Sari la conținut
Forum Roportal
Observ

Fericirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu prea inteleg conceptul de fericire... Adica in aproape 18 anisori de viata nu am reusit sa fiu fericita mai mult de 3 ore la rand... Dupa parerea mea poti fi fericit doar partial, deoarece societatea in momentul de fata e destul de aiurea si desi toate merg bine intr-un anumit plan, in cealalta parte e dezastru...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu unde sa scriu frustrarea asta. Hai aici, ca tot are legatura cu fericirea. Aia sociabili isi tot pun mii de poze cu ei pe facebook in care apar in grupuri de pana la zeci de persoane, toti cu zambetul pe buze. Care e faza ? Ce-i cu automatismul asta de ras ? De parca ar fi fericiti. :roll: Ieri am mai schimbat cateva cuvinte banale cu niste fete la masa. La cat de plictisitor sunt, evident ca nu le-am facut sa rada si probabil nici sa se simta bine. La un moment dat, una a zis sa faca o poza cu mine. Azi am vazut poza: eu aproximativ serios, ea cu zambetul pe buze. Ca si cum vai ce fericita a fost ea in compania mea. :roll:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii fac poze pentru ei. E normal sa afiseze o mina care stiu ei ca da bine in poze. Daca tipa stia ca ii sta bine zambind, a zambit, daca i-ar fi stat mai bine serioasa, n-ar fi zambit si tot asa.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Oamenii zambesc si pt. ca asa le e firea.Un automatism o sa spuneti, dar e mai mult de atat.

Eu zambesc des si nu-mi impun.Si cand dau de belele tot cu zambetul pe buze is, asa...ca un tolomac ce nu realizeaza ca ar trebui sa stea incruntat. Pe unii ii dispera, mai ales cand se cearta cu tine si tu le zambesti.Te cred ironic, dar se-nseala. Nu-i ironizez ci incerc sa destind, sau efectiv le inteleg supararea, dar ii compatimesc pt. suferinta sau prostia de care dau dovada.

Fericit nu poti fi 24/24 de ore zilnic, dar trebuie sa te agati cat mai mult de fiecare ocazie.

Cunosc persoane care se declara nefericite tot timpul.Pt. ele viata e cu adevarat un chin, desi nu au probleme de sanatate, veniturile le asigura o oarecare stabilitate,nu au pierdut pe nimeni drag.

Am reusit sa gasesc in dezordinea calculatorului, un document txt. care suna asa:

 

 

> > > Daca ai putea reduce populatia din intreaga lume la un

> > > sat de 100 de persoane, mentinand proportiile tuturor

> > > popoarelor existente pe pamant, acest sat ar fi compus

> > > in felul urmator:

> > > 57 de asiatici

> > > 21 de europeni

> > > 14 americani (din America de Nord, Centru si Sud)

> > > 8 africani

> > > 52 ar fi femei

> > > 48 barbati

> > > 70 nu ar fi albi

> > > 30 albi

> > > 70 nu ar fi crestini

> > > 30 crestini

> > > 89 ar fi heterosexuali

> > > 11 ar fi homosexuali

> > > 6 persoane ar avea 59% din bogatiile lumii si toate 6

> > > ar fi din Statele Unite

> > > 80 ar sta in case de nelocuit

> > > 70 ar fi analfabeti

> > > 50 ar suferi de malnutritie

> > > 1 ar fi pe moarte

> > > 1 ar fi pe punctul de a se naste

> > > 1 ar avea un computer

> > > 1 (da, numai 1 ar avea diploma de studii)

> > > Daca te gandesti la lume din perspectiva asta, nevoia

> > > de a accepta, de a intelege si nevoia de educatie devin clare.

> > > Ia in considerare si asta:

> > > Daca te-ai trezit azi-dimineata mai mult sanatos decat bolnav,

> > > inseamna ca ai mai mult noroc decat milioane de persoane care

> > > nu vor apuca sa traiasca saptamana viitoare.

> > > Daca nu ai trait pericolul unei lupte, singuratatea unei inchisori,

> > > agonia torturii sau chinurile foamei - esti inaintea altor 500 de

> > > milioane de oameni de pe lumea asta.

> > > Daca poti sa intri in biserica fara teama ca vei fi amenintat,

> > > arestat, torturat sau omorat - esti mai norocos decat 3 miliarde

> > > de persoane.

> > > Daca ai mancare in frigider, haine cu care sa te imbraci, un loc

> > unde

> > > sa dormi si o casa in care sa stai - esti mai bogat decat 75% din

> > > populatia lumii.

