Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Am cumparat un soi de fasole verde, lat si lung de 30 cm si-mi fac o supa dum stiu eu langa crutoane dar si cu usturoi, marar si rosii.   Se numesc Romano Beans pe aici, sint elastice aproape dar crocante si gustoase, dar foarte scumpe, $3.49 pentru 0,454 de grame.  N-am dat atat banet pe ele, fiind lada mai pe terminate si-i trebuia locul pentru marfuri mai actuale, mi-a dat totul,  vreo 2 kg cu 99 de centi, intr-un magazin etnic.   

Green Romano Beans picture

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cum a devenit fasolea cu cârnați mâncarea tradițională de 1 Decembrie

Meniul zilei de 1 Decembrie ... Fasole cu Carnati ... ar merge si mai bine cu muraturi dar in timp de post nu stiu cum se va rezolva cu clergimea sau de aia sint platiti sa ierte pacatele :lol2:

Traiasca Fasolea cu Ciolan!!!

Cum a devenit fasolea cu cârnați mâncarea tradițională de 1 Decembrie (fanatik.ro)

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
La 29.10.2020 la 18:26, The Unknown a spus:

Alimentul ieftin si banal cu care traiesti o suta de ani. Mananca doua lingurite in fiecare zi!!!

"Este vorba, mai exact, despre banala fasole.

Iar a aparut in ziar acest articol si-l citeam cu emotie sa aflu secretul.   Credeam ca e vorba de miere ca se mananca doar 2 lingurite in fiecare zi si era sa lesin cand iar am dat de fasole, nu de altceva dar mananc zilnic fasole, si sub forma verde ca nu prea poate sa prelucreze organele mele aceasta leguminoasa dar o lingurita nu-i mult, consider eu,  insa iar mi-a aparut refluxul de acid.   Acum numar zilele cu acid din cei 100 de ani, in ce matematica m-am incurcat in loc sa ling miere numai fara dureri de cap si stomac!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Click to go to the recipe website

msn.com/en-us/foodanddrink/recipes/31-green-bean-casserole-recipes-for-every-holiday-meal

Mancarea preferata al Americanilor, concureaza intre ele femeile cine-l face mai gustoasa, ceapa prajita crocant de vede pe deasupra, se cumpara in cutii totul, se amesteca si se pune in cuptor pentru o vreme.  Merita incercat este foarte bun.  Azi mai ales ca e Zi Verde.  

a donut sitting on top of a green box on a table: Krispy Kreme has special doughnuts for St. Patrick's Day.

a person in a green hat

Today is the First Payday for New Stimulus Payments, ca si dolarul e verde :lol2:

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Goya Great Northern Beans Habichuelas 16 Oz. Pack Of 3.

Fasole boabe albe si uscate am fiert azi ca n-am mancat nici ieri aproape nimic, doar 2 lingurite de varza calita. 

Am facut salata cu varza acra tocat foarte fin, ceapa, usturoi, ardei copti din borcan, un avocado, piper si ulei de floarea soarelui.  Mai aveam de tocat ridichi, castraveti si rosii marunte cand suna telefonul si e mecanicul auto, pentru services il cheama si Omu' ii recomanda salata mea grozava si-l duce in garaj cu altele din frigider, ca avea gura plina cu fasole cand a sunat telefonul.   Mi-a ramas si mie ceva ca n-a vazut totul cat am fiert dar din 454 grame de boabe nefierte nu iese pentru 4 persoana foarte mult ca acolo mai lucreaza cineva.   

Avea un gust foarte bun ca l-am mai imbunatatit salata mea cu ce am vrut din frigider.   Zeama am diluat cu apa si am aruncat peste flori.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

La TV intr-un show ne spune ca Linte este mancarea viitorului ca rezista vremuri secetoase si alte suferinte de la natura si se recolteaza in Noiembrie!!!   Deci nici salvarea asta nu este pentru toata lumea de pe planeta, doar unde se cultiva in ultimii 13000 de ani :bb: Etiopia era mentionat, restul vede cum se va descurca si cu ce in caz ca toate franghiile se rup. 

