Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Stau si ma gandesc ... oare cum am facut noi fasolea batuta in anii '50 cand inca nu era un ROBOT pentru a le sfarama  :chef:  dar nici bicarbonat n-am folosit.

Nu arata nici asa de palida precum pe poza ca nu foloseam decat fasole colorata, aveam de 2 ori pe saptamana fasole boabe uscate pe masa. 

Mexicanii il au zilnic pe masa de cateva ori, nu se termina niciodata la ei acest fel de mancare.   Se mananca langa toate specialitatile lor dar si separat.

https://evz.ro/reteta-de-fasole-batuta-cu-ceapa-calita.html

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 :lol2:    next on line ... e ... Fasolada, Ladies and Gentlemen, o specialitate rara de care inca n-am auzit dar suna foarte familiar.  
Am zeama buna de la piftie si in aia vor fierbe  boabele, mai departe o sa vad ce o sa le mai fac.

 https://evz.ro/fasolada-o-reteta-de-ciorba-de-fasole-greceasca-mod-de-preparare.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fasole cu paprika și ardei copți, Rețetă de post din Transilvania. 

Nu se specifica in care parte din Transivlania si de la ce ani iincoace ... pentru ca in multe locuri nici azi nu se cultiva ardei, rosii si alte Solano plante. 

EU personal am aflat despre Ardei copti prin 1965 vara la Sighetu-Marmatiei, fata studenta la Cluj al unei vecine din curte, a venit in vacanta si a adus Ardei gras la parinti. 

Erau tarani romani in opinci, faceau curatenie in scoala, nu se ocupau de Ardei si ea le-a copt dar inainte cauta un gratar prin vecini.  Marea DOAMNA de mine s-a luat ca m-a vazut in curte, eu habar nu aveam ce fel de gratar ca la un grilaj m-am gandit, nu prea intelegeam romana.   Romanii din curte nu voiau sa vorbeasca cu ea!!!   Pe urma i-am explicat ca se poate si intr-o tigaie coace ardeii ca si vinetele.   N-am stiut ce o sa faca cu ardeii arsi ca nu erau nici prea grasi, m-a lasat sa ma uit la ea ce face, m-a incurajat s-o ajut ca ea n-a mai facut asa ceva in camin, e normal.  A vazut undeva si voia sa incerce.   In Sighet nu se practika nici acest sport inca multi ani si dupa ce au invadat orasul niste fara valoare din Bucuresti care au venit sa ne invete cum se face o ciorbita, mamaliguta, sarmalutoaie, si alte prostii, dar s-au calmat cand si-au dat seama ca lumea rade de ei, ca nici taranii romani din Maramures NU mancau ciorbe acre cu borș, dar nimic pe gustul din regat.  In restaurante domina mancarea austro-ungara!!!  Nu aveam mici si din astea pe gratar, doar mult mai tarziu si doar la comanda din timp facut.  Maioneza semana cu balegar de vita ... nu voiau prea mult maramuresenii din evolutia umana din capitala.  Leustean nu se folosea deloc in zona  :eek:

Mai era o confuzie ca borș, pronuntat in maghiara = Piper negru, nici romanii din Maramures nu le intelegeau pe noi venitii cu noutati culinare.   

   th?id=OIP.uDDK4aUYFDCRmOqs0K_yIAAAAA&pid=Api&P=0&h=220 Bors  =    th?id=OIP.cxgTCFzYRbSP9JIW918RjgHaJ0&pid=Api&P=0&h=220  =  th?id=OIP.j1ZsgqCgyLhMcMQ6aKWqdAHaHa&pid=Api&P=0&h=220=   th?id=OIP.4aecH11XHBvbASu3grV_IAHaNK&pid=Api&P=0&h=220 piper negru

Nici Salata de Vinete nu era un fel de mancare ca nici azi inca nu-l mananca multa lume din zone rurale dar cea de Ardei Copti doar in familiile cu dare de mana s-a intmplat, nu este pe menu in localuri nici azi din cate stiu ca s-ar pierde gustul Maramuresului.   Nu pentru asta merg turistii acolo!!

In Secuime in anumite parti este si cald, se cultiva de toate, dar daca se face sau nu Ardei Copti, nu sint sigura mai ales in localitatile de langa Carpati.    Se manca fasole boabe uscate iarna, ca la vara preferau verde sa-l manance.  Pastaii verzi erau si dezhidratate pentru iarna sau in borcane mari conservate.   Nici viata Secuilor nu s-a schimbat de dragul romanilor ca am fost acolo si in acesti ani in libertate si mai maghiar se manca decat vreodata.    

