Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

https://evz.ro/nu-trebuie-sa-lipseasca-de-pe-masa-de-ziua-nationala-ingredientul-secret-din-reteta-de-fasole-cu-ciolan-afumat.html

Fasole cu Ciolan se numeste de data asta mancarea nationala romaneasca de 1 Decembrie 2021!!!   

Nu stiu daca toti din Comitetul Central au pe masa ciolanul cu fasole sau doar soldatii cine mai doreste.   Se poate manca si cu o tocanita de carne de care vrea fiecare acea fasole precum este prerarat cu toate zarzavaturile.   

Pe moment si eu am fiert fasole boabe dar simplu, doar in apa sarata cu crengute de Thyme, 1 ardei gras intreg, 2 rosii intregi,  usturoi vreo 15, dafin, piper boabe, cozi de patrunjel verde ca frunzele cu usturoi crud si rosii le prefac intr-un pesto cu ulei de Avocado si arome in loc de mujdei.   Fac si mamaliga langa ca asa-mi place azi sa mananc.   Pana sa pun ultimul ingredient in oala deja s-a fiert fasolea, au mare cautare in America aceste boabe, mexicanii il mananca zilnic dar si cel putin jumatate din populatia Statelor mananca in stil mexican la care se mai adauga si alte neamuri unde leguminoasele predomina in hrana de baza, la cei din India cu lintea, etc.  

   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Linte am gatit, e tot o leguminoasa doar ca se fierbe mult mai repede.   Peste tot scrie ziarele ca ne trebuie si din astea in corp, intr-adevar este foarte satioasa.  Am prajit si peste pe langa sa nu fie foarte trist lintea desi am tocat mult Cilantrosi e aromatic afara din lumea asta.    Merge bine cu tot feluri de "chips"-uri, asa le place americanilor.

th?id=OP.BmqE5zsgmvFueg474C474&o=5&pid=21.1&bw=0&bc=FFFFFF&w=174&h=174th?id=OP.%2ftvnN85z6Yh%2bVw474C474&o=5&pid=21.1&bw=0&bc=FFFFFF&w=174&h=174th?id=OP.D4ZDvcVzaimE5A474C474&o=5&pid=21.1&bw=0&bc=FFFFFF&w=174&h=174th?id=OP.kDJLUn0Xf9NqGA474C474&o=5&pid=21.1&bw=0&bc=FFFFFF&w=174&h=174th?id=OP.IEtXnosl3Fl2Vg474C474&o=5&pid=21.1&bw=0&bc=FFFFFF&w=174&h=174

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Azi tot la Linte rosu marunt din India am poftit, am mereu in casa destul si am gatit doar jumatate de "cup" = masura americana, este o cana gradata cu aceasta masura.   Se umfle spre norocul nostru ca incape intr-un loc mic cel negatit.  L-am mai imbunatatit si nu ma mai satur, sotul a zis ca-l termina la primele ore al diminetii cand eu inca dorm.  Am poftit la leguminoasa asta, altfel nici nu l-as putea gati, se prepara repede pe foc, mai mult dureaza de curatat tocat : - ceapa, usturoi, ardei gras rosu sau iute, rosii, Cilantro, de ales boabele uscate, de spalat in ape multe,  de ingrijit si amestecat sa nu se prinda.    Odata la 4 luni, merge, altii-l mananca zilnic.  

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rețete de post. Ponturi pentru o fasole bătută delicioasă și care nu pune probleme digestive

Poza este frumoasa dar nu toate boabele leguminoase se pot manca de oricine.  Eu cel putin nu pot fasolea neagra si nici soia sau boabe foarte rosu inchis la culoare, naut foarte rar si putin si nici pe cel alb cu negru.   Nororc ca avem multe soiuri de fasole in America, albe in cateva forme, este din ce alege pentru oricine.   Ador sa fac salate cu boabele fierte, decat sa le prepar in mancare.   Cateodata imi fac supa de fasole boabe uscate dar mai des de fasole verde ca se gaseste proaspat mereu.   

Ador fasole verde cu usturoi, rosii si marar, am avut si aseara pe masa garnitura si avea succes.     

https://us.shopping.search.yahoo.com/search;_ylt=AwrjdCmvf4BjSB4xIVFXNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzE4BHZ0aWQD?p=Dry+beans&type=E211US91088G91723&ei=UTF-8&fr2=p%3As%2Cv%3Aw%2Cm%3Apla-more&fr=mcafee&IG=0ae37429e54640248500000000da805e

https://evz.ro/retete-de-post-ponturi-pentru-o-fasole-batuta-delicioasa-si-care-nu-pune-probleme-digestive.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum prepari fasolea fără să te balonezi. Trucuri pe care nu le știai!

