Sari la conținut
Forum Roportal

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Oricum in dragoste totul e o loterie.

... plina de lozuri pe care scrie "Necastigator". :rot:

 

 

Cand ai scris ca ti-au dat lacrimile cand ai citit ce am scris eu, nu m-am gandit la o situatie de genul asta...

 

Acelasi sfat ca si Amarena: lasa-l pe actualul si incearca. Decat sa te tavalesti tot restul noptilor pe perna gandindu-te "ce-ar fi fost daca...?" mai bine iti iei inima in dinti, sari in apa si... vezi daca te inneci sau supravietuiesti.

 

In plus, o sa-ti mai spun ca nu faci bine ca din start ai sperante de la relatia cu tipul de 30 de ani - bebe & stuff. Deci daca o sa fii dezamagita de calitatea relatiei cu el, o sa suferi. Lasa-le naibii de vise cu "bebe", ca la varsta ta nu ai nevoie sa te agati de un barbat care isi bate joc de tine doar pentru a avea un copil si a-ti ingropa tineretea. Nu au intrat zilele in sac, nu ai 40 de ani, ai toata viata inainte, nu te mai grabi atat.

 

Eu nu inteleg: de ce te repezi sa faci copii cand nu ai certitudinea ca partenerul va ramane alaturi de tine? Treci mai usor prin viata si nu mai crede atata in oameni, ca nu-s perfecti si majoritatea nu sunt nici ca in visele tale. Incearca, fara sa pui atata suflet la inceput. Si nu te mai crampona in relatii-pierdere-de-vreme doar ca sa "fii cu cineva". Chiar nu poti suporta sa nu ai prieten un timp, trebuie sa iei orice iti cade in mana doar ca sa nu fii singura?!?

 

Sper ca nu am fost prea dura. Dar nu iti mai pierde timpul cu cine nu merita, ca sa ajungi parte din alt cuplu nefericit... Gandeste-te bine ce faci. Timpul nu se intoarce inapoi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Chiar nu poti suporta sa nu ai prieten un timp, trebuie sa iei orice iti cade in mana doar ca sa nu fii singura?!?

Sper ca nu am fost prea dura. Dar nu iti mai pierde timpul cu cine nu merita, ca sa ajungi parte din alt cuplu nefericit... Gandeste-te bine ce faci. Timpul nu se intoarce inapoi.

 

Nu esti dura deloc. Nu e vorba ca nu pot suporta sa nu am prieten un timp. Si-asa prea mult timp disponibil nu am. Tata trage mereu de mine sa ma distrez. In ultimii ani am stat mai mult acasa, ingropata in cartile de la facultate si am mers la serviciu zi-lumina. Dar nu sunt puternica din fire. Ce fac cu iubitul? Ar suferi enorm. Sunt dragostea vietii lui. Ma prezinta tuturor ca fiind viitoarea lui sotie. Nu am curajul sa ii fac rau. Mi-e frica de Dumnezeu. Si-n plus, cum as putea fi cu Mr?Ei se cunosc, vecinii ne cunosc pe toti 3 (multi stiu cam care e povestea), cred ca ar fi o dezamagire pentru toata lumea, mai putin pentru mama, care cand i-am zis azi ca m-a sunat, a zambit, era fericita. Oare instinctul ei matern ii spune ceva?

Tare mult as vrea sa fac abstractie de tot si sa fug in lume cu Mr, jur...sa traiesc clipele pe care nu le-am trait acum 3-4 ani, cand plangeam ca o cretina dupa el, ma rugam sa ma sune si imi faceam atata rau, iar in fata lui paream ca nici nu ma intereseaza. Poate ca d-aia a si procedat asa!

 

mdea, asta ma gandeam si eu.

De ce stai intr-o relatie care te-a facut nefericita inca de la inceput? Trei ani??? Ai stat trei ani cu cineva care nu te facea fericita?? Ti-ai irosit 3 ani din viata. Daca nu o termini acum cu actualul, o s-o termini cu siguranta dupa ce va veti casatori, sau, in cel mai bun (???) caz, o sa aveti o casnicie nefericita. Asta vrei pentru tine? Numai ca sa fii "in randul lumii"?

Spui ca trec anii, cati ani ai? 23? :rot: Esti inca o copilita, ai tot timpul sa mai cunosti alte persoane, sa te mariti si sa faci copii si all that jazz.

