Sari la conținut
Forum Roportal
Darianna

Ce loc ocupa minciuna in vietile noastre?

Postări Recomandate

nici eu n-am invatat-o fiindca mi-a spus mama. dar mai tarziu oricum am uitat-o, fiindca 90% din ea era un balast mincinos.

 

e tine te ajuta? cred ca esti unul din putinele cazuri fericite. majoritatea copiilor invata o matematica teoretica (integrale, limite ...) ce nu le va fi utila in viata nici o secunda.

matematica a fost creata ca si limbaj universal pentru a exprima obsevatiile stiintifice si pentru a le gestiona mai usor.

ca sa nu mai pomenesc de logica, ipoteza, argument, exceptii de la regula, conditii de existenta, concluzie, demonstratie...verificare ...ooof si inca cate iti dezvolta matematica.

Apoi, daca e, o putem privi si din punct de vedere filosofic...daca vorbim de matematica superioara..ce sa mai zic de aplicatiile ei in informatica, proiectare si cercetare?!!

 

apoi..chiar si pentru cei care nu au o meserie in domeniul 'real'..matematica ii ajuta in dezvoltarea anumitor aptitudini la timp real..in special in organizare si structurarea ideilor...privita mult mai mult decat o simpla cultura generala 8)

 

 

apoi despre chimie ce s amai vorbim...daca fizica ne ajuta sa intelegem mai bine, matematica sa ne exprimam si organizam mai concis - surt si la obiect - cnostiintele despre chimie ne face sa aplicam mai usor in multe domenii direct practice - solutii, compatibile cu mediul si corpul uman.

 

 

Lasand astea la o parte, nimic din ce inveti punand creierul in miscare nu poti spune ca este in van! Nimic nimic nimic pe lume.

Mai ales matematica, sahul..

Editat de stupid_me
  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ca sa nu mai pomenesc de logica, ipoteza, argument, exceptii de la regula, conditii de existenta, concluzie, demonstratie...verificare ...ooof si inca cate iti dezvolta matematica.

 

Lasand astea la o parte, nimic din ce inveti punand creierul in miscare nu poti spune ca este in van! Nimic nimic nimic pe lume.

 

stu, nu m-am facut inteles. eu nu ma plang de matematica, logica sau de chimie (caci toate trei mi-au placut si le-am invatat cu placere pana la un anume nivel), ci ma plang de felul cum ii minte scoala pe copii. (ca eram la topicul minciuni).

Editat de lynxul_negru

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

stu, nu m-am facut inteles. eu nu ma plang de matematica, logica sau de chimie (caci toate trei mi-au placut si le-am invatat cu placere pana la un anume nivel), ci ma plang de felul cum ii minte scoala pe copii. ar trebui sa fie altfel.

pai atunci nu ai dat exemplul bun...adica oricum, am explicat mai sus unde vad eu diferenta clara.

in intentie.

una e alegerea, cu totul alta minciuna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pai atunci nu ai dat exemplul bun...adica oricum, am explicat mai sus unde vad eu diferenta clara.

in intentie.

una e alegerea, cu totul alta minciuna.

 

ma rog, fie, poate sunt eu prea obosit si pesimist azi. sa ramana asa: eu sunt singurul care minte zilnic :P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma rog, fie, poate sunt eu prea obosit si pesimist azi. sa ramana asa: eu sunt singurul care minte zilnic :P

ee na..eu cred ca tine foarte mult de antrenament. te autoeduci sa minti cat mai rar pana cand realizezi ca nu mai ai nevoie sa minti..si ca nu e sanatos deloc. in primul rand pentru tine!

apoi...ca o mai dam cu bata in bata din diverse, sau de lene...asta e...macar sa nu renuntam sa ne autoeducam si sa nu ne scuzam literalmente minciuna..

 

atfel ajungem de nu mai stim nici ce stim..

 

de exemplu, multi dintre fostii mei colegi..atata copiau pana ei chiar aveau impresia ca stiu!..si stiau, cum nu - PROST.

si vorba profului de istorie : cea mai periculoasa (pentru societate) calitate a 'prostului' e tupeul.

Editat de stupid_me

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×