Sari la conținut
Forum Roportal
roportal

Transplantul de fata, etic?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

'Oroare' are vreo legatura cu a fi etic sau anetic? Care ar fi legatura?

Fata se sprijina pe viscerocraniu. Transplantata pe al suport ar putea sa nu mai aduca cu 'moarta'.

Cred ca sunt mai multe situatii in care sunt folosite produse biologice de la morti.

O situatie frecventa si problematica dpdv etic si psihologic este botezarea unui copil cu numele unui frate mai mare care a decedat, in "amintirea" acestuia. Cunoscut este exemplul lui Vincent van Gogh, care mergea duminica la cimitir cu parintii la mormantul fratelui mai mare si citea pe piatra funerara "Aici odihneste Vincent van Gogh". Se presupune ca asta ar fi contribuit serios la problemele lui psihice.

Nu mi se pare ca transplantul de fata aduce probleme psihologice noi foarte deosebite de cele vechi de cand lumea.

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

etic ori nu.... poate fi si un alt trasplant de oricare fel... chiar daca poti trai facind dializa de 3 ori pe saptamina, poti trai si daca faci un transplant de rinichi si totul poate sa fie ok.... sint multe riscuri involvate bineinteles..... dar daca persoana in cauza nu are o problema.... ce mai conteaza daca eu mi'as face sau nu, sau as agreea or mi s'ar parea...."etic"... personal ma bucur ptr. ea si sper din toata inima sa'i merga bine..... a avut curaj....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
'Oroare' are vreo legatura cu a fi etic sau anetic? Care ar fi legatura?

Oroare este sentimentul pe care mi-l induce mie ca om chestiunea in cauza si nu are legatura cu etica sau ne-etica majoritatii. Din punctul de vedere al stiintei sunt convinsa ca au facut alegerea potrivita insa ca simplu om am tot dreptul sa manifest sentimentul despre care am scris. :sorry: Unde e greseala?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

hip hip uraaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! sa vina nobelulllllllllllllllllllllllllllllllll :sorry:

Fire, din punct de vedere psihologic una e sa-ti faci transplant de rinichi si alta e sa-ti transplantezi fata. :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai exact, oroare in legatura cu ce anume?

Mai exact, oroare de faptul ca pur si simplu port pe fata pielea unei alte fapturi care pe deasupra mai e si moarta, indiferent cat de bine s-ar mula. M-as fi simtit cu mult mai bine sa port propria mea piele, indiferent de unde era luata.

Chiar daca ma repet, intentia si reusita echipei de medici este salutabila. Pe mine ma oripileaza chestiunea in sine, implicatiile emotionale si nu aspectul medico-stiintific, cu care sunt intr-u totul de acord.

 

Dar tie ce ti se pare etic la aceasta procedura?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Probabil ca este o diferenta legata de sex. La femei fata este mult mai "investita narcisic" (cum se zice). La barbati pe dos. De exemplul, la vechii saxoni un barbat era cu atat mai apreciat de viitoare sotie, cu cat aveam mai multe cicatrici in urma luptelor...

Interventia mi se pare utila pentru ca ar putea reduce ravagiile psihologice pe care le-a avea, mai ales la o femeie, "lipsei" fetei, sau "o fata de plapuma". Cicatricele datorate arsurilor pe fata sau chiar acneei produc tulburari psihice serioase si stabile. Probabil ca va trebui sa mai asteptam catva ani ca sa vedem rezultatul pe termen lung.

Dan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

[quote name='spider' date='Dec 2 2005, 02:33 AM' post='100957'

Fire, din punct de vedere psihologic una e sa-ti faci transplant de rinichi si alta e sa-ti transplantezi fata. :hi:

 

 

 

 

 

inteleg ca ar avea mult mai mult impact, are mult a face cu ce "asteptari" are pacienta in cazul de fatza.....

daca se asteapta sa arate perfectiune intruchipata ori doar multumita sa aiba si ea o fatza omenesca.....

 

cit despre probleme psihologice putea sa aiba si in conditia de inainte de operatie... dar cum am spus mai sus totul depinde de ce "pretentii" are ea....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×