Sari la conținut
Forum Roportal
Observ

Fericirea

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Nu prea inteleg conceptul de fericire... Adica in aproape 18 anisori de viata nu am reusit sa fiu fericita mai mult de 3 ore la rand...

 

Nu de societate depinde fericirea ta mereu!!! In spatele fericirii este un mic secret pe care-l manipulezi doar tu. Vrei? ... esti fericit!!! adica sa n-ai ganduri negre ascunse in care te scufunzi undeva singur si refuzi sa vezi si soarele. Bucura-te de micile surprize al viata ce ne ofera zilnic si esti fericit.

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

cand cineva care a trait in saracie ajunge sa aiba marmota aia scumpa, crede-ma ca o va face foarte fericita.

schimbarea economica are un efect asupra trairilor, genereaza emotii pozitive. Baiul este ca dupa 6 luni... revii la linia de baza, cu alte cuvinte... esti cam la fel cum erai inainte.

 

Cand ma refere la fericire eu ma refer mai degraba la componenta asta mai stabila din noi, nu neaparat la vremea sufleteasca... la emotiile pozitive si negative ce se succed asemenea norilor pe cer.

  • Upvote 3

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar saracia nici macar nu iti da prilejul a te bucuri de emotii pozitive, de cele mai multe ori, nu crezi?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Sint fericita ca e Vineri ... si curand merg la cumparaturi sa ma reinnoiesc pentru toamna, merg in provincie hainele de anul trecut la cules de struguri in Baragan :crazy:

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Banuiesc ca in alea trei ore ai avut parte de una sau mai multe partide de sex salbatic....cu multe orgasme :-P

 

 

Banuiesc ca te consideri inteligent pentru reply-ul asta...

  • Upvote 2

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da, dar saracia nici macar nu iti da prilejul a te bucuri de emotii pozitive, de cele mai multe ori, nu crezi?

Cand nu ai implinite nevoile primare de hrana si adapost... da, e ceva mai greu sa te bucuri de viata, e o provocare suplimentara.

Dar e inca posibil. Momentul prezent este tot timpul OK, problema e cu ce crezi ca o sa se intample in urmatoarele 5 min, 5 zile, 5 ani. :o:

 

Maestrul meu spiritual a avut o experienta profunda ce i-a transformat viata. E vorba de o intalnire cu un om extrem de sarac ce era perfect fericit. Ca sa intelegi cat de sarac era, imagineaza-ti ca-si vanduse scheletul. Erau anumiti indivizi la care te puteai duce si care, dupa ce te evaluau putin, faceau o intelegere cu tine in care ei iti dadeau ceva bani (cam 10 dolari) si dupa ce mureai, veneau, iti luau corpul, il puneau undeva la descompus si apoi iti vindeau scheletul mai departe pe la universitati de medicina.

Bolnav, sarac lipit, familie acasa... si totusi... omul asta era impacat. Traia fiecare clipa la adevarata ei valoare. :o:

  • Upvote 4

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand nu ai implinite nevoile primare de hrana si adapost... da, e ceva mai greu sa te bucuri de viata, e o provocare suplimentara.

Dar e inca posibil. Momentul prezent este tot timpul OK, problema e cu ce crezi ca o sa se intample in urmatoarele 5 min, 5 zile, 5 ani. :o:

 

Maestrul meu spiritual a avut o experienta profunda ce i-a transformat viata. E vorba de o intalnire cu un om extrem de sarac ce era perfect fericit. Ca sa intelegi cat de sarac era, imagineaza-ti ca-si vanduse scheletul. Erau anumiti indivizi la care te puteai duce si care, dupa ce te evaluau putin, faceau o intelegere cu tine in care ei iti dadeau ceva bani (cam 10 dolari) si dupa ce mureai, veneau, iti luau corpul, il puneau undeva la descompus si apoi iti vindeau scheletul mai departe pe la universitati de medicina.

Bolnav, sarac lipit, familie acasa... si totusi... omul asta era impacat. Traia fiecare clipa la adevarata ei valoare. :o:

Omul ala era tare intelept! Intelepciunea-i adevarata bogatie, eu asa cred. Din pacate, prea putini oameni reusesc sa fie cu adevarat intelepti, chiar si cei care au un mare potential se risipesc.

  • Upvote 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Credeti ca un om fericit se poate enerva ? O fata se declara prea fericita, si am facut niste glume cu ea si s-a enervat pe mine. Oare chiar era fericita ? De ce oare s-o fi enervat pe mine ? Cumva i-am atins puncte sensibile in subconstient si i-am aratat ca defapt nu e asa de fericita precum crede ?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×