Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Va pare rau ca veti muri ?!

Postări Recomandate

Parere de rau? Cum poate sa-mi para rau de ceva ce inca nu s-a intamplat si care se va intampla intr-un viitor neprecizat?

 

Tie nu-ti pare rau ca nu vei mai fi ?!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tie nu-ti pare rau ca nu vei mai fi ?!

 

 

Mie, daca pot spune asa, mi-ar pare bine daca nu as mai fi. :paladin:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tie nu-ti pare rau ca nu vei mai fi ?!

 

Cum poate sa-mi apata rau azi pt ceva ce se va intampla probabil peste mai bine de 30 de ani? Pana una alta nu dau semne ca as fi pe moarte... acum probabil ca mi-ar parea rau, pt ca m-as gandi ca am copiii mici, ca ei au nevoie de mine etc. In momentul in care am sa fiu batrana, bolnava si pe moarte probabil ca am sa zic merci ca termin cu durerile.

 

Oricum, nu ajuta cu nimic sa-ti pui acum problema unui lucru care se va intampla, oricum, intr-un viitor nedeterminat.

 

@ NW nu vad cum am putea intelege moartea fara sa ne sinucidem :spiteful: eu nu am tendinte de suicid, imi place viata mult prea mult. Faptul ca mai devreme sau mai tarziu am sa mor nu ma sperie si nu imi provoca pareri de rau decat in masura in care ar fi o moarte chinuitoare sau in masura in care nu as avea destul timp incat sa imi cresc copiii. Apoi mult mai interesant e sa ma gandesc la viata si nu la moarte.

Editat de MoselAnca

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Da. :spiteful:

 

Un raspuns categoric. Insa la fel si eu sunt convins ca nu va mai fi nimic dupa moarte. Si am motive solide. Insa tu de unde ai siguranta aceasta ?! Care sunt motivele pentru care crezi in "viata de apoi" ?! Nu intreb cu rautate. Sunt doar curios de unde izvoraste credinta ta si daca are fundament cat de cat. :beee:

 

Mie, daca pot spune asa, mi-ar pare bine daca nu as mai fi. :)

 

Foarte trist ce spui tu ! Inseamna ca nu constientizezi cat de trist e sa nu mai fii. Si sunt o multime de oameni ca tine.

 

Cum poate sa-mi apata rau azi pt ceva ce se va intampla probabil peste mai bine de 30 de ani?

 

Oricum, nu ajuta cu nimic sa-ti pui acum problema unui lucru care se va intampla, oricum, intr-un viitor nedeterminat.

 

Nu conteaza ca se va intampla acum sau intr-un viitor nedeterminat. Ce este cert e ca se va intampla si cand se va intampla vei disparea cu totul in neantul nefiintei. Nu te intristeaza deloc faptul ca nu vei mai exista ?!

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti murim la un moment dat. E ceva firesc. :spiteful: Atat timp cat voi reusi sa-mi duc la bun sfarsit toate planurile facute pentru viata mea, nu, nu-mi pare rau sa mor.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daaaaaaa

 

Ba nu e firesc deloc. E chiar trist ! Repet : voi nu constientizati cat de trist e sa nu mai fii.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba nu e firesc deloc. E chiar trist ! Repet : voi nu constientizati cat de trist e sa nu mai fii.

 

Nu mi se pare trist. :cheer: Daca am avea o viata infinita la dispozitie, n-am mai sti sa ne bucuram de placerile vietii de muritor. N-o sa mint, ma sperie ideea de moartea, pentru ca habar n-am ce o sa fie dupa. Dar nu-mi pare rau. :good: Faptul ca intr-o zi voi muri ma face sa profit de fiecare zi la maxim, sa fac lucruri nebunesti, fara sa ma gandesc la regrete, sa traiesc sentimentele la intensitate maxima. Daca as trai vesnic, as lasa mereu totul pe maine, stiind ca "am timp". Poate chiar m-as plictisi. Cum ar putea sa-mi para rau ca voi muri?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ba nu e firesc deloc. E chiar trist ! Repet : voi nu constientizati cat de trist e sa nu mai fii.

Dar totul dispare. Bunicul meu a disparut, pisica mea iubita a disparut, multe fiinte, locuri si lucruri dragi nu mai sunt. E foarte firesc si natural sa mori! In primul rand fiindca nu avem un spatiu infinit pe care sa-l ocupam... riscam suprapopularea, foametea... e bine ca murim.

E trist poate pt tine. Pt unii e eliberare, pt altii tot una.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×