Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Eternitate fizica ?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Din punctul meu de vedere, tot ceea ce bantuie este spirit, atat ce ai descris ca spirit cat si ca suflet. Sufletul nu bantuie.

 

In general ceea ce ai descris ca suflet este de fapt tot spirit.

 

Dragostea, care este punctul central, nu-si poate avea originea pe straturile astralului. Sufletul este suflarea divina de viata. Totul se face din dragoste sau din ura. Fara dragoste, nu poate exista nimic deasupra, deci nu poate fi un strat.

 

 

 

Spiritul - este un principiu energetic viu , care ne anima ....care anima orice in univers .

Ala este Sufletul care ne anima. Suflet=Anima.

 

In care serafimii sau heruvimii sunt niste principii vii , niste fiinte - precum iubirea , intelepciunea , frumusetea , etc . Astea nu sunt metafore ci sunt realitati pe care noi cu gandirea noastra "cubica" nu le putem intelege clar .

E greu de crezut asta. La prima vedere nu se incadreaza deloc in mecanismul sub care deja merge lumea.

 

-

-

-

-

Nu, pentru mine e complet gresit, nu are o logica cu legaturi directe. Este ca teoria relativitatii lui Eistein. Confuza si fara legatura directa. E probabil gresita orice teorie ce nu uneste perfect pas cu pas toate nodurile de legatura conform realitatii preexistente.

 

Mai vedem, poate intr-o zi vom putea demonstra practic ce este de fapt spiritul :spiteful:

Oricum spiritul poate fi scanteia divina doar in cazul in care Biblia e un rebut. Dar sunt convins cel putin pana la punctul la care am inteles, ca nu e un rebut. Iar ce spune Biblia cu referire la Spirit, sunt insotite de demonstratii. In legatura cu 4D, m-as feri totusi de a considera cu multa usurinta dimensiuni superioare sub forma 4D, 5D, legaturi care rezolva totul, dar nu explica nimic.

 

-

-

-

Deci cred ca facem o greseala incercand sa imaginam lucruri 4D, 5D, fara a intelege legaturile si tabloul 3D-ului nostru. De altfel nu cred ca neaparat spiritul este in 4D, ci ca 3D-ul este mai complex.

 

Substanta este tot 3D.

Editat de Pippo

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Dragostea de care vorbesti tu , tine de domeniul astralului . Dragostea sau ura - dualitatea . Sufletul < din teoria mea > este inecat in acestea doua !

Dragostea la care vrei sa te referi tu , si de care vorbeste toata lumea in domeniul spiritual ca si cum ar vorbi de paine sau nu stiu ce banalitati... e altceva , nu e dragoste ! E ADMIRATIE pura... ca si atunci cand apreciezi frumusetea unei flori sau a unui rasarit de soare . E o "dragoste" provenita din intelepciune , din contemplatie... din spirit . E pur si simplu starea aia care apare atunci cand te minunezi de ceva frumoas si te simti fericit si implinit contemplandu-l .

Dragostea cu care lucreaza sufletul tine doar de sentimente si emotii.... de acceptari si repulsii , de atasamente si dorinte . De astral !

 

Ti-am zis ca noi ne incurcam in termeni . Tu folosesti spirit - eu , suflet... sa definim acelasi lucru . Avem reprezentari diferite si nu cred ca putem ajunge la vre-un consens in aceasta directie . Totusi tu cauti ca ideile tale sa se potriveasca cu explicatiile biblice... si deci te incurci la un moment-dat .

Nu zic ca bilbia e un rebut , ci doar ca ea are alt scop si nu acela de a da demonstratii "stiintifice" si precise in legatura cu componentele subtile ale omului ! Iti trebuie explicatii mai inalte , dupa cum ti-am mai spus . De exemplu cauta in scrierile cabalistice... daca tot vrei sa mergi pe firul religiei , si le vei gasi ! Acolo gasesti tratate de stiinte spirituale exacte - si nu cred ca sunt de negat , chiar daca sunt evrei si nu crestini . In fond de la evrei provine crestiniusmul !

 

 

In legatura cu heruvimii si serafimii care sunt niste principii vii < dragostea , frumusetea , intelepciune >... niste fiinte vii , aici trebuie sa faci un salt in intelegere ! Nu se incadreaza in mecanismul dupa care merge lumea , pentru acest mecanism e fals . Solidul nu e baza , ci etericul - fluidul - lumina . Baza universului e lumina , nu materia ! Trebuie sa faci o inversare de conceptii sa poti intelege ca intelepciunea este o entitate vie ! Mecanismul rotilor zimtate a lumii e doar interfata , mecanismului "lichid" din "interior".... cred ca intelegi si tu destul de bine asta .

 

Pai trebuie sa folosim 3D -4D - 5D sa putem explica macar in mare . Mie mi sa pare chiar corect limbajul . Sunt nivele de vibratie diferite , iar pentru limbajul nostru conceptual trebuie sa le definim prin dimensiuni superioare , mai complexe... pentru a le putea intelege .

