Sari la conținut
Forum Roportal
Observ

Fericirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Ba!Mie,ca femeie,imi vine sa-ti trag vreo doo peste ochi.Chiar nu vezi ca esti lamentabil?Deja intreci orice limita.Nu stiu cine este EA si nici nu ma intereseaza.

Dar uita-te si tu la ce tot scrii p-acilea si apoi intreaba-te sincer:oare de ce dracu nu ma vrea EA?Iti spun io de ce,de aia,ca numai sa te plangi stii.Pai asta asteapta o fata crezi tu?

Gizaz.

 

Am filozofat cam mult in ceea ce te priveste.

Sa fii fericit,nu depinde neaparat de vreo mandra care sa te iubeasca.

Fii barbat,ma,ce mama dracu???

Dar nu in asta consta barbatia.

Ca vorba aia: barbatii nu plang.

Nu ca esti barbat.

Sau femeie.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva vreo recomandare de carte despre fericire ? De preferat in format .pdf.

 

In cazul meu, fericirea e o stare constienta care apare in urma evaluarii situatiei in care ma aflu. In primul rand trebuie sa exista impacare cu sine. Abia apoi, peste aceasta impacare se poate ajunge la fericire. Dar e de scurta durata... cateva secunde, minute maxim. Practic e tot o forma de impacare sufleteasca, doar ca e fortata constient si astfel se simte sub forma fericirii. Cel mai usor de la impacare la fericire pot ajunge prin intermediul iubirii.

 

E interesant ca nu e neaparat cel mai intens sentiment. Am mai avut de-a lungul timpului sentimente unice si mai intense, generate in mod automat. Si au fost si ele placute. Dar fericirea e cea mai frumoasa, pentru ca se bazeaza pe chestii solide, iar dupa trecerea ei inca se poate pastra o stare sufleteasca buna.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva vreo recomandare de carte despre fericire ? De preferat in format .pdf.

Bertrand Russell - Cucerirea fericirii. A apărut recent şi la noi, eu o am

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×