Eu nu asociez nici o afumatura sau alta carne langa fasole!!!   N-am fost crescuta cu asa ceva, aveam fasole si gata era cu asta meniul, paine sau ridichea neagra era iarna langa orice fel de fasole, ceapa sau usturoi mai rar.   Mamaliga foarte rar ca nu era prea des pe meniul secuilor.    Mereu am o problema cu cei care nu-si gasesc fericirea de a manca o leguma asa cum este, natural.   

Nu este nici gustos sa fie amestecat cu maioneza totul sau inecat cu alte gusturi care nu apartin acolo, doar ca se gasesc in comert si sint bune.  De aici apar si imbolnavirile si toate conditiile medicale interne de indigestie si altele.   Trebuie savurat individual pe fiecare, fara rosii sau altele, bulion care-i si mai concentrat si da arsuri la multe persoane.   E greu de privit poza asta cu grasimea aia pe farfurie dupa care se tine post.   

La noi in copilarie fasolea era mancare de post pentru Vineri dar le-am fi mancat zilnic ce era foarte slab gatit si era foarte prietenos pentru copiii.    Mai aveam o discutie si cu cineva din Ardeal care nici supa de zarzavaturi nu-l putea manca fara bucati de pui macar ,,, a murit de Ficat la 58 de ani.   Ca ele aveau mereu destule pe langa casa, dar mancau in prostie!!! 

Cum termin mancarea de Thanksgiving, mananc fasole o saptamana sub diferite forme, incep cu o supa de fasole verde cu putin rantas si smantana.   

Pentru mine de foarte multi ani/decade nu exista secrete de gatit, dar cei care sint la inceputul vietii, e bine sa citeasca si sa-si aminteasca de toate fazele gatitului.   Este o reactie chimica doar ca nu se preda la scoala, doar acasa de la parinti, bunici, in familie se mostenesc secretele.    

https://evz.ro/cum-prepari-fasolea-fara-sa-te-balonezi-trucuri-pe-care-nu-le-stiai.html

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Linte se mananca in Ungaria in prima zi al anului nou, cine cum doreste, supa sau scazut, ca aduce mult noroc in viata!!!

N-am stiut de aceasta pofta al celori care locuiesc in Ungaria ca in Ardeal habar nu aveam cum arata Lintea cat timp am trait acolo de la nastere si pana-n 1976. 

In Turcia am vazut prima data crud in magazine si piete, am fost si in Ungaria dar nici vorba n-a venit de linte iar acum este favoritul maghiarilor.

Am intrebat o fosta cetateana maghiara despre asta acum 86 de ani si mi-a spus ca nici ei n-au mancat in copilarie aceste boabe marunte, se cultiva ca furaje pentru animale in amestec cu tarate sau cine stie ce.   

Daca pentru Revelion au pe masa Caviar si Pateu de Ficat de Gasca si niste pesti anume, roata se schimba repede pentru 1 Januarie, o amarata Supa de Linte cu paine uscata de la party precis sau linte scazut cu carnati pentru musafiri.       La noi maine va aduce norocul in casa!!!    Acceptam sub orice forma NOROC-ul oricand.

Va fi din Linte Rosu din India, boabe foarte marunte si aromate, scazut, cu Cilantro tocat pe deasupra si orez alb.

           

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeam ca doar eu eram in urma cu stiinta agrara din Romania, dar atat stiu ca era cultivat tot pentru furajarea animalelor in amestec cu de porumb semanat mai tarziu nu stiu dupa care cereal din Cultura Mare = paioase.  

Nu stiu din care se gaseste la Cluj ca si boabele astea vin in multe forme, marimi si culori.  Atasez site sa le vezi printe farfurii si in forma initiala inainte de fierbere ca se cam transforma in galben.  In limba Indiana i se spune Dhal, cred ca ei sint cei si mai mari consumatori.

https://images.search.yahoo.com/search/images;_ylt=AwrOtLKKXLNjHuU2oRxXNyoA;_ylu=Y29sbwNncTEEcG9zAzEEdnRpZAMEc2VjA3Nj?p=dhal+photos&fr=mcafee

Reteta mea este mai simpla ca eu nu pot folosi toate alea iuteli si cu alte arome inventarul din India.   Eu nu le-am gustat pe toate, doar pe care-l cumpar si este asta din poza. 