 

 

 

Probabil ca intr-o zi vom putea vedea/intelege practic ce este spiritul si sufletul . Un pic de meditatie si un pic de contemplare... si se rezolva ! :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti trebuie explicatii mai inalte , dupa cum ti-am mai spus . De exemplu cauta in scrierile cabalistice... daca tot vrei sa mergi pe firul religiei , si le vei gasi !

Stii ce caut in momentul de fatza? Vreau sa inteleg mai bine legatura dintre emotii si cauzalitate. Adica felul in care emotia aliniata cu directia universului face sa fii una cu el. Practic, ca experiment, sa pot spune inainte de a fi aratate, toate cartile dintr-un pachet de carti de joc, fara greseala, ori de cate ori repet experimentul, oricat ar fi amestecate. Stiu ca este legat de emotie, de dorinta. Exista ceva ce explica mai detaliat relatiile dintre cauzalitate si emotie?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu... daca gasesc ceva voi posta aici . Trebuie sa existe ceva care explica asta . :spiteful:

 

Oricum si eu am observat o legatura intre emotii si un producerea unui eveniment . Dar cred ca e mai mult de atat . Intrucat noi nu avem perfectionate aparatele mai fine , pentru a recepta informatiile din subtil , ele se reflecta adesea prin ceva mai grosier , cum ar fi emotiile . Oricum prin emotii nu poti intelege clar mesajul/semnalul pentru ca.... se confunda informatia originala cu dorintele , atasamentele , repulsiile noastre mai vechi < alea stabile > .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oricum prin emotii nu poti intelege clar mesajul/semnalul pentru ca.... se confunda informatia originala cu dorintele , atasamentele , repulsiile noastre mai vechi < alea stabile > .

Da, de fapt are legatura cu lipsa dorintelor de castig. Un fel de indiferenta. Totusi o emotie. In starea asta, universul trece prin tine, pentru ca nu te opui mersului lui, si astfel se pare ca exprimarea ta este exact mersul universului. Cat timp nu te opui, bineinteles.

 

Cred ca ar trebui sa cauti detalii despre asta. Este poate cel mai simplu mod de a incepe sa percepi mai exact universul, trecand de la teorie la practica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica daca n-ar exista timp. Adica exact ce a spus Medrison. Si uite asa, ciclam, ciclam... :spiteful:

 

Nope ! Timpul inseamna miscare. Iar ce nu are timp e neantizat si inert ca de ex. nefiinta. Ca o lume sa fie eterna aceasta trebuie sa existe intr-un prezent interminabil. Adica sa fie intotdeauna azi. Minutele sa curga dar totul sa fie intotdeauna la prezent.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nope ! Timpul inseamna miscare. Iar ce nu are timp e neantizat si inert ca de ex. nefiinta. Ca o lume sa fie eterna aceasta trebuie sa existe intr-un prezent interminabil. Adica sa fie intotdeauna azi. Minutele sa curga dar totul sa fie intotdeauna la prezent.

Tu ai ramas cu gandul la "Ziua Cartitzei" :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ai ramas cu gandul la "Ziua Cartitzei" :spiteful:

 

What ?! :spiteful: Ce vrei sa zici cu asta ?! Ai zis-o la misto ?! Inteleg ! Cartita nu vede. Totusi care e ideea si ce legatura are cu mesajul meu anterior ?! Explica te rog ! :tease:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, Spiritul (samanta de Indumnezeire din noi)evolueaza, Sufletul nostru creaza si experimenteaza, Corpul fiind templul sufletului. Corpul ne serveste, ne atentioneaza si in functie de fiecare creatie(alegere) traita, ne da semnalul, imediat, atunci cand suntem in dezechilibru emotional si fizic. Daca invatam sa-l ascultam, avem imediat raspunsurile si cand ascultam aceste raspunsuri, tinem cont de ele, care sunt surse de informatii intuitive, imediat simtim/vedem/constientizam ca nu mai suntem in armonie. Starea noastra este infinitate in iubire, abundenta, liniste, armonie, pace, echilibru. Orice traire care nu ne transpune cu adevarat in frecventa si fiintarea iubirii si bucuriei, ne spune ca nu este in concordanta cu Vointa Divina, inseamna ca am deviat de la ceea ce doreste Mintea Dumnezeiasca(Supraconstientul) pentru noi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
What ?! :spiteful: Ce vrei sa zici cu asta ?! Ai zis-o la misto ?! Inteleg ! Cartita nu vede. Totusi care e ideea si ce legatura are cu mesajul meu anterior ?! Explica te rog ! :tease:

GROUNDHOG DAY TRAILER

http://www.youtube.com/watch?v=T_yDWQsrajA

 

http://filme.discuta-liber.com/2009/ground...-ziua-cartitei/

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×