Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Va pare rau ca veti muri ?!

Postări Recomandate

De trait nu traiesc degeaba. Am si eu scopul meu. Dar cum sa nu-mi para rau cand stiu ca nu o sa mai exist ?

 

A-mi castiga existenta e una, a-mi castiga sufletul e altceva. Daca nu am facut nimic sa-mi castig sufletul, mi-ar parea rau sa mor. Parerea mea.

Editat de Thumbedunion

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
In ce se transforma ? In praf de cimitir ?

Pai, din tarana ne nastem, tarana devenim. Adica din atomi ne nastem, atomi devenim. Observi transformarea? Tot atomii aia sunt. Si oricum pe parcursul vietii te transformi continuu atat ca intreg, cat si toti atomii ii schimbi de x ori.

 

Deci suntem niste bule de sapun cu constiinta. Ar trebui sa aflam ce este de fapt constiinta.

 

Principala cauza pentru care imi doresc eternitate e aceea ca nu vreau sa mor. Vreau sa exist mereu. Deci stiu ce-mi doresc.

"Nu vreau sa mor" nu este o cauza. Daca n-ar exista o cauza la "nu vreau", n-ai vrea nimic.

 

A-mi castiga existenta e una, a-mi castiga sufletul e altceva. Daca nu am facut nimic sa-mi castig sufletul, mi-ar parea rau sa mor. Parerea mea.

Ca cineva sa vrea sa-si castige sufletul, mai trebuie sa si creada sau cel putin sa accepte posibilitatea existentei lui. Altfel posibilitatile sunt mai reduse.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mi se pare prea devreme pentru asemenea intrebari. Daca aveam 80 si ceva de ani, atunci puteai sa ne adresezi intrebarea asta. Daca ma uit in viitor (cand voi avea varsta de...nu-i zic senilitate, ca imi pun tot roportatul in cap, la batranete) o sa spun ca nu-mi pare rau ca voi muri. Am copii (poate), am nepoti si stranepoti. Mai pe scurt, sunt (voi fi) realizata. Dar, avand in vedere rata mortalitatii in Romania, nu voi apuca varsta la care sa ma bucur de pensie si stranepoti.

 

Si apropo: nimic nu dureaza o eternitate. Din pacate.

 

 

Optimismul si increderea in viata si in fortele proprii, increderea in visul pe care il ai te tine viu. Realitatea de multe ori este suma actiunilor tale, iar daca unele lucruri nu ies, mai incearca o data - asta cand esti pregatatita. Niciodata sa nu iti lasi visele sa moara...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sincer, sa incep asa nu imi este frica de moarte ci imi este frica sa mor,pt. ca as mai avea ceva de realizat in viata asta,totusi, la urma urmei toti vom muri mai devreme sau mai tarziu. Nu mi-ar parea rau ca as muri, pentru ca stiu ca ma va astepta ceva mai bun(fara griji, fara stres, fara munca,etc :lol: ), nu lumea actuala in care traim noi acuma, lume in care vom ajunge sa ne distrugem.Pace!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×