Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Eu propun sa te gandesti la ceva.Daca individul ala de 30 de ani stie ca esti deja implicata intr-o relatie,de ce tot bate campii despre bebe si dulcegarii?

Asta nu iti spune nimic despre intentiile lui?

Si despre faptul ca este un marlan?

Un barbat care are intr-adevar intentiile astea nobile,nu joaca atat de murdar.

 

eu as zice sa nu tragi asemenea concluzii....oarecum pripite. din contra...eu as crede exact inversul a ceea ce ai zis. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

el isi doreste ca tu sa-l parasesti pe "ala", pt ca ala i-a furat papusa

el te considera proprietatea lui, si daca nu esti a lui, sa nu fii a nicicui.

se joaca psihic cu tine

cred ca daca ai renunta la iubitul tau si ai fi cu Mr, dupa o foarte scurta perioada vei fi tare dezamagita de el.

imi cer scuze daca te deranjeaza mesajul meu

 

fara legatura cu Mr, nu sta intr-o relatie in care nu esti implinita!!! il minti pe cel de langa tine si pe tine

ai timp sa te mariti si sa faci prunci, ce te grabesti atata?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

niciodata sa nu te gandesti la ce-ar spune lumea daca ai face in anume fel. nu traieste lumea in locul tau, iar tu, daca l-ai iubi pe cel cu care esti acum nu ti-ai mai pune toate intrebarile astea despre celalalt. deci totul e foarte clar. mai ramane sa fii convinsa ca si cu riscul de a nu gasi ce cauti langa cel dupa care plangi acum, nici nu poti trai langa cel cu care esti.

cred ca e mai cinstit sa-i spui ca nu poti continua, decat sa te mariti cu el si sa oftezi dupa celalalt. mai bine sufera acum, decat sa-ti bati joc de viata unui om care poate chiar te iubeste.

poate vei ramane cu cel dupa care oftezi, poate nu, dar nici sa-l tii pe celalalt ca roata de rezerva. fii fair play!

sa dea D-zeu sa merite alegerea, cel dupa care plangi acum.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
spunandu-mi ca sunt prea pustoaica pentru el si ca nu vrea sa isi bata joc de mine.

Culmea e ca a simtit din vocea mea la telefon ca nu sunt pe deplin fericita...mi-a zis ca e sigur de asta, se gandeste sa intervina in relatia mea actuala....DE CE? Sa il cred?

 

Tipic.

 

nu. e doar un barbat normal.

 

Sa nu exageram totusi.

 

Dar de ce spuneti ca "cel de acum 3 ani" are intentii rele? Mie mi se pare ca nu...de ce s-a mai gandit la mine sa ma sune din atatea femei? De ce EU?

 

De ce esti tu atat de sigura ca te-a sunat numai pe tine?

S-a despartit de iubita, acum incearca fostele. Daca ii merge bine, daca nu isi gaseste ele altele noi. Oricum nu cred ca a dus lipsa vreodata.

 

Asa e. Ma asteptam la alte pareri sau poate nu am stiut eu sa explic exact situatia.

Atunci, de ce se intelege asa bine cu mama? De ce o lauda mereu? E o strategie asta?

 

 

Cred ca tu accepti pareri numai daca sunt pe aceeasi lungime de unde cu ale tale. Il vrei pe Mr. si astepti ca noi sa iti confirmam ca e bine ceea ce vrei. Cred ca vei fi dezamagita.

 

Am ramas masca cand mi-a zis lucruri la telefon pe care eu ma asteptam sa le uite. Nuuu, stia tot! Stia si cand mi-am facut eu relatia, cand e ziua mea de nastere, stia anumite imprejurari. Nu ma asteptam sa le tina minte, pentru ca stiu ca nu e genul si la care relatii a avut...Mi-a zis ca simte nevoia sa ne vedem, sa vorbim fata in fata,

 

Ooo da si tu te simti flatata ca nu are memoria scurta. Mare branza sa iti amintesti niste date, niste fapte...

 

Am innebunit si m-am blocat la telefon cand mi-a zis:"simt ca nu esti fericita pe deplin...sunt sigur, nu te marita, te rog...." :spiteful:

 

Una e "nu te marita" si alta e "marita-te cu mine". Desi sigur nu va zice asta. O sa vezi tu, e suficient sa ii cedezi...

