Sari la conținut
Forum Roportal
octav.c

De unde venim ?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Depinde ce intelegem prin educatie :) dar si prin constiinta si constienta. De exemplu Octav prin educatie intelege ridicarea nivelului de constiinta. Eu prin educatie inteleg o infuzie de informatii corecte sau gresite asupra individului.

 

Eu nu reduc termenul constiinta la intelect - capacitatea logica, ci o extind la capacitatea emotionala si volitiva, si nici nu o confund cu constienta de sine care chiar nu are nici o tangenta cu educatia.

Care din cele trei notiuni mentionate de tine, educatie, constinta si constienta, au apartinut/caracterizat pe Adam si Eva?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu e adevarat ca nu se va ridica in picioare niciodata.

Ai copii, haym? :)

Sincer, din cate am vazut eu, la vremea copilului meu, la copii altor prieteni si recent la nepoti, sunt gata sa bag mana in foc ca nu s-ar ridica nicicum!

 

Poate o buna dovada ar fi chiar copii 'feral'.

Cu totii mergeau in patru labe, si nu cred ca doar din imitatie...

 

PS am incercat sa inserez trei poze cu copii feral, dar nu stiu cum. Vad ca s-au schimbat lucrurile pe forum in ultima vreme :)

Poti da search pe google/image cu "feral child"

 

Dar daca ai creste o suta de copii impreuna in aceste conditii incet incet si ar face un limbaj comun chiar daca foarte arhaic la inceput.

 

Cu siguranta ca da, chiar daca cine stie cat ar dura. Dovada, insasi faptul ca niste maimute ieri, vorbim azi :).

Si oricum, ar dura mai putin deoarece cei mici au deja niste transformari (imbunatatiri) ale creierului ce se transmit genetic.

 

Care din cele trei notiuni mentionate de tine, educatie, constinta si constienta, au apartinut/caracterizat pe Adam si Eva?

 

Pot sa raspund si eu?

Multumesc! :)

 

Adam = constiinta de sine si de cele din jur

Eva = educatia care da si nasterea noilor constiinte de sine

 

 

PS. Si culmea culmilor, Vemans, afla ca am gasit asta scris in Geneza! :)

Vrei sa-ti arat, sau stii si tu?

Editat de octav.c
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Pot sa raspund si eu?

Multumesc! :)

 

Adam = constiinta de sine si de cele din jur

Eva = educatia care da si nasterea noilor constiinte de sine

 

 

PS. Si culmea culmilor, Vemans, afla ca am gasit asta scris in Geneza! :)

Vrei sa-ti arat, sau stii si tu?

 

Nu stiu, lumineaza-ma te rog.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu, lumineaza-ma te rog.

 

Cu placere :)...

 

Adevarat sau fals?

 

1. In evolutia sa timpurie, omul a fost un animal care, ca si toate celelalte, era preocupat in principal doar sa manance si se reproduca.

2. In acele vremuri, stramosul omului si toate celelalte animale traiau din vanatoare si culesul fructelor. Practic, nu era nimeni care sa munceasca pamantul de o maniera agricola.

3. La un moment dat, in mintea omului - nu si in a celorlalte animale - a aparut mai intai constiinta de sine si mai apoi constiinta de cele din jur.

4. Spre deosebire de animale, omul este astfel 'trezit' la un tip nou de observare a lumii in care traieste: scurgerea timpului, constiinta mortii, intelegerea mecanismelor care anima mediul inconjurator. O fiinta 'treaza'.

5. Mintea sa devenita rationala avea abilitatea de a comunica cu alte minti umane. Fara comunicare, omul traia in singuratate. Ca sa poata vorbi, nu-i mai trebuiau decat cuvintele, asa ca in evolutia sa, a denumit animalele si toate cele din jur.

6. Toate invatamintele si experienta dobandita (facerea focului, a unui arc cu sageti samd) era de prisos daca nu era transmisa copiilor lor. Pentru ca aceste taine s-ar fi dus in mormant, odata cu ei. Fara impartasirea experientei inaintasilor, noile generatii ar fi fost tot singure in fata vietii.