Tocmai voiam sa renunt la linte, decizie de azi noapte luat cand ma lovesc de informatia asta care opreste si dezvoltarea cancerului si ne tine in viata fara vizite la doctori. 

In Romania nu prea se cultiva nici in comunism ca hrana umana, doar pentru animale in amestec cu ierburi inferioare si alte uscaturi in silozuri conservat cu sare pentru la iarna.

Eu n-am vazut cum arata cat am locuit in Romania ca nu era de gasit niciunde, doar era pomenit la culturile auxiliare ca Măzărichea, exclusiv pentru furaje. 

Ca planta verde seamana cu lintea cum am vazut la TV dar in realitate n-am vazut pe camp asa ceva in viata mea.   Era o indicatie sa ne umplem rezervoarele cu boabe marunte ca nu se strica niciodata in loc uscat, cum ar fi sarcofagurile faraonilor, s-au incoltit si dupa zeci de mii de ani de rapauz toate semintele cu ce erau umpluti cei mumificati, oameni sau animale.  

Acum iar am de pus in circulatie in meniul nostru Lintea pe langa Năut care-mi place foarte mult, plus Mazăre, Fasole boabe uscate si cine stie care mai urmeaza ca n-am chef de facut nimic si asa.  Noroc ca vin in multe culori si pot sa si decorez cabinetul de rezerve cu borcane care contin Linte verde, negru, roz, galben si rosu.   Cimbru si Cumin turcesc pe langa usturoi, ginger si ceapa merg foarte bine cu gusutul dulceag dar si ceapa prajit crocant pe deasupra cand este preparat precum fasolea batuta.  De poimaine sint foarte ocupata de procurarea acestori boabe si a tot ce mai trebuie pe langa sa-l aromatizeze, seminte din fiecare in borcane separate pentru o eventuala cultivare.   Arizona-i locul prielnic, dar nu stiu daca se ocupa cineva de asa ceva, doar bumbac se mai cultiva daca nu s-au vandut toate pamanturile irigate pentru locuinte pentru Californieni!!!

Se prepara precum fasoalea doar e gata mai repede ca n-are nevoie de atata fierbere si nu recomand sa fie pus la inmuiat ca pierde gustul.  Se adauga putina apa si se gusta sa nu fie nici prea fiert, dar e bun si atunci peste orez alb sau cu paine si niste muraturi sau o ceapa.   Se presara Cilantro tocat pe deasupra, era sa uit partea cea mai buna.    Carnati prajiti merg perfect sau tocanita de orice fel de carne sau variatii dupa gustul si placerea fiecarui individ.  

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pe vremea asta tomnatica-mi place fasolea verde mai mult ca boabele sint din teci sint mari si are alt gust decat cea subtire cu gust de uarba, pentru mine cel putin.  Cumpar si din ala cand am chef, dar ador pe asta si in magazine selectez tecii cu cele mai mari boabe.  Deloc nu este ieftin, incepe la 1,69 dolari pentru 0,454 de grame cam $3.50/kg, dar ma aprovizionez si le congelez penteu iarna cand nu se stie ce o sa ne aduca, le spal bine cu apa calduta si putina sare, las capetele unde sint si le pun in apa clocotita pentru 3 minute. Le scot sa se scurga si cand s-au racit le pun in pungi de cca 500 grame si in congelator cu marar proaspat, neoparit ca va fi folosit impreuna.   

Am facut un sos din ceapa prajita, usturoi, rosii, ardei gras, dafin, si am adaugat fasolea fiarta cu boabe de piper si sare dar si zeama in care s-au fiert, si le-am mai dat intr-un clocot ca am adaugat si un mare pumn de marar verde si un pic de unt era in frigider, ii da un gust foarte placut.  Am prajit paine ca esta rece din frigider si am frecat feliile cu usturoi.   

Pentru maine fac supa cu rantas in stil maghiar si smantana, crutoane voi mai face din multe feluri de paini din frigidere adunate in ultimele zile. 