 

Tie nu iti e bine nici cu unul, nici cu celalalt. Daca ceea ce zici de "actualul" e real si nu o spui fiind sub influenta vrajelilor lui Mr.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cocky..te intrebi oare ce ai facut sa meriti sa nu ai parte doar de o singura iubire in viata?..adica, un singur barbat?

sigur ai facut ceva..si inca faci.

cand ceilalti iti spuneau ca tu esti frumoasa si inteligenta si el e urat si prost..desi te incapatanai sa umbli cu el, si tu credeai la fel. considerai ca ti se cuvine mai mult decat ca un merit, atentia lui.

Uf, e prea lung ce vreau eu sa iti spun aici si mi-e ca ...tu cu gu ai intelege...hai sa o iau pe calea mai scurta.

 

ai si tu greselile tale. rupe lantul.

incepe sa meriti cu adevarat viata si familia pe care ti-o doresti.

in primul rand desparte-te de actualul si lasa-ti timp sa te reculegi si sa vezi ce vrei cu adevarat de la viata.

despre tipul asta de 30 de ani nici nu stiu ce sa zic. posibil sa fie doar o obsesie...ca e mare iubirea ta pt el..avand in vedere ca tu cunosti doar partea platonico-infantila a unei posibile relatii cu el - e una - alta e insa sa fii matura si responsabila macar acum.

 

eu zic ca dupa ce o rupi cu actualul (ca sa nu-i spun 'sac de box')..iti vindeci frustrarile si complexele de superioritate, sa dai sansa 'fostului' sau altora..pana atunci insa, daca ceva nu pusca, inseamna ca undeva este o 'buba'. sparge-o si vindec-o!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cocky draga uite ce cred eu:

 

Iubitul clar nu este barbatul visurilor tale.Ai mers prea departe,esti cu el si il visezi pe Mr.Amana nunta daca ati hotarat ceva ,spune-i ca trebuie sa-ti faci ordine in trecut si vezi ce gandesti despre actuala relatie cand va aflati la distanta.Daca accepta si te si astepta sa sti ca te iubeste cu adevarat si vei avea de facut o alegere functie de inima ta.Daca doar plange si se lamenteaza tre sa mai creasca.

 

Acum Mr.Asta cred ca a crescut prea mult.Nu ma refer la cei 30 de ani,este o varsta frumoasa si i-ar sta bine cu 23 langa ,dar este prea versat.Nu destul insa.A gresit fundamental cand a aparut cu texte despre bebe si mamica tanara ,cand de fapt trebuiau sa urle hormonii in el.Acum trei ani erai intradevar prea mica pentru el,facultate,parinti pe cap,virgina,idei despre monogamie.Acum insa pe el l-a parasit bomba sexy,cu aia nu se compara celelalte bombe pe care le cunoaste ,ca fete cuminti de unde,in schimb tu esti acum perfecta.Daca te fascineaza in asa hal, accepta reinceperea relatiei dar cu ceva conditii.Ca acum trei ani.Incet ,cu grija,exclus sex,distractie cu masura si sa-si tina mainile acasa,tu ai de terminat studii,de inceput o cariera,parintii nu trebuiesc suparati,te-a dezamagit o data acum trebuie sa aiba rabdare,sa dovedeasca ca este schimbat si serios,mataluta tine-ti si tu respiratia in limite normale si mainile acasa.Daca accepta toate astea atunci te iubeste si asta ,da vezi ca-i mai smecher,testul trebuie sa fie mai lung.Apoi cum vrea inima ta.

Ori varianta doi,la monogamie ai renuntat, fa-ti de cap cu Mr daca nu mai rezisti ispitei, dar fara bebe si mamica tanara si la primul derapaj da-i papucii.In acest caz tre sa se inchine la tine ca la icoana pentru ca faci asta pentru el si ai grija sa i-o spui.

 

Uite ce invat eu fetele tinere. :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca pe vremea aia 'nu vroia sa isi bata joc de tine' (bullshit), acum vad ca chiar insista.

Deci esti in dubiu: sa te lasi folosita sau nu?

 

asculta barbatu'.. ca femeie nu vei ajunge niciodata sa ii cunosti asa cum se cunosc ei intre ei :spiteful:

 

PS: am aceeasi parere ca si el.. Tipu' a venit inapoi la tine fiindca nu are la cine sa mearga.. duuhh.. cauta-i alta sa vezi cum uita de tine..

