Sari la conținut
Forum Roportal
octav.c

De unde venim ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Exista, Mos Craciun, insa nu este un batranel. Este un concept, un obicei, o personificare generala. Este 'implinit' de parintii care pun daruri sub pom. Asadar exista, insa intr-o alta forma decat cea crezuta de copii.

Si cam acelasi lucru se intampla si cu conceptul numit "Dumnezeu"...

Exista, insa intr-o alta forma decat cea inchipuita de credinta medievala, si peste 'capul' stiintei... ;).

In biblie nu se spune nimic despre un anume om Craciun (si care cred ca era un om in varsta si care avea parul alb si barba alba) dar cu siguranta a fost un om in al carui grajd Fecioara Maria l-a nascut pe Domnul Iisus Hristos Fiul Lui Dumnezeu Tatal Ceresc.Darurile din ziua de Craciun simbolizeaza datina cu darurile aduse in ziua de 25 Decembrie de cei trei Magi de la Rasarit Domnului Iisus Hristos.Ce zice stiinta despre Dumnezeu?

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

In biblie nu se spune nimic despre un anume om Craciun (si care cred ca era un om in varsta si care avea parul alb si barba alba) dar cu siguranta a fost un om in al carui grajd Fecioara Maria l-a nascut pe Domnul Iisus Hristos Fiul Lui Dumnezeu Tatal Ceresc.Darurile din ziua de Craciun simbolizeaza datina cu darurile aduse in ziua de 25 Decembrie de cei trei Magi de la Rasarit Domnului Iisus Hristos. Ce zice stiinta despre Dumnezeu?

 

Stiinta cauta cu disperare sa puna ceva in locul lui Dumnezeu. De fapt sa umple un gol, acelasi pe care ceilalti l-au umplut prin Dumnezeu. Fara acest mister, ecuatia existentiala universala nu are cum sa existe. Si ea, vedem bine, exista...

 

 

Dar vreau sa te intreb ceva. Spui Domnul Iisus cum ai spune dl. Iisus, sau Dumnezeul Iisus?

Caci daca spui Dumnezeul Iisus, ar insemna ori ca ai doi Dumnezei, ori ca Iisus = Dumnezeu.

Si atunci, nu inteleg de ce-ai mai spune: Fiul lui Dumnezeu?

Editat de octav.c

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Stiinta cauta cu disperare sa puna ceva in locul lui Dumnezeu. De fapt sa umple un gol, acelasi pe care ceilalti l-au umplut prin Dumnezeu. Fara acest mister, ecuatia existentiala universala nu are cum sa existe. Si ea, vedem bine, exista...

 

 

Dar vreau sa te intreb ceva. Spui Domnul Iisus cum ai spune dl. Iisus, sau Dumnezeul Iisus?

Caci daca spui Dumnezeul Iisus, ar insemna ori ca ai doi Dumnezei, ori ca Iisus = Dumnezeu.

Si atunci, nu inteleg de ce-ai mai spune: Fiul lui Dumnezeu?

Toti oamenii sunt Dumnezei facuti de Dumnezeu Tatal Ceresc si deci si Domnul Iisus Hristos este Dumnezeu facut de Dumnezeu Tatal Ceresc.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti oamenii sunt Dumnezei facuti de Dumnezeu Tatal Ceresc si deci si Domnul Iisus Hristos este Dumnezeu facut de Dumnezeu Tatal Ceresc.

 

Deci in concluzie,si Isus este un m ca tine si ca mine!Nu degeaba sustin eu tot timpul ca eu sint prieten cu Isus, ca l apar de cristosenia cu care il imbraca crestinii.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Deci in concluzie,si Isus este un m ca tine si ca mine!Nu degeaba sustin eu tot timpul ca eu sint prieten cu Isus, ca l apar de cristosenia cu care il imbraca crestinii.

Scrie te rog frumos cu doi de i adica Iisus......Ce inseamna m?????????!!!!!!!!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Scrie te rog frumos cu doi de i adica Iisus......Ce inseamna m?????????!!!!!!!!

Am vrut sa zic ;un om ca tine si ca mine..

Nu voi scrie niciodata Isus cu doi de Ica nu e corect.

Limba romana nu permite asa ceva si numele Iesua din ebraica se transcrie perfect cu un singur i.

Litera Iud י din ivrit(ebraica)corespunde perfect literei I din romaneste.

Dece vrei sa l jignesti pe Isus cu lucruri care nu-i apartin?

Deci scrie te rog Isus cu un singur I.

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Am vrut sa zic ;un om ca tine si ca mine..

Nu voi scrie niciodata Isus cu doi de Ica nu e corect.

Limba romana nu permite asa ceva si numele Iesua din ebraica se transcrie perfect cu un singur i.

Litera Iud י din ivrit(ebraica)corespunde perfect literei I din romaneste.

Dece vrei sa l jignesti pe Isus cu lucruri care nu-i apartin?

Deci scrie te rog Isus cu un singur I.

Eu vorbesc serios si tu glumesti hulind........Sa-ti ierte Dumnezeu Tatal Ceresc greseala caci nu stii ce vorbesti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc serios si tu glumesti hulind........Sa-ti ierte Dumnezeu Tatal Ceresc greseala caci nu stii ce vorbesti.

Tu nu realizezi ce vorbesti?

Pai nu romanii l-au botezat pe Isus ca sa ii deie nume, deci nu romanii au competenta sa scrie corect numele lui Isus ptr ca Isus nu este nici roman si nici nascut in Romania...ci este nascut in Israel ... si nu ai tu caderea si nici competenta sa il corectezi tu pe un evreu despre cum se scrie numele lui Isus

2) Daca ne referim la numele lui Isus ...nu e vorba de nicio blasfemie!

Blasfemie fac crestinii atunci cand spun ca Dumnezeu are un fiu ...desi nici Dumnezeu si nici prorocii nu au lansat vre-un mesaj prin care sa anunte ca Dumnezeu va avea un Fiu!

Ba din contra ... Isus se ruga pe cruce fiind Tatalui sau ... care in limba aramaica era Elaha ...adica Alah in araba adica Dumnezeu...si toata lumea stie ca Allah la fel ca si Dumnezeul lui Moise nu au copii!

Asa ca blasfemia o faci tu!

 

Asa ca daca nu stii ce vorbesti ...ci vorbesti doar din ceea ce tu crezi ...fara sa STII ... macar poarta-te politicos si respectati partenerii de discutie!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Eu vorbesc serios si tu glumesti hulind........Sa-ti ierte Dumnezeu Tatal Ceresc greseala caci nu stii ce vorbesti.

Cu ce am gresit stimabile?

Ca sa pot sa i spun lui Dumnezeu sa mi ierte greseala,ca daca nu stiu, nu stie nici Dumnezeu ce sa mi ierte.

Adevar vorbesc ,nu stiu cu ce am gresit.Eu am spus adevarul, Isus se scrie corect cu un singur I.

 

 

Sau si mai corect ar fi ,sa nu-i zici Isus ci Iesu,caasa sa numit el.

Sau tu daca te duci in alta tara ai vrea sa te numeasca acolo neseriosul?

Sau numele nu se traduce?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Toti oamenii sunt Dumnezei facuti de Dumnezeu Tatal Ceresc si deci si Domnul Iisus Hristos este Dumnezeu facut de Dumnezeu Tatal Ceresc.

 

Ce este mai bine, sa fi venit cu pluta sau sa fi dus cu pluta?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×