7. Pasul urmator a fost ca unii dintre cei invatati, sa-si rupa din timpul lor, alocandu-l invatarii tinerelor generatiilor ce vin, pe rand, in viata.

8. Astfel, printre primele roade ale omului posesor de constiinta de sine si al transmiterii celor invatate prin educare, se numara stiinta lucratului pamantului si cea a cresterii animalelor domestice.

9. Mintea rationala a condus omul spre descoperirea stiintelor, care i-au adus multe beneficii, dar care, atunci cand au fost folosite fara discernamant sau responsabilitate, i-au adus prejudicii importante si chiar moartea...

10. Asta urma sa fie viata omului de atunci si pana astazi: parintii ne invata sa vorbim, dupa care plecam pe drumul nostru insotiti de invatatura data de scoala, invatatura care ajunge pana la urma sa ne defineasca ca si oameni. Educatia este mama mintilor omenesti responsabile...

11. In mintea omului luminata de constiinta de sine, educatia lasata din generatie in generatie, traditia, a facut sa apara teama de moarte cu salvarea prin credinta, iar aceasta a condus la aparitia religiei.

 

Asadar, Vemans, astept raspunsurile tale.

Editat de octav.c
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cu placere :)...

 

Adevarat sau fals?

 

.......

 

Asadar, Vemans, astept raspunsurile tale.

 

In linii mari sunt de acord , la nuante nu ne prea potrivim.Ca o simpla observatie mentionez ca orice animal/grup de animale detine un limbaj de comunicare , isi invata puii deprinderile/cunostintele pe care iar animalele superioare (maimute, delfini, elefanti) se pare ca au si continta de sine.

Dar ce are de-a face asta cu Adam = constiinta respectiv Eva =educatia "gasite in Geneza" cu care te rugam sa ma luminezi?

 

venim din pamant, si tot in pamant ne intoarcem.

Nu toti hans, nu toti , unii se incinereaza si urca sub forma de fum spre cer :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ca o simpla observatie mentionez ca orice animal/grup de animale detine un limbaj de comunicare, isi invata puii deprinderile/cunostintele

 

Noi oamenii, atunci cand vorbim, vedem un film produs de imaginatie in minte, il traducem in cuvinte pe care le trimitem unui alt semen. Aceste cuvinte refac filmul vazut de noi in mintea interlocutorului.

Am avut prilejul sa stau intr-o caruta si sa privesc cei doi cai o zi intreaga. Sigur iti spun ca nu comunica in sensul descris mai sus.

Cu siguranta ca o mama striga puii, si viceversa, cu siguranta ca se dau alarme de pericol, sunt chemari spre imperechere, dar nu le consider un limbaj. O comunicare. Animalele sunt necuvantatoare.

 

Ca o simpla observatie mentionez ca orice animal/grup de animale [...] isi invata puii deprinderile/cunostintele pe care...

 

Aici trebuie sa te contrazic.

Am crescut destui pisoi, luati de langa mama lor inca inainte de a deschide ochii. Cu totii miorlaiau, torceau, se gudurau pe langa picioare, isi sapau groapa ptr nevoi si o acopereau dupa ce terminau, se suiau in pomi, isi ascuteau ghearele in scoarta copacului, se jucau cu mingii, alergau dupa soareci si pasari, isi infoiau coada, se zburleau samd. Se comportau aidoma oricarei alte pisici, fara sa fi beneficiat de o secunda de invatare de la parinti.

 

Imagineaza-ti un copil de om parasit intr-o camera de la nastere si pana la o varsta a maturitatii ("experimentul interzis"): nu va vorbi, nu se va recunoaste in oglinda, nu va merge in doua picioare ci se va tara in patru, si nu va avea constiinta de sine si nici de cele din jur...

 

[...] iar animalele superioare (maimute, delfini, elefanti) se pare ca au si continta de sine.

 

Chiar au :)...