Editat de Lady Kapa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
de ce ii spui "iubitul" daca nu ai nici un semntiment pentru el ????? ceea ce faci tu acum e un fel de "stau cu el de mila" . cam cat crezi ca o sa mai stai asa ? nu stiu cum sta el cu tine sincer... traieste-ti viata nu mai sta, vei regreta mai tarziu.

 

Pentru ca nu am curajul necesar. Plange...sufera, toata lumea zice ca e un baiat bun, nu fumeaza, nu bea, a terminat o facultate, are un serviciu, castiga bine...vai...baiatul ideal.

De ce naiba a trebuit sa imi placa opusul actualului prieten? Sunt constienta ca ala e vai de capul lui, dar eu de ala m-am indragostit. Asta ma face sa cred ca e dragoste adevarata: faptul ca esti innebunit dupa cineva care nu are scoala, nu e frumos...nu stiu ce are, dar are ceva!

 

Cocky draga uite ce cred eu:

Ori varianta doi,la monogamie ai renuntat, fa-ti de cap cu Mr daca nu mai rezisti ispitei, dar fara bebe si mamica tanara si la primul derapaj da-i papucii.In acest caz tre sa se inchine la tine ca la icoana pentru ca faci asta pentru el si ai grija sa i-o spui.

 

La monogamie am renuntat pentru ca nu mai am ce sa fac acum. La vremea aia, cand eram virgina, imi doream sa ma culc cu cineva cat mai repede, "sa intru si eu in randul lumii". Daca m-ai mai intreba acum o data, as spune ca vreau sa fiu virgina si pana la 30 de ani si sa ma daruiesc unuia care chiar merita, pe care sa il iubesc cu adevarat. Alaturi de actualul iubit am suferit mult si inca sufar (din cauza lui si a alor lui), dar nu intelegeam de ce m-a rascolit asa tare telefonul lui Mr. Ma tot gandesc la vorbele lui...si tind sa cred ca dupa ce s-a distrat atat la viata lui, acum vrea ordine si liniste. Cel putin asa pare.

Iti dai seama ca acum suflu si-n iaurt. Si daca ar fi sa ma intalnesc cu el din nou, cred ca la sex am trece peste cel putin 1 an, poate chiar 2. Cu toate ca acum 3 ani, cand am acceptat sa fim impreuna, dar fara sex, mi-a zis ca el nu se poate plimba de mana in parc cu mine, ca 2 copii. Mi-a spus si asta vorbele grele de tot, pe care nu le voi uita...dar ceva imi spune ca regreta tot, nu stiu...dupa cum parea la telefon, pare ca s-a maturizat, vrea sa se stabileasca la casa lui. Isi plange trecutul, ii pare rau ca si-a facut o casa mare si e goala...s-a saturat de cluburi, de fite, vrea altceva: o fata linistita, cuminte, care sa stie ce vrea de la viata...are si el o varsta, ar vrea un bebe, o sotie sincera etc. Sunt exact vorbele lui. De ce naiba m-ar minti pentru a doua oara?

 

Cocky..te intrebi oare ce ai facut sa meriti sa nu ai parte doar de o singura iubire in viata?..adica, un singur barbat?

 

Nu stiu, stupid_me! Dar imi vine sa plang numai cand ma gandesc. Timpul e ireversibil asa ca toate gandurile mele sunt in zadar. Ce am facut? Poate m-am aruncat in bratele unuia fara sa il iubesc cu adevarat, iar gandurile mele erau tot la Mr. Ca asa e. Dar ma mai apuca si niste nervi pe Mr. Ma gandesc ca daca tinea asa mult la mine atunci, cand a aflat ca mi-am facut o relatie, de ce nu a luptat pentru mine? De ce nu a facut tot posibilul sa ne desparta atunci, cand nu inca nu era timpul pierdut? Pentru ca el deja era cu bomba, le mergea bine...ma uitase, cred. Timp de 3 ani (in care el mi-a spus ca relatia cu tipa aia nu mergea mai deloc si ca si-a pierdut timpul) nu m-a cautat o data. Cand ne vedeam pe strada, el ma saluta, eu nu si mi-a dat peste nas la telefon. Numai ca in timpul asta, el s-a mai intalnit cu ai mei. Au stat de vorba, la cafele, la sucuri, mama l-a ajutat cu diverse lucruri si tot asa...cand imi spunea mama ca iar s-a intalnit cu el, nu eram linistita vreo saptamana.