La Timisoara intr-un restaurant privat langa soseaua spre Arad am stat sa mancam si mi-a adus cu seminte si coaja arsa in zeama cu otet si ulei ca pe acolo asa se mananca.  A trebuit sa ma bag in farfurie sa le curat sa era scarbos plus nesanatos, dar aveam de plata ca apartinea de acel fel de mancare comandat.   Verisorii mei voiau sa-l arunce sub masa dar am salvat ziua ca le-am mancat eu pe toate, asta cu 20 de ani in urma.    

N-aveam nici blenderi, ci le sfaramam prin amestecare rapida fasolea fiarta, si in farfurie puneam ceapa prajita cu jumeri sau fara pe deasupra si-l mancam cu muraturi.

Precum se vede pe pozele din articol, nu se manca nimic de pe felia de paine, doar la masa din farfurie cu furculita.   Ardeii copti inca nu erau descoperiti ... romanii vand Kürtőskalács si alte specialitati maghiare si secuiesti langa Lacu Rosu dar si in Phoenix,  Arizona, se deplaseaza oriunde sint organizate petreceri in aer liber de lume din Europa de Est.   Multi au invatat si limba maghiara, au devenit si cetateni maghiari ca si-au cumparat case in caz de ceva sa nu mai sufere ca in comunism ca nu prea mai au incredere in politica romaneasca.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iahnie de Fasole de Post

Pentru mine fasolea este mereu mancare de post si nu imit nici o maicuta!!!  Pe unde am crescut nimeni nu-l gatea cu carne, era Vineri cand se manca cu langosi pregatiti pe gratar

ca toata lumea tinea post din sat, iar vineri era si ziua cand se facea paine pentru o saptamana.

Prin Bucuresti am auzit ca au gatit ceva dar fara carne :eek: parca era o minune mare ca totul trebuia sa fie cu carne!!!   Salata de cartofi cu carnati, si nu mai retin pe moment cum

se laudau gospodinele la piata ca au mancat doar friptura goala, fara paine sau cartofi de Craciun si alte minuni pentru mine.   Nici azi nu stiu ce inseamna Iahnie ca numai in Regat

se foloseste cuvantul, dar nici de ce se schimba apa in timpul fierberii boabelor???  ca in Ardeal nu se procedeaza asa!!!   Eu fierb intr-o apa boabele pe care-l si mananc!!!   

Fierb multa fasole deodata ca-mi place sa fac si Salata de Fasole cu ceapa cruda, rosii, ardei gras, usturoi, ulei, sare, piper si ce mai vreau, salate cu frunze verzi, si-l mananc cu paine proaspata dun cuptor!!!   

In zeama in care au fiert boabele fierb galuscute din faina si mai pun smantana si patrunjel verde.

https://evz.ro/iahnie-de-fasole-de-post-reteta.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fasolea bătută, nelipsită din post ... dar sa nu-l gatiti imediat dupa Iahnia de Fasole ca doar numele difera.   In Ardeal se numeste Fasolea bătută.

Eu n-as pune bicarbonat de sodiu in apa de fiert, si nici nu arunc sau schimb apa in care fierbe sau nu schimb cu apa rece sa altfel si nu ma baloneaza. 

Asta este doar in mintea unora din regat.   Nici in Food Processor nu l-as baga boabele scumpe sa iasa cu gust de metal si de acolo sa le mai scarpin in alt vas

peste care sa arunc ceapa prajita.  Nu mai ramane nimic din gustul de fasole dupa schimbat de ape si oale multe pentru 400 de grame de boabe!!!   As mai pune

patrunjel si marar verde tocat fin si pe urma ceapa prajita crocant si doar un fel de ulei, cel de floarea soarelui si unt la prajit de ceapa + usturoi feliat subtire si

adaugat in ultima clipa sa nu se arda, deodata aproape cu Boia Dulce Kalocsai din Ungaria de Calitatea I-a, sa aibe o aroma ucigatoare!!! 

 https://evz.ro/retete-de-post-ponturi-pentru-o-fasole-batuta-delicioasa-si-care-nu-pune-probleme-digestive.html  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×