Sari la conținut
Forum Roportal
ieri

Eternitate fizica ?!

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

E cineva care ar dori eternitate fizica adica tinerete fara batranete si viata fara de moarte ?!

Daca doriti eternitate fizica as vrea sa stiu care e motivul pentru care a-ti vrea-o si daca nu la fel - de ce nu ?!

Voi incepe eu : imi doresc eternitate fizica pentru ca Terra o gasesc ca fiind cel mai frumos miracol care s-a putut intampla in tot acest univers. E un adevarat miracol intruchipat : pasari ciripitoare, flori viu colorate, copaci mirifici, campii insorite, oceane, fluvii... si multe multe alte asemenea miracole (acestea daruite doar de natura) + creatiile geniului uman : arta (muzica, pictura, poezia), nenumarate inventii (adevarate minuni ale stiintei si tehnicii) : computerul, becul, masina de spalat, aragazul, centrala termica, automobilul, mobilul, tv-ul... si multe multe alte asemenea inventii care au facilitat traiul, cladiri colosale (adevarate minuni ale arhitecturii) etc.etc.

Totusi sunt constient ca eternitatea in societatea actuala in care traim ar fi cam trista deoarece exista si multa rautate in pofida miracolelor enumerate de mine anterior. Ma gandesc ca daca ar fi separati pentru totdeauna oamenii buni de oamenii rai n-ar mai exista niciun rau in societate si astfel ar putea fi creat paradisul pe Terra. Terra e deja un paradis, dar o parte din societatea umana e infecta si daca Dumnezeu ar exista si ar dori ar putea sa recreeze societatea si pe oamenii rai sa-i lase in ratacirea lor. Si totusi in ciuda acestui rau exista o multime de miracole care merita salvate si pentru care merita sa traiesti o eternitate (si cred ca am exemplificat o parte din ele). Acestea fiind spuse eu mi-as dori din tot sufletul sa traiesc o vesnicie pe acest pamant. Ma sustine cineva ?!

 

 

Suna a compunere de clasa a treia.

 

Am mai pus eu odata o intrebare : daca nu primiti eternitate in aceasta lume ce va face sa credeti ca veti primi eternitate dupa moarte ?!

 

 

 

Daca am fi eterni mancarea si munca ar fi de placere, nu ar mai fi o necesitate si nu ar mai trebui sa te chinui ca sa traiesti. Deci am trai de placere si viata ar fi o bucurie.

 

 

 

Si nu e trist ca nu avem nicio putere in fata mortii ?! Nu e trist ca moartea e inevitabila si nu putem alege intre viata si moarte ?!

 

 

 

Atunci moarte buna si tie si tututor celor care vreti sa muriti !

 

 

Am o veste proasta. Faci parte din acelasi club.

 

Eu ma refeream la faptul ca nu putem alege viata aceasta.

 

 

 

Sigur cea de dincolo e viata adevarata ?! Sau cea pe care o traim acum ?!

 

 

 

Si "viata" de apoi nu e tot utopie ?!

 

 

 

Deci de asta sari de fund in sus si ma jignesti ?! Pentru ca nu cred in Dumnezeu ?! Cucoana, da-ti foc ! :blink:

 

Piromanul "Lui Tanti"! Vad ca ti-ai dat tu primul!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu avem de unde sti. Abia dupa ce vom muri vom afla cu certitudine daca exista sau nu viata dupa moarte. Pana atunci ramane doar o utopie.

 

Vreau sa ma alatur si eu la acest dialog

exista viata dupa moarte,dar nu in trup fizic ci in trup spiritual

orice suflet este vesnic,vine de undeva, sta o perioada pe pamant si apoi trece intr-o alta dimensiune a vietii

pe parcursul catorva postari am sa transcriu o marturie a unui om din romania care a fost declarat mort dus la morga, apoi s-a trezit si a istorisit pe unde a calatorit

inainte de a posta primul episod am o strofa din un cantec

 

Nu,nu suntem un vis si-o intamplare

un lut de sine insusi framantat

ci ne-a zidit o minte creatoare

si-o intelepciune fara de hotare

exista Dumnezeu cu-adevarat,ce minunat

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Suna a compunere de clasa a treia.

 

Atat ai putut intelege tu din ea ?! :blink:

 

Am o veste proasta. Faci parte din acelasi club.