 

"Constiinta de sine

 

Tu cititorule, fiind om, faci parte dintr-o specie privilegiata care, alaturi de doar alte opt specii (gorile, cimpanzei, orangutani, bonobo, delfini, elefanti, orci si garagate) din miliardele de specii existente pe planeta noastra poate sa isi recunoasca propria imagine reflectata de o oglinda. Acest atat de simplu fapt – definitoriu insa pentru drumul evolutiei spiritului nostru – poate fi realizat datorita starii de perceptie denumite constiinta de sine. Felul in care apare prima manifestare a acestui fenomen atat de important in mintea umana il vei gasi in acest articol aici."

 

In linii mari sunt de acord, la nuante nu ne prea potrivim.

Dar ce are de-a face asta cu Adam = constiinta respectiv Eva =educatia "gasite in Geneza" cu care te rugam sa ma luminezi?

 

Este OK acordul tau, chiar si asa, in linii mari.

La nuante nu ne potrivim, corect, deoarece le-am scris sa se potriveasca cu textele din Geneza :), pe care deabia astept sa ti le arat. Da-mi doar putin timp ragaz, sa le dau o forma usor de parcurs si de inteles.

Revin...

 

PS. Pana atunci, te rog sa reflectezi la cum ar fi daca toate etapele evolutive descrise mai sus ar fi, punctual, de la 1 la 12 regasite in textul Genezei! Nu am privi Geneza cu alti ochi, intelegand ca in tot acest timp s-a mers pe o interpretare gresita?

 

Partea 1. Nu stiu, lumineaza-ma te rog.

 

Sa incep :). Ai rabdare sa intelegi corect, ca merita.

Am pus in dreptul celor 11 afirmatii cu care ai fost de acord, corespondentul din Geneza.

 

 

1. In evolutia sa timpurie, omul a fost un animal care, ca si toate celelalte, era preocupat in principal doar sa manance si se reproduca.

 

"Şi [...] i-a binecuvântat, zicând: "Creşteţi şi vă înmulţiţi [...] "

 

 

 

2. In acele vremuri, stramosul omului si toate celelalte animale traiau din vanatoare si culesul fructelor. Practic, nu era nimeni care sa munceasca pamantul de o maniera agricola.

 

" toată iarba ce face sămânţă de pe toată faţa pământului şi tot pomul ce are rod cu sămânţă în el. Acestea vor fi hrana voastră.

"Pe câmp nu se afla nici un copăcel, iar iarba de pe el nu începuse a odrăsli, pentru că [...] nu era nimeni ca să lucreze pământul."

 

 

3. La un moment dat, in mintea omului - nu si in a celorlalte animale - a aparut mai intai constiinta de sine si mai apoi constiinta de cele din jur.

 

"[...] a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie.

 

 

 

Partea 2. Nu stiu, lumineaza-ma te rog.

 

 

4. Spre deosebire de animale, omul este astfel 'trezit' la un tip nou de observare a lumii in care traieste: scurgerea timpului, constiinta mortii, intelegerea mecanismelor care anima mediul inconjurator. O fiinta 'treaza'.

 

"... s-a făcut omul fiinţă vie."

 

 

5. Mintea sa devenita rationala avea abilitatea de a comunica cu alte minti umane. Fara comunicare, omul traia in singuratate.

 

"[...] "Nu este bine să fie omul singur; să-i facem ajutor potrivit pentru el".

 

Ca sa poata vorbi, nu-i mai trebuiau decat cuvintele, asa ca in evolutia sa, a denumit animalele si toate cele din jur.

 

"Şi a pus Adam nume tuturor animalelor şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor fiarelor sălbatice;"

 

 

6. Toate invatamintele si experienta dobandita (facerea focului, a unui arc cu sageti samd) era de prisos daca nu era transmisa copiilor lor. Pentru ca aceste taine s-ar fi dus in mormant, odata cu ei. Fara impartasirea experientei inaintasilor, noile generatii ar fi fost tot singure in fata vietii.

 

"Şi a pus Adam nume tuturor animalelor şi tuturor păsărilor cerului şi tuturor fiarelor sălbatice; dar pentru Adam nu s-a găsit ajutor de potriva lui.

 

 

Partea 3. Nu stiu, lumineaza-ma te rog.