Mi-ar placea sa cred ca amandoi am fost nefericiti in relatiile noastre si sa o luam de la zero impreuna, undeva departe de fostii, de lume, de familii, de tot. Eu nici nu pot sa imi imaginez reactia rudelor (nu a parintilor) cand ar afla ca eu sunt cu Mr. Ar fi un soc.

 

Stiti de ce imi este teama acum? Ca poate Mr. e sincer si chiar vrea o familie, bebe, etc. si se gandeste ca eu as fi fata ideala pentru el, iar eu sa ii dau pentru a doua oara cu piciorul. Daca il pierd defintiv? Anul trecut auzisem de prin lume ca s-ar insura. Am plans cateva nopti la rand. Mi-l imaginam fericit cu tipa, ea mireasa, el ginere...de ce nu as fi fost eu in locul aleia? Imi venea sa il sun, la un moment dat stersesem nr. lui din agenda mobilului tocmai d-asta, sa nu fiu tentata sa il sun. Si dupa aprox. 3 ani, ma trezesc de Paste cu sms de la el. Culmea: cu prietenul meu se intelegea bine si mi se parea firesc sa ii trimita lui, dar nu...mi-a trimis mie, desi nu vorbeam de atata timp. Multe lucruri ma fac sa gandesc ca regreta cu adevarat.

Cu lacrimi in ochi va spun ca imi vine sa ma duc undeva la munte si sa urlu acolo cat ma tine gura, poate asa ma descarc.

Editat de cocky12

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiti de ce imi este teama acum? Ca poate Mr. e sincer si chiar vrea o familie, bebe, etc. si se gandeste ca eu as fi fata ideala pentru el, iar eu sa ii dau pentru a doua oara cu piciorul.

 

Mi se pare total aiurea si ridicol ce ti-a spus el, ca te vrea pt ca esti fata cuminte si ca sa fii mama copiilor lui, :spiteful: (iti prevad un destin foarte trist daca te vei casatori cu el).

Totusi, eu merg pe ideea ca trebuie sa iti traiesti viata in asa fel incat sa nu regreti nimic mai tarziu. Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare si ma bucur ca am avut curajul sa ma implic intr-o relatie cu acea persoana, tot pe principiul de mai sus. A fost o mare dezamagire, cum se intampla de obicei in asemenea cazuri, dar cel putin acum nu mai traiesc cu gandul: "oare cum ar fi fost daca atunci as fi avut curaj?" Intra in relatie si vezi unde duce ea, indiferent de rezultat.

Asta am facut eu si nu regret.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cocky draga,dupa tot romanul de Dostoevsky pe care ni l-ai povestit aici eu as zice urmatoarele:

 

1.Lasa-l tu pe "iubitul" in pace...aduna ceva curaj de prin coltisoarele inimii tale si spunei maica in fata ca nu mai vrei sa fii cu el,pentru ca ceea ce faci tu in relatia asta este bataie de joc.Nu stiu cum poti sa fii ingrijorata si ne intrebi daca nenea ala de 30 de ani vrea sa-si bata joc de tine actualmente,pe cand tu insuti faci acest lucru cu baiatul cu care esti.

 

2.Daca chiar asa de mare a fost rascolirea 'ceea efectuata ( prin ce nu-mi dau seama) de protagonistul principal al dramei si simti ca nu vei putea trai toata viata cu regrete si intrebari,da-ti consimtamantul sa fii cu el.Cum garantezi ca vei fi sotia lui si mamica aia tanara pe care si-o doreste el sa-i completeze arsenalul alaturi de masina casa si avere...asta tu stii.Despre scenariul al doilea nu detaliez ca nu vreau sa-ti cobesc "destinul" dar e o vorba care zice "carefull what you wish for you might get it" (atentie la ce-ti doresti...ca s-ar putea sa capeti cu varf si indesat si putin extra)...si nu in bine....

 

Bafta...ce sa zic.Ne-om vedea din nou p'aici in vreun an doi....

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×