Pentru Thanksgiving aici se pune accent pe Fasole Verde, dar eu congelez si galben dar si un verde diferit la culoare iar daca as gasi  cel galben cu pete rosii ar fi o minune, dar in Arizona nu se aduce, in Texas e plin peste tot, acum cand avem timp, nu se poate calatori de la COVID.  

Bean Seeds (Bush) - Tongue Of Fire, Vegetable Seeds, Eden Brothers   

Editat de The Unknown

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iată câteva motive pentru care ar trebui să consumi linte

https://evz.ro/comunicate/iata-cateva-motive-pentru-care-ar-trebui-sa-consumi-linte.html

Cred ca in titlul topicului ar trebui adaugat si Lintea, Mazarea dar si Naut-ul ca sint aproape la fel aceste leguminoase!   Multumesc.

Desi in Romania n-am vazut niciodata linte cat am trait acolo, dar stiam ca se cultiva.    In basmul cu Cenusareasa era pomenit dar nu si desenat :derisive: sa vedem cum arata.    Dupa aceea m-am familiarizat cu aceste boabe marunte in diferite culori si marimi, care au gust de fasole uscata pe undeva doar ca se prepara mult mai repede.   Era timp cand il gateam frecvent, dar cu trecerea timpului toate obiceiurile se schimba fara sa observam, dar am mereu in casa in borcane de sticla in toate culorile de pe piata locala.   Este usor si rapid de preparat dar pofta ne vine mai rar, dar atunci ne ospatam pe masura.   Merge bine cu paine, pita, tortilla, orez alb, cu sau fara tocanita, cu carne tocata preparat ca sos de spaghetii dar fara multe rosii, supa de linte, in amestec la chiftele, sau ca si fasolea scazuta, etc., iute sau nu, depinde de gusturi la aromat, dar Cilantro ii da un gust perfect, eu pun si marar verde tocat.  E mancare de post si nu se poate gati gresit, oricum se poate manca.   Internet-ul e plin de retete indiene si de alte nationalitati.   

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Productia de fasole s-a injumatatit in ultimi 10 ani

https://www.impact.ro/produsul-care-nu-se-mai-cultiva-la-noi-am-ajuns-sa-il-importam-cu-tonele-e-esential-pentru-mancarurile-romanesti-249652.html?utm_source=FBVocea&utm_medium=FBVocea&utm_source=Capital+Link+Text&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

În ultimii 10 ani, producția autohtonă de fasole a ajuns la jumătate, arătă datele Institutului Național de Statistică. De asemenea, fără ajutor de la stat și fără mână de lucru, mulți fermierii au renunțat să mai cultive această delicioasă legumă, pentru că nu reușeau să acopere investiția.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

https://www.impact.ro/fasole-batuta-cu-sos-de-ceapa-calita-reteta-traditionala-asa-iese-pufoasa-si-aromata-259392.html?utm_source=Impact+Interior&utm_medium=website&utm_campaign=fidmee

Fasole bătută cu sos de ceapă călită ... am mai mancat fasole boabe uscate fierte dar nu erau asa de albe ca pe poza si nici pufoase nu se fac prin fierbere.   

Poza aratata este o mancare arabeasca Tahini-i zice parca,  din Naut si cu Pita il sterg de pe farfurie, cand cand merg la Libanezul in magazin , are si colt de restaurant si stam in rand pentru casa aproape de meseni.   Mie nu-mi place ca e cu ulei de masline, altfel cu Naut n-am nimic, il frec si in salata de vinete cateodata si prajesc toate alea pe deasupra, daca tot lucrez.

Fasolea batuta a mea este una simpla, il sparg un pic si pun deasupra ceapa, usturoi si ardei gras prajit, fara bulion ca nici nu folosesc decat la fiert sarmale, dar si atunci doar suc de rosii.    Daca fasolea este de calitate buna, asta conteaza, il fierb doar o singura data cu dafin, sare, piper boabe si cimbru uscat sa aibe gust.     

th?id=OIP.7i3oblR2y2qdopKTnPfnngHaE9&pid=Api&P=0&w=243&h=163       th?id=OIP.6O2Pox9YIBQ6cLs_qkThsgHaE7&pid=Api&P=0&w=247&h=165   

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×