Sari la conținut
Forum Roportal
Niky

Apendicita - operatie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Mda... cred ca am apendicita...de vreo 2-3 saptamani simt o jena in partea din dreapta jos care apare si dispare. A trecut pt vreo 4 zile , dupa care a reaparut sub forme de junghiuri asa din cand in cand. Am observat ca miscarea si caldura imi fac bine si doar cand stau mult in aceasi pozitie ma iau junghiurile, totusi simt ca acolo e ceva in plus parca. Am maine programare la ecograf pt ca doctorita de la facultate m-a trimis. Asta m-a palpat ca la wrestling si nu am reactionat asa cum ar fi reactionat un om cu apendicita acuta si a zis k e ovarul....dar simt k nu este ovarul, ovarul doare altfel. ;)

 

Bun...eu sunt cel mai speriat om de pe pamant cand vine vorba de operatii, incizii, ace, perfuzii, MEDICI!!! Mi-e frica sa nu fiu operata doar asa preventiv ca poate intr-un viitor incert si deparatat sa nu fac pe bune. In ideea k ajung la transhat, unde este posibila o operatie cu laser(se poate sau nu se poate pana la urma?) in Bucuresti care sa iasa bine si unde sa se poarte frumos cu mine, nu conteaza $. Alta nelamurire care ma macina: dupa operatie: te poti duce la toaleta sau trebuie sa stai cu plosca sub fund(alta oroare)?

 

Am mai patit-o cu medicii ,o operatie(minora in viziunea lor) care putea evitata...oricum pt mine o operatie minora, neminora e o drama. Dak ajung la transhat sunt sigura k in loc de reanimare ajung la psihiatrie. :)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Operatia de apendicita nu e o drama. Pe mine m-au operat vineri noaptea, sambata spre seara eram la fumat in fata spitalului (la baie am fost de indata ce a trecut efectul anesteziei) si marti dimineata eram acasa. Partea cea mai urata este ca vreo 2-3 zile nu ai voie sa "mananci" decat ceai neindulcit si supa strecurata.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

salut toata lumea....am niste dureri slabe si cred ca am apendicita....as vrea sa ma operez la spitalul floreasca....dar mie foarte frica de anestezia totala deorece am teama ca nu ma voi mai trezi....mie frica rau dar e cea mai buna solutie sa fac anestezie totala deoarece nu as suporta sa vad ace , sange si etc....vreau si eu pareri .....cam la cat timp dupa operatie v-ati trezit? pareri despre anestezia totala....ce ati simtit dupa? va multumesc mult

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

o solutie mai rapida se afla la Braila, evitand operatia clasica.

Dureaza 10 min, nu se recurge la anestezie totala, nu vezi nimic, esti perfect lucida, nu doare, nu necesar regim alimentar post operator.

Succes ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut toata lumea....am niste dureri slabe si cred ca am apendicita....as vrea sa ma operez la spitalul floreasca....dar mie foarte frica de anestezia totala deorece am teama ca nu ma voi mai trezi....mie frica rau dar e cea mai buna solutie sa fac anestezie totala deoarece nu as suporta sa vad ace , sange si etc....vreau si eu pareri .....cam la cat timp dupa operatie v-ati trezit? pareri despre anestezia totala....ce ati simtit dupa? va multumesc mult

si daca iti face doar anestezie locala, tu nu vezi nici sange, nici ace, nici nimic. Eventual auzi bancuri tampite spuse de niste doctori obositi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Fa niste analize de sange mai intai, s-ar putea sa fie ceva trecator, am patit si eu.

 

Cat despre groaza de sange and stuff, ia de-aici, lesina repede de 2-3 ori si tai-o la medic ;)

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
salut toata lumea....am niste dureri slabe si cred ca am apendicita....as vrea sa ma operez la spitalul floreasca....dar mie foarte frica de anestezia totala deorece am teama ca nu ma voi mai trezi....mie frica rau dar e cea mai buna solutie sa fac anestezie totala deoarece nu as suporta sa vad ace , sange si etc....vreau si eu pareri .....cam la cat timp dupa operatie v-ati trezit? pareri despre anestezia totala....ce ati simtit dupa? va multumesc mult

E mult mai indicata o anestezie partiala decat una totala. Nu doare absolut deloc cand ti-o face, iar in timpul operatiei nu ai cum sa vezi nimic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Rahianestezia (anestezia partiala) nu doare, imediat dupa te pun in pozitia culcat pe spate si esti acoperit cu cearsafuri, nu vezi nici o picatura de sange. Daca ti-e frica de aia totala. Desi nu prea ai de ce.

  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mda... cred ca am apendicita...de vreo 2-3 saptamani simt o jena in partea din dreapta jos care apare si dispare. A trecut pt vreo 4 zile , dupa care a reaparut sub forme de junghiuri asa din cand in cand. Am observat ca miscarea si caldura imi fac bine si doar cand stau mult in aceasi pozitie ma iau junghiurile, totusi simt ca acolo e ceva in plus parca. Am maine programare la ecograf pt ca doctorita de la facultate m-a trimis. Asta m-a palpat ca la wrestling si nu am reactionat asa cum ar fi reactionat un om cu apendicita acuta si a zis k e ovarul....dar simt k nu este ovarul, ovarul doare altfel. :jester:

 

Bun...eu sunt cel mai speriat om de pe pamant cand vine vorba de operatii, incizii, ace, perfuzii, MEDICI!!! Mi-e frica sa nu fiu operata doar asa preventiv ca poate intr-un viitor incert si deparatat sa nu fac pe bune. In ideea k ajung la transhat, unde este posibila o operatie cu laser(se poate sau nu se poate pana la urma?) in Bucuresti care sa iasa bine si unde sa se poarte frumos cu mine, nu conteaza $. Alta nelamurire care ma macina: dupa operatie: te poti duce la toaleta sau trebuie sa stai cu plosca sub fund(alta oroare)?

 

Am mai patit-o cu medicii ,o operatie(minora in viziunea lor) care putea evitata...oricum pt mine o operatie minora, neminora e o drama. Dak ajung la transhat sunt sigura k in loc de reanimare ajung la psihiatrie. :roll:

 

te poti adresa la spitalul fundeni, acolo au si gastroenterologie si chirurgie generala, am inteles ca este cel mai bun spital din romania (se face si transplant hepatic), am avut si eu o problema si am fost la dr. leo david, am ramas foarte multumit de atitudine si de tratament, incearca sa-l apelezi 0748220071

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×