Sari la conținut
Forum Roportal
Observ

Fericirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

adica, prost sa fii, ferice de tine ca esti. cam asa, nu? :)

 

 

e valabil doar pentru oamenii lumesti, pentru cei din lume, adica animalele pe doua picioare

 

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

e valabil doar pentru oamenii lumesti, pentru cei din lume, adica animalele pe doua picioare

putem afirma, prin urmare, ca, cu cat ai un grad de constientizare mai ridicat, cu atat fericirea se indeparteaza?

Editat de oama invizibilicoasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

putem afirma, prin urmare, ca, cu cat ai un grad de constientizare mai ridicat, cu atat fericirea se indeparteaza?

 

as zice ca cu cat ai un grad de constientizare mai ridicat cu atat ai mai multa pace interioara, iar nevoile primare nu devin un fel de sabie a lui damocles

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as zice ca cu cat ai un grad de constientizare mai ridicat cu atat ai mai multa pace interioara, iar nevoile primare nu devin un fel de sabie a lui damocles

fericirea e o nevoie primara, apanajul oamenilor primitivi? :stars: pai, nu stiu ce sa zic, aia se cam bucura de ce au, nu aspira la fericire, nu o cauta, habar n-au ce-i aia. nu reprezinta pt. ei o nevoie. accesul la cunostinte ii impinge pe oameni sa isi doreasca mai mult, sa caute mereu mai binele. nu pun egal intre cunoastere si constientizare, asa cum gresit fac multi, pt. ca acumularea de cunostinte, de informatii, nu inseamna neaparat biletul pt. dobandirea pacii interioare. daca nu esti destul de intelepciune sa-ti selectezi informatia, numai la fericire si pace n-ajungi. cum reusim sa dobandim pacea fara a alerga mereu dupa Fata Morgana (fericire)?

Editat de oama invizibilicoasa

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

as zice ca cu cat ai un grad de constientizare mai ridicat cu atat ai mai multa pace interioara, iar nevoile primare nu devin un fel de sabie a lui damocles

Tu avand un grad de constientizare mai ridicat, banuiesc ca mananci o data la 2 zile, nu ?

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Tu avand un grad de constientizare mai ridicat, banuiesc ca mananci o data la 2 zile, nu ?

:rot: Iarta-ma, Big, nu m-am putut abtine! Nu-s' care personaj din mine, potrivit AT-ului, a reactionat la vorbele lui ABC, dar m-a podidit rasul. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

nu, mananc odata pe zi, da bine

lasa mancarea si spune-mi cum crezi tu ca putem dobandi pacea interioara, care, dupa parerea ta, e mai pretioasa decat fericirea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

lasa mancarea si spune-mi cum crezi tu ca putem dobandi pacea interioara, care, dupa parerea ta, e mai pretioasa decat fericirea.

 

N-am reusit sa obtin pacea interioara, inca iau 5 mg de zyprexa pe zi. psihoterapeutul mi-a spus ca o sa-mi fie (mai) bine daca devin activ si succesfull pe cele 4 domenii, cariera, relatie, prieteni si hobby-uri. din pacate nu mai am energie vitala ca sa fiu activ. asa ca ma droghez legal. statul ma finanteaza. ma refer la Statul cu s mare. adica voi, cei care munciti, platiti pentru greselile parintilor mei. Greselile de educatie produc indivizi inresponsabili pentru viata lor. Eu sunt unul dintre ei, dar unul constient. Evident, cu ajutorul altora.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

N-am reusit sa obtin pacea interioara, inca iau 5 mg de zyprexa pe zi. psihoterapeutul mi-a spus ca o sa-mi fie (mai) bine daca devin activ si succesfull pe cele 4 domenii, cariera, relatie, prieteni si hobby-uri. din pacate nu mai am energie vitala ca sa fiu activ. asa ca ma droghez legal. statul ma finanteaza. ma refer la Statul cu s mare. adica voi, cei care munciti, platiti pentru greselile parintilor mei. Greselile de educatie produc indivizi inresponsabili pentru viata lor. Eu sunt unul dintre ei, dar unul constient. Evident, cu ajutorul altora.

De fiecare data reusesti sa ma intristezi. Omule, ai atatea calitati, dar nu reusesti sa te deblochezi deloc. Si, asa mi se pare mie, nu se omoara nimeni sa te ajute in sensul asta. :( Sunt convinsa ca socializand, asa cum ai spus, ca gasindu-ti o slujba, nu una grozava, dar una care sa te scoata din casa, ai reusi sa iti revii. Tot stand de unul singur nu faci decat sa-ti reamintesti mereu si mereu ce ai patit si nu inaintezi deloc. Pacat! :( Si mai cred ca nu esti mort, eu tot mai cred ca exista viata in tine, dar nu ai motive, nu ai un tel, pt. care sa o lasi sa se desfasoare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×