Iti pui niste restrictii aiurea.

Pe de alta parte, este foarte posibil ca, daca te intorci la Casanova de 30 de ani, sa fii dezamagita. Nu mai esti cea de acum 4 ani, s-ar putea sa nu il mai gasesti asa fascinant ca atunci. Eu as risca, daca as fi in locul tau. Ce-ai de pierdut? O relatie care n-a mers nici macar la inceput? Macar vei vedea ce inseamna sa fii fericita. Cat va dura... o sa vezi tu. Oricum in dragoste totul e o loterie.

 

Amarena, tu cam stii povestea mea...am multe regrete la activ, din pacate! Dar nici nu vreau sa sar din barbat in barbat pana sa am o familie. Eu vroiam ca o proasta unul singur toata viata. Visam la altceva...cand mi-am facut relatia asta actuala, mi-am facut-o in ideea ca "poate" ma indragostesc...aveam aproape 19 ani, imi doream cu ardoare sa am pe cineva. Tata mereu imi spunea: "iar vii cu noi in concediu la mare, in loc sa te duci si tu cu un iubit?". Sufeream dupa Mr. si asa m-am combinat cu iubitul, alaturi de care am trait si momente frumoase si la un moment dat ma impacasem cu gandul ca cu el voi ramane si am incercat sa fructific relatia. Dar tot nu a mers! Oare e scris in stele sa nu mearga? De ce simt bataia asta de sentimente acum? De ce m-a dat peste cap un simplu telefon? Am crezut ca mi-a trecut tot in atatia ani si cu o relatie la activ, dar se pare ca nu!

Editat de cocky12

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu esti dura deloc. Nu e vorba ca nu pot suporta sa nu am prieten un timp. Si-asa prea mult timp disponibil nu am. Tata trage mereu de mine sa ma distrez. In ultimii ani am stat mai mult acasa, ingropata in cartile de la facultate si am mers la serviciu zi-lumina. Dar nu sunt puternica din fire. Ce fac cu iubitul? Ar suferi enorm. Sunt dragostea vietii lui. Ma prezinta tuturor ca fiind viitoarea lui sotie. Nu am curajul sa ii fac rau. Mi-e frica de Dumnezeu. Si-n plus, cum as putea fi cu Mr?Ei se cunosc, vecinii ne cunosc pe toti 3 (multi stiu cam care e povestea), cred ca ar fi o dezamagire pentru toata lumea, mai putin pentru mama, care cand i-am zis azi ca m-a sunat, a zambit, era fericita. Oare instinctul ei matern ii spune ceva?

Tare mult as vrea sa fac abstractie de tot si sa fug in lume cu Mr, jur...sa traiesc clipele pe care nu le-am trait acum 3-4 ani, cand plangeam ca o cretina dupa el, ma rugam sa ma sune si imi faceam atata rau, iar in fata lui paream ca nici nu ma intereseaza. Poate ca d-aia a si procedat asa!

Atunci fa cum vrei tu si nu cum crede lumea. Mai am eu cateva exemple amare si care mi-au mancat zilele de conformism aiurea ("ce spune lumea")... Las-o naibii de lume, ca traiesti viata ta, nu pe a altora... Eu nu mai tin cont de nimeni si nimic, am pierdut suficient timp cu prostiile altora. Macar daca fac greseli si dau cu capul, sa fie greselile mele, nu sa gresesc pentru ca asa mi-au zis altii. Sa vezi ce-ti rozi unghiile cand iti dai seama ca daca ai fi mers pe drumul tau poate ca ar fi iesit bine! :rot:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

tu glumesti? Vecinii nu traiesc viata ta. Ce-ti pasa ce zic vecinii?? :rot:

Cat despre iubitul tau.. chiar asa spirit de sacrificiu ai? Sa renunti la fericirea si implinirea ta, doar ca sa nu il vezi plangand? Nu o sa fiti fericiti nici unul din voi, daca veti ramane impreuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci fa cum vrei tu si nu cum crede lumea. Mai am eu cateva exemple amare si care mi-au mancat zilele de conformism aiurea ("ce spune lumea")... Las-o naibii de lume, ca traiesti viata ta, nu pe a altora... Eu nu mai tin cont de nimeni si nimic, am pierdut suficient timp cu prostiile altora. Macar daca fac greseli si dau cu capul, sa fie greselile mele, nu sa gresesc pentru ca asa mi-au zis altii. Sa vezi ce-ti rozi unghiile cand iti dai seama ca daca ai fi mers pe drumul tau poate ca ar fi iesit bine! :spiteful:

