca nu iti vine sa crezi. Reactia ei a fost sa ne convinga ca este adevarat si cat este de dornica sa bea (vezi mesajul ei). Un om nu ajunge sa bea de bine. Incarca sa astupe un gol, sa inece amarul... Chiar daca ar fi fost alint sau o gluma. Nu este o gluma cam deplasata?

Poate ca Rhea sa va lasa ajutata. Atat cat putem noi sa facem asta.

Dan

 

 

Mie mi se pare ca deocamdata Rhea ne cere alcool si nu ajutor! tie nu? Pentru ca te-am simtit incordat eu am incercat o conciliere scriind un mesaj care a fost in defavoarea mea. Mai mult de atata nu fac!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Lasati-ma ma sa beau cat is tanara si pot. O viata am, sa ma bucur, de ea, sa o traiesc cum cred eu, fara a ma lasa influentata sau manipulata de altii. Multumesc pentru grija pe care o purtati unei necunoscute, unei straine. Multumesc pentru falsitate si ipocrizie. De parca v-ar pasa !

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rhea, de ce ai intervenit in acest topic? pentru a ne impartasi situatia ta si a cere o opinie sau un sfat? sau pentru a te mandri ca-i bagi pe toti sub masa, ca bei cu parintii in casa si ca alcoolul e normalitate? astea sunt fumuri adolescentine si pentru asa ceva ai merita sa fii altoita la fund cu joarda ca ala micu' de 5 ani (macar ala nu prea realizeaza greselile, tu pari a avea o varsta la care ar trebui sa ai ceva intre urechi).

daca e prima varianta, totul e in ordine. daca nu, inainte de a mai scrie ceva aici, te rog sa cauti site-urile in care mii de rude ale alcoolicilor isi spun povestile triste. sa vezi cata suferinta provoaca "placerea" asta blestemata !

nu-ti doresc vreodata sa nu stii, macar pentru o secunda, daca parintele, sotul sau copilul tau mai este in viata sau nu. e ceva ce nu i-as dori nici celui mai rau dusman al meu...nu se poate descrie in cuvinte. daca ai sti sau ai constientiza sentimentul, ai realiza ce prostie faci si ai incerca sa revii la normal, daca nu pentru tine, macar pentru cei care te iubesc si care nu merita asa ceva.

cum ramane? ai o problema si vrei s-o discutam sau nu te deranjeaza sa sfarsesti intr-un sant in coma alcoolica?

 

si eu am dat peste oameni falsi si ipocriti. si ce daca? trebuie sa fiu ca ei? au auzit de samariteni? ai auzit de fapte bune? ai auzit de straini carora le pasa si care te scapa de la moarte fara sa-ti ceara nimic in schimb?

 

cat esti tanara si poti, ar trebui sa te bucuri de tinerete, nu sa stai cu ochii incetosati si cu mintea imbacsita. e pacat de tineretea ta, nu realizezi ca ti-o pierzi? sunt atatea altele, lucruri frumoase pe lume de care sa te bucuri din suflet.

crezi ca daca cineva iti spune sa te lasi de bautura, te manipuleaza si e rau? iti da un sfat de bine, vrei sa-l asculti, ok, nu vrei, treaba ta. se spune ca e greu sa mori. pe naiba, e foarte usor sa mori, dar al naibii de greu sa alegi sa traiesti. si cand tragi linie sa fii multumit de cum ai ales sa traiesti.

nu, n-am 108 ani, am 26 si am trecut prin foarte multe. sunt si cadru medical si am auzit sute, mii de oameni povestindu-si vietile, unii cu bucurie, altii cu regret.

Editat de dark_light

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Este bine sa ne intrebam cu care Rhea vorbim acum... Ca sa stim daca ne aude cineva sau nu.

Apoi, culpabilizarea face mai mult rau dacat bine. Sigur! Daca Rhea citeste, si intelege ce scriem, e mai bine, cred eu, sa o indemnam sa se gandeasca la sine. Nu la cei care o iubesc. Daca ea crede ca nu o iubeste nimeni, asa cum crede ca noua nu ne pasa?

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

elandi, e usor sa-i culpabilizezi pe toti din jur. "nu m-a ajutat nimeni". dar a cerut vreodata ajutorul? sau macar l-a cautat? e ca-n bancul ala cu bula care s-a rugat toata viata la Dumnezeu sa-l faca sa castige la loto. pe patul de moarte a cerut iar, si iar, si iar acelasi lucru. la care o voce divina i-a spus: da' du-te odata macar si cumpara UN bilet!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
ehhh...el considera ca n-are nici o problema, ca o mai ia ca tot omul pe ulei din cand in cand...mie nu mi se pare de loc normala treaba asta, atata timp cat cateva zile nu mai pot vorbi normal cu el, cateodata n-am stiut nici unde e si nici ce face, lipseste zile in sir de la servici pentru ca ii e rau si lista poate continua...

manifestarile astea ale lui trebuie sa inceteze intr-un fel sau altul, sau intru eu in spital, ca deja am inceput sa fac atacuri de panica. sunt foarte intelegatoare, incerc din tot sufletul sa-l ajut, dar nu stiu cum...cu vorba buna nu merge, argumente i-am adus zeci si sute. sunt langa el si vreau sa depasim impreuna problema asta dar nu stiu unde sa caut ajutor...

Da....am avut un angajat la firma care avea mina de aur, dar cind lua banii bea de nu putea articula doua vorbe timp de mai multe zile, mai bolea vreo doua- trei zile, inca doua de revenire, mai venea la lucru o saptamina, apoi o lua de la inceput...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×