Dintr-o cana de boabe uscate iese 3 cani de mancare si asta e bine de stiut dinainte, de mariemea canii folosit.   

 th?id=OIP.PES1RR7MloQtRvBqUKxwowHaE7&pid=Api&P=0

Spal de zeci de ori pana iese apa clara, am strecuratoare din care nu cad bobitele in chiuveta si mai jos.  Le las sa se scurga, dar inainte de asta deja am curatat ceapa, feliat Julian sint la prajit in ulei nu in Ghee ce folosesc ei = unt topit.   Mai razuiesc si Ginger si Usturoi sa fie gata cand am nevoie sa le folosesc, maruntesc si Cilantro ca-i da o aroma foarte buna.

Pun ceapa multa ca o parte scot din cratita cand deja este rumenit nu doar transparent.  Il folosesc ca-mi place crocant decoratia langa Cilantro pe deasupra cand e gata.     Adaug la prajit si decojit si un Ardei gras deja curatat de seminte, ca si un Jalapeño = ardei iute mexican dar scot arterele cu iuteala meticulos, iar in procedura eu sint iutita puternic de la aroma emanata!!!

In partea ramasa in cratita pun Boia de care are fiecare, eu nu folosesc iute, plus Ginger+Usturoi, repede amestecat si cateva rosii tocate + torn boabele spalate si amestec. 

Sare - Piper si-l acopar pentru 1 minut dar pe foc mediu spre mic.  Atunci mai adaug si apa sau supa clara ca are nevoie de ceva timp de fierbere care depinde de cat de proaspat este marfa ... din India :meeting:    Eu mai adaug si un pic de Seminte de Chimion macinat, le incerc daca sint fierte ca se sfarma repede daca sint proaspete.  Cu ceapa prajita si Cilantro vrede de obicei lingem din farfurie cu tortilla din faina alba sau cu pita Indiana care-i subtire, gasim la arabul. 

Merge si cu Baguette crocant daca rezista undeva sub cheie, ca la noi se termina imediat cum am intrat in casa pana sa zic Dhal.   Se poate servi si cu tocanita din orice carne, asa vreau si eu dar inca nu m-am hotarat.   Ardeii prajiti in ceapa le scot sa receasca, le curat de coji si ofer optional untr-un castonas ca mie-mi plac.  Daca am, pun si Marar verde pe langa Cilantro.   Sau in farfurie mai pun o bucatica de unt pentru un gust si mai bun, dar cu asta e gata.  Merge si cu orez alb sau altceva, dupa gust si idei personale.

Indienii mananca ceapa cruda langa multe mancaruri ca au un efect de a mentine corpul racoros si pe vreme caniculara!!!

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fasole-300x203.jpg 

Fasolea Cannellini, Fasolea Lima, Fasolea Marina, Fasolea Great Northern se cultiva mai nou in Romania aceste soiuri??? 

Doar in Statele Unite am auzit si eu de aceste soiuri de fasole alba ca mexicanii manaca Pinto Beans sau alte soiuri de boabe uscate colorate.

In Secuime erau altfel numite alba si colorata dar nu era prea multa fasole pentru boabe uscate ca venea gerul inainte de toate, dar si dupa cum cresterau, unele soiuri se catarau pe garduri sau pe ... nu stiu cuvantul in romana ca nu este un batz sau o creanga, alte soiuri ramaneau doar aproape de pamant, cresteau doar 40 cm in inaltime.     

https://www.doctorulzilei.ro/leguma-care-iti-scade-glicemia-instant-si-te-protejeza-de-cancer-este-ideala-pentru-diabetici-bonus-este-extrem-de-gustoasa/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

fasolea-alba-625x480.jpg  

Fasolea Lima Bean (fasole de unt) este una din soiurile americane foarte folosit de cei care prefera boabele albe.   Se gasesc in 2 marimi: - boabe marunte si boabe chiar mari, nimeni nu ramane fara placerea de a manca fasole pe continentele Americane!!!  Se gatesc de cine cum le vrea  :chef:  Au nevoie de fiert incet si mai lung timp sa fiarba si coaja ca este mai groasa decat la o fasole obisnuita, boabele mari si late, foarte gustoase. 

https://www.doctorulzilei.ro/leguma-care-iti-scade-glicemia-instant-si-te-protejeza-de-cancer-este-ideala-pentru-diabetici-bonus-este-extrem-de-gustoasa/

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×