 

E o consolare asta pentru mine, si anume faptul ca nu sunt singura care trece prin asa ceva! Sunt niste sentimente cumplite. Sa iti doresti sa fii cu cineva, iar in brate sa te stranga altul...Cred ca o sa innebunesc. Am ramas masca cand mi-a zis lucruri la telefon pe care eu ma asteptam sa le uite. Nuuu, stia tot! Stia si cand mi-am facut eu relatia, cand e ziua mea de nastere, stia anumite imprejurari. Nu ma asteptam sa le tina minte, pentru ca stiu ca nu e genul si la care relatii a avut...Mi-a zis ca simte nevoia sa ne vedem, sa vorbim fata in fata, dar nu pot sa fac asa ceva...m-as simti murdara, as simti ca il tradez pe prieten. I-am propus sa iesim toti, daca ei tot se cunosc si culmea, se inteleg destul de bine (cu toate ca Mr. mi-a zis aseara la telefon ca nu prea il inghite). Nu vreau sa isi faca o impresie gresita despre mine, cum ca accept sa vorbesc cu el, desi am prieten. Dar nu ma pot abtine...sufar in adancul sufletului meu. Simt nevoia sa explodez si sa ii spun tot ce nu i-am spus in anii astia si atunci, cand trebuia! I-as sari in brate oricand...in pofida a ce spune lumea!

 

tu glumesti? Vecinii nu traiesc viata ta. Ce-ti pasa ce zic vecinii?? :doh:

Cat despre iubitul tau.. chiar asa spirit de sacrificiu ai? Sa renunti la fericirea si implinirea ta, doar ca sa nu il vezi plangand? Nu o sa fiti fericiti nici unul din voi, daca veti ramane impreuna.

 

Amarena, tu esti fericita? Simti ca barbatul cu care esti acum e barbatul pe care ti l-ai dorit mereu? Simti ca el e totul pentru tine? Numai daca vrei sa imi spui, desigur...scuza-ma daca indraznesc prea mult.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E o consolare asta pentru mine, si anume faptul ca nu sunt singura care trece prin asa ceva! Sunt niste sentimente cumplite. Sa iti doresti sa fii cu cineva, iar in brate sa te stranga altul...Cred ca o sa innebunesc. Am ramas masca cand mi-a zis lucruri la telefon pe care eu ma asteptam sa le uite. Nuuu, stia tot! Stia si cand mi-am facut eu relatia, cand e ziua mea de nastere, stia anumite imprejurari. Nu ma asteptam sa le tina minte, pentru ca stiu ca nu e genul si la care relatii a avut...Mi-a zis ca simte nevoia sa ne vedem, sa vorbim fata in fata, dar nu pot sa fac asa ceva...m-as simti murdara, as simti ca il tradez pe prieten. I-am propus sa iesim toti, daca ei tot se cunosc si culmea, se inteleg destul de bine (cu toate ca Mr. mi-a zis aseara la telefon ca nu prea il inghite). Nu vreau sa isi faca o impresie gresita despre mine, cum ca accept sa vorbesc cu el, desi am prieten. Dar nu ma pot abtine...sufar in adancul sufletului meu. Simt nevoia sa explodez si sa ii spun tot ce nu i-am spus in anii astia si atunci, cand trebuia! I-as sari in brate oricand...in pofida a ce spune lumea!

Atunci stai si sufera in continuare si nu mai scrie pe forum daca tot ce s-a scris aici nu ti-a dat nimic de gandit...

 

Nu tii la prieten, dar simti ca il tradezi si nu vrei sa-l faci sa sufere traind intr-o minciuna frumoasa, e ingrozitor sa te tina unu' in brate si tu sa te gandesti la altul si cand vine ala nu ai curajul sa lasi totul si sa pleci cu el... Cine te mai intelege? Hotaraste-te odata ce simti si pentru cine, ca nimeni nu poate sa-ti faca tie ordine in idei...