 

7. Pasul urmator a fost ca unii dintre cei invatati, sa-si rupa din timpul lor, alocandu-l invatarii tinerelor generatiilor ce vin, pe rand, in viata.

 

"Iar coasta luată din Adam [...] a adus-o la Adam."

"Şi a zis Adam: [...] se va numi femeie, pentru că este luată din bărbatul său."

 

(Femeia aduce pe lume copii; educatia aduce pe lume minti omenesti. Eva = femeia = procesul de educare)

 

 

8. Astfel, printre primele roade ale omului posesor de constiinta de sine si al transmiterii celor invatate prin educare, se numara stiinta lucratului pamantului si cea a cresterii animalelor domestice.

 

"După aceea a cunoscut Adam pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut pe Cain si pe Abel.

Abel a fost păstor de oi, iar Cain lucrător de pământ."

 

 

9. Mintea rationala a condus omul spre descoperirea stiintelor, care i-au adus multe beneficii, dar care, atunci cand au fost folosite fara discernamant sau responsabilitate, i-au adus prejudicii importante si chiar moartea...

 

"Şi a făcut [...] să răsară din pământ tot soiul de pomi, plăcuţi la vedere şi cu roade bune de mâncat; iar în mijlocul raiului era pomul vieţii şi pomul cunoştinţei binelui şi răului."

 

 

Partea 4. Nu stiu, lumineaza-ma te rog.

 

10. Asta urma sa fie viata omului de atunci si pana astazi: parintii ne invata sa vorbim, dupa care plecam pe drumul nostru insotiti de invatatura data de scoala, invatatura care ajunge pana la urma sa ne defineasca ca si oameni. Educatia este mama mintilor omenesti responsabile...

 

"De aceea va lăsa omul pe tatăl său şi pe mama sa şi se va uni cu femeia sa şi vor fi amândoi un trup."

"Şi a pus Adam femeii sale numele Eva, adică viaţă, pentru că ea era să fie mama tuturor celor vii."

 

(Femeia aduce pe lume copii; educatia aduce pe lume minti omenesti. Eva = femeia = procesul de educare)

 

 

11. In mintea omului luminata de constiinta de sine, educatia lasata din generatie in generatie, traditia, a facut sa apara teama de moarte cu salvarea prin credinta, iar aceasta a condus la aparitia religiei.

 

"Adam a cunoscut iarăşi pe Eva, femeia sa, şi ea, zămislind, a născut un fiu şi i-a pus numele Set..."

"Lui Set de asemenea i s-a născut un fiu şi i-a pus numele Enos. Atunci au început oamenii a chema numele Domnului Dumnezeu."

 

Nu stiu...

 

Textul Bibliei este precum un minereu aurifer.

 

post-183336-0-68821400-1323091585_thumb.jpg

 

Religia ne-a impus ca toata bucata este aur curat.

Stiinta ne impiedica sa fim de acord: o buna parte este minereu fara valoare (aportul personal al celor ce au scris-o), in care sunt presarate pepite de aur curat (inspiratie, adevar, cuvantul curat al 'divinitatii' responsabile cu misterul existentei din univers...).

 

Textul de mai sus a incearcat sa scoata la vederea mintii, o parte din aceste pepite...

Editat de octav.c
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

DE UNDE VENIM?

 

Ce conteaza de unde venim? Poate ne tragem din niste maimute demente, care n-au avut alta treaba decat sa faca sex neprotejat si astfel sa apara omul. Poate ca suntem niste experimente ratate ale unor savanti extraterestri si psihopati... Ce conteaza???

 

Conteaza, in primul rand, ceea ce suntem si in al doilea rand, incotro ne indreptam!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu toti hans, nu toti , unii se incinereaza si urca sub forma de fum spre cer :crazy:

caz in care se explica ploile acide care cad/intra pe/in pamant... :crazy:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

venim din pamant, si tot in pamant ne intoarcem.

 

Nu cred, nu te supara... :)

Mai curand cred asta:

 

“Când te afli pe mare, te uiţi spre ţărm, pentru că de acolo vii. Când te afli în noapte, te uiţi spre stele, pentru că de acolo eşti

Editat de octav.c
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×