 

Nu. Nu fac parte din acelasi club chiar daca sunt si eu muritor. Nu sunt ca voi. Eu iubesc viata aceasta si pentru ca o iubesc imi doresc sa tina o eternitate. Dar voi cum nu va doriti eternitate se pare ca in realitate nu prea dati doi bani pe viata aceasta pentru ca daca ati iubi-o cu adevarat v-ar intrista disparitia ei.

 

Piromanul "Lui Tanti"! Vad ca ti-ai dat tu primul!

 

A fost basina prea mare si m-am scapat cand am vazut cata ignoranta e pe aici.

 

Nu, nu mi-as dori. Nu pe pamant e locul desavarsirii noastre.

 

Daca locul desavarsirii noastre nu e in aceasta lume reala atunci e ?! In cerul imaginat de crestini ?! Hai sa fim seriosi !

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca locul desavarsirii noastre nu e in aceasta lume reala atunci e ?! In cerul imaginat de crestini ?! Hai sa fim seriosi !

 

Nu-i musai sa crezi in Dumnezeul crestin, ca nici eu nu cred in El. OK? Si eu am fost ateista (dupa ani intregi de indoctrinare crestina), apoi am avut anumite experiente ce m-au determinat sa cred in ceva. Ca nu e Dumnezeul crestin...e alta parte.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca locul desavarsirii noastre nu e in aceasta lume reala atunci e ?! In cerul imaginat de crestini ?! Hai sa fim seriosi !

 

Cerul imaginat de crestini nu exista in realitate, cum nu exista nici eternitatea fizica chiar daca unora le-ar place sa existe.

Desavarsirea noastra se face de-a lungul existentei, prin intermediul unui lung sir de reincarnari. Reincarnarea nu presupune existenta sufletului, imaginat tot de crestini pentru a ne speria cu chinuirea sa in iad in cazul ca noi nu vom crede in balivernele lor! Reincarnarea presupune existenta spiritului!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

CAP I

VIATA MEA

 

Doresc să vă descriu experienţa deosebită prin care am trecut eu. Cei ce nu cred minunea care a făcut-o Dumnezeu cu mine pot totuşi să fie m

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cerul imaginat de crestini nu exista in realitate, cum nu exista nici eternitatea fizica chiar daca unora le-ar place sa existe.

Desavarsirea noastra se face de-a lungul existentei, prin intermediul unui lung sir de reincarnari. Reincarnarea nu presupune existenta sufletului, imaginat tot de crestini pentru a ne speria cu chinuirea sa in iad in cazul ca noi nu vom crede in balivernele lor! Reincarnarea presupune existenta spiritului!

 

Reincarnarea mi se pare o fantezie la fel de mare ca si nemurirea sufletului. Noi nu suntem spirite - suntem organisme si creierul e cel ce face totul. Deci viata de acum e unica si nu vom trece prin ea de mai multe ori pentru ca dupa ce ne ingroapa nu avem unde sa ne mai ducem pentru ca ne descompunem si asta e totul. Drumul se sfarseste la mormant.

Editat de Mirada-Dicovici

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Reincarnarea mi se pare o fantezie la fel de mare ca si nemurirea sufletului. Noi nu suntem spirite - suntem organisme si creierul e cel ce face totul. Deci viata de acum e unica si nu vom trece prin ea de mai multe ori pentru ca dupa ce ne ingroapa nu avem unde sa ne mai ducem pentru ca ne descompunem si asta e totul. Drumul se sfarseste la mormant.

 

Tu ori confunzi corpul format din materie, cu spiritul care este non-material, ori ai impresia ca eu sustin reincarnarea in acelasi corp?

Vechii egipteni sustineau aceasta idee, din acest motiv isi mumificau corpurile. S-a vazut ca s-au inselat, cel putin pana acum n-a reinviat nicio mumie!

Corpul este muritor, existenta sa se sfarseste odata cu moartea!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Tu ori confunzi corpul format din materie, cu spiritul care este non-material

 

Eu nu confund corpul cu spiritul, ci chiar sustin ca spiritul nu exista. De asta am si specificat ca ceea ce face totul e creierul.

 

ori ai impresia ca eu sustin reincarnarea in acelasi corp?

 

Cand vorbesc de reincarnare nu ma gandesc la reincarnarea in acelasi corp ci la reincarnarea intr-un alt corp dar tot unul uman. La acest tip de reincarnare ma refer eu. Tu la ce tip de reincarnare te referi ?!

Si chiar reincarnarea in plante sau animale mi se pare neverosimila.

 

Corpul este muritor, existenta sa se sfarseste odata cu moartea!

 

Corpul suntem noi insine, deci si existenta noastra se sfarseste odata cu moartea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×