> > > Daca ai bani in banca, in portofel si cateva monede intr-o

> > pusculita -

> >

> > > esti printre cele 8 procente ale persoanelor care traiesc bine.

> > > Daca parintii tai sunt inca in viata si inca impreuna - esti,

> > > intr-adevar, o persoana rara, chiar si in Statele Unite si Canada.

> > > Daca poti sa citesti acest mesaj esti de doua ori binecuvantat:

> > > pentru ca cineva s-a gandit la tine si pentru ca nu te numeri

> > printre

> > > cele doua miliarde de persoane care nu stiu sa citeasca.

> > > Cineva a zis odata:

> > > Munceste ca si cum nu ai avea nevoie de bani.

> > > Iubeste ca si cand nimeni nu te-a facut vreodata sa suferi.

> > > Danseaza ca si cand nimeni nu te vede.

> > > Canta de parca nu te-ar auzi nimeni.

> > > Traieste ca si cand Paradisul ar fi pe pamant.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu prea inteleg conceptul de fericire... Adica in aproape 18 anisori de viata nu am reusit sa fiu fericita mai mult de 3 ore la rand... Dupa parerea mea poti fi fericit doar partial, deoarece societatea in momentul de fata e destul de aiurea si desi toate merg bine intr-un anumit plan, in cealalta parte e dezastru...

Banuiesc ca in alea trei ore ai avut parte de una sau mai multe partide de sex salbatic....cu multe orgasme :-P

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Are cineva vreo recomandare de carte despre fericire ? De preferat in format .pdf.

 

Crezi ca citind o carte despre fericire poti ajunge sa o traiesti?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

uneori ne-am multumi cu atat de putin.....atat de putin ne-ar face fericiti ca nimeni nu isi da seama de momentul ala, nimeni nu crede in el, drept urmare nimeni nu ne permite sa detinem putinul...

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Crezi ca citind o carte despre fericire poti ajunge sa o traiesti?

Fericirea, la fel ca intelepciunea, nu prea poate fi predata dar poate fi invatata. Cu alte cuvinte, faptul ca citesti o carte nu-ti garanteaza nimic DAR, citind o carte e posibil sa inveti ceva ce sa aiba efect.

 

Eu cred ca devenim fericiti cand ne dam seama cat de caraghios este sa nu fii fericit. Sa te uiti la realitate si sa spui "Parte asta nu-mi place si, in consecinta, am sa ma auto-flagelez inducandu-mi sentimente negative". Caraghios, caraghios. :tease:

 

Cum zice nenea Kabir, "Am ras cand mi-au spus ca pestilor din ocean le e sete!"

 

atat de putin ne-ar face fericiti

 

NIMIC nu te poate face fericita. NIMIC. Si stii de ce? Pentru ca fericirea este deja in tine. Nu poti obtine ceva ce ai deja. Poti doar deveni constienta de faptul ca-i in tine.

 

La fericire, cei mai multi ajung renuntand la ceva, la preconceptiile pe care le au despre fericire, la autocenzura, la programarea primita.

 

Uita-te la un peisaj frumos din natura. Lasa-ti inima sa-l cuprinda... sa inspire fiecare detaliu. Crezi ca-i relevant daca adidasii din picioare sunt de marca? Ca ai venit pe munte in Jeep? Ca ai cine stie ce marmora scumpa in holul de la intrare?

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

NIMIC nu te poate face fericita. NIMIC. Si stii de ce? Pentru ca fericirea este deja in tine. Nu poti obtine ceva ce ai deja. Poti doar deveni constienta de faptul ca-i in tine.

 

La fericire, cei mai multi ajung renuntand la ceva, la preconceptiile pe care le au despre fericire, la autocenzura, la programarea primita.

 

Uita-te la un peisaj frumos din natura. Lasa-ti inima sa-l cuprinda... sa inspire fiecare detaliu. Crezi ca-i relevant daca adidasii din picioare sunt de marca? Ca ai venit pe munte in Jeep? Ca ai cine stie ce marmora scumpa in holul de la intrare?

 

 

cand cineva care a trait in saracie ajunge sa aiba marmota aia scumpa, crede-ma ca o va face foarte fericita. da, fericirea e poate in noi, dar fericirea din mine va face pe altcineva fericit, iar eu voi vi fericita primind fericirea altcuiva....

eu asa vad :yes:

poate ma simt bine privind un peisaj din natura, dar am conceptia ca e doar o stare de bine, in schimb zic ca sunt fericita cand se intampla x lucru.......e relativa treaba, dar cu "nimicul" tau nu sunt de acord.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×