 

Nu stiu cat de ingrozitor o fi sa plangi dupa cineva cand te tine altcineva in brate, dar eu cand sufeream dupa cineva nu lasam pe nimeni sa ma atinga, imi repugna orice alt brat in jurul meu... Eu cred ca nu stii ce vrei. Cand stii, totul e clar. Aici doar batem apa in piua. Eu zic sa-ti iei o vacanta, sa lasi telefonul si laptopul acasa si sa te plimbi vreo doua saptamani pe alte coclauri, sa-ti faci ordine in ganduri, apoi sa te intorci si sa faci o miscare clara intr-o directie. Nimeni de pe aici nu te poate ajuta cu un sfat cata vreme tu nu stii ce vrei. Si oricum, marile decizii se iau individual...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Atunci stai si sufera in continuare si nu mai scrie pe forum daca tot ce s-a scris aici nu ti-a dat nimic de gandit...

 

Nu tii la prieten, dar simti ca il tradezi si nu vrei sa-l faci sa sufere traind intr-o minciuna frumoasa, e ingrozitor sa te tina unu' in brate si tu sa te gandesti la altul si cand vine ala nu ai curajul sa lasi totul si sa pleci cu el... Cine te mai intelege? Hotaraste-te odata ce simti si pentru cine, ca nimeni nu poate sa-ti faca tie ordine in idei...

 

Nu stiu cat de ingrozitor o fi sa plangi dupa cineva cand te tine altcineva in brate, dar eu cand sufeream dupa cineva nu lasam pe nimeni sa ma atinga, imi repugna orice alt brat in jurul meu... Eu cred ca nu stii ce vrei. Cand stii, totul e clar. Aici doar batem apa in piua. Eu zic sa-ti iei o vacanta, sa lasi telefonul si laptopul acasa si sa te plimbi vreo doua saptamani pe alte coclauri, sa-ti faci ordine in ganduri, apoi sa te intorci si sa faci o miscare clara intr-o directie. Nimeni de pe aici nu te poate ajuta cu un sfat cata vreme tu nu stii ce vrei. Si oricum, marile decizii se iau individual...

 

Stiu ca te-am enervat, iarta-ma! Si eu as face la fel in locul tau daca as da sfaturi unei cretine care nu stie ce vrea de la viata. De fapt, stie, dar nu are curajul sa faca dracului un pas decisiv si se gandeste mereu la faimoasa lume si la fericirea altora, decat la a ei! Toata ziua am fost chiauna...aseara nici somn nu aveam, eu care ma culc de la 21:00.

Am innebunit si m-am blocat la telefon cand mi-a zis:"simt ca nu esti fericita pe deplin...sunt sigur, nu te marita, te rog...." :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Amarena, tu esti fericita? Simti ca barbatul cu care esti acum e barbatul pe care ti l-ai dorit mereu? Simti ca el e totul pentru tine? Numai daca vrei sa imi spui, desigur...scuza-ma daca indraznesc prea mult.

Nu pot sa-ti raspund la intrebarea asta, dar pot sa-ti spun ca, atunci cand am hotarat sa ma casatoresc, nu era nici o alta persoana cu care as fi vrut sa fac pasul asta si nu m-as fi vazut alaturi de nimeni altcineva, la batranete. Si nici acum nu ma vad.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Stiu ca te-am enervat, iarta-ma! Si eu as face la fel in locul tau daca as da sfaturi unei cretine care nu stie ce vrea de la viata. De fapt, stie, dar nu are curajul sa faca dracului un pas decisiv si se gandeste mereu la faimoasa lume si la fericirea altora, decat la a ei! Toata ziua am fost chiauna...aseara nici somn nu aveam, eu care ma culc de la 21:00.

Am innebunit si m-am blocat la telefon cand mi-a zis:"simt ca nu esti fericita pe deplin...sunt sigur, nu te marita, te rog...." :lol2:

Stai linistita, nu te mai subestima, si tine minte... "Cheia e la tine! :doh: " (CDR, pentru initiati, featuring Emil Constantinescu :spiteful:)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

de ce ii spui "iubitul" daca nu ai nici un semntiment pentru el ????? ceea ce faci tu acum e un fel de "stau cu el de mila" . cam cat crezi ca o sa mai stai asa ? nu stiu cum sta el cu tine sincer... traieste-ti viata nu mai sta, vei regreta mai tarziu.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×