Sari la conținut
Forum Roportal
Niky

Apendicita - operatie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

As dori sa stiu care este cea mai buna metoda de operare a apendicitei si sa imi recomandati un chirurg bun pt operatia de apendicita.As vrea o metoda mai rapida fara multe zile de spitalizare.Multumesc

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
As dori sa stiu care este cea mai buna metoda de operare a apendicitei si sa imi recomandati un chirurg bun pt operatia de apendicita.As vrea o metoda mai rapida fara multe zile de spitalizare.Multumesc

 

Operatia asta e un fleac. Mai mult de 2-3 zile nu are pt ce sa te tina in spital. Am avut si eu acum un an. M-am operat intr-o vineri, la 3 ore dupa operatie deja umblam pe coridor si duminica dimineata m-au trimis acasa. De chirurg nu stiu ce sa zic, depinde de unde esti.

Oricum eu nu sunt adeptul taiatului. Daca se mai poate face ceva prin metode naturiste si terapii complementare te-as sfatui sa alegi varianta asta, la mine a fost prea tarziu pt asa ceva.

Multa sanatate!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mi-a fost intotdeauna teama de apendicita, dar asta e...a venit si randul meu.

 

Am avut dureri in partea dreapta si acum cativa ani, si acum cateva luni, dar au disparut dupa maxim 2 zile.

 

Saptamana trecuta insa, dupa 4 zile, inca ma mai durea. Nu foarte tare, nu tot timpul (era mai mult un disconfort), dar, deoarece situatia persista m-am hotarat sa consult un medic si am fost la clinica privata de care apartin cu serviciul, la medicina generala. Doctorita m-a palpat, si ma durea la apasare exact intr-un anumit punct. Suspectand o "colica apendiculara", m-a trimis la un chirurg (si mi s-a luat si sange pentru analize).

 

Chirurgul mi-a cerut sa descriu simptomele (in ziua respectiva aparuse si o usoara greata), m-a palpat (din nou durere la apasare exact in punctul x, unde mi-a confirmat ca ar trebui sa se afle apendicele). A ramas sa il sun cu rezultatele analizelor (au fost bune, leucocitele scazute) si mi-a explicat ca apendicita se poate verifica prin: analize (leucocite crescute), greata sau varsaturi, si, cel mai important, senzatia de durere (nu e obligatoriu sa fie toate prezente, cel mai important semn fiind durerea). Mi-a explicat de asemenea ca in unele cazuri colica apendiculara se poate retrage spontan si mi-a dat niste variante pentru cazul in care nu se intampla asa . Asa ca a ramas sa urmaresc cum ma simt.

 

Mi-a explicat si ca, la apendicectomie, nu e mare diferenta intre interventia laparoscopica (cu anestezie totala) si cea "clasica" (cu anestezie rahidiana), recuperarea e cam la fel.

 

A doua zi incepuse bine (parca nu ma durea nimic), insa la un moment dat m-a luat o senzatie de greata puternica. Pana la urma mi-am luat inima in dinti si m-am dus la spital (Floreasca).

 

Pe la 3 eram acolo; am fost trimisa la chirurgul de garda. Ca sa scurtez povestea, din nou palpare, alte analize (sange, urina, ecografie), apoi s-a decis ca trebuie sa fiu operata in seara respectiva, ca situatia sa nu degenereze in ceva mai rau, au urmat electrocardiograma si radiografia la plamani, si pe la 7 seara am fost internata (nu aveam voie sa mananc si sa beau nimic). Salonul era foarte ok, curat si renovat, mai erau cateva persoane cu diverse probleme.

 

Mi s-au pus perfuzii cu o solutie de glucoza, a fost cutremurul care ne-a dat palpitatii, si am stat de vorba si m-am plictisit pana cand, pe la 12 noaptea, am fost condusa catre sala de operatii (am mai asteptat nitel si pe acolo). Tremuram, insa asistentul de acolo a incercat sa ma mai linisteasca si mi-a facut si un calmant. Mi-a zis ca va fi anestezie rahidiana (mi-era frica tare de ea), a venit si momentul fatidic, m-au ridicat, s-a simtit o intepatura nu foarte puternica, si aproape deloc dureroasa), si am inceput sa amortesc de la brau in jos. In fata mea era o panza, nu vedeam nimic, insa simteam ca se opereaza (fara durere). N-a durat mult, si la sfarsit am vazut si apendicele (la cererea mea), si mi-au confirmat ca era inflamat, in stadiu incipient.

 

Am fost dusa de brancardieri in pat (nu ai voie sa misti aproape deloc capul pana nu incepi sa iti simti picioarele, ca sa nu ai ulterior probleme si dureri de cap) si au urmat niste ore lungi (nu ma puteam misca si ma durea), pana cand in sfarsit a venit asistenta si am chemat-o sa imi faca un calmant, dupa care am adormit in cele in urma). A doua zi era ceva mai bine (desi picioarele nu erau de tot dezmortite), am reusit sa ma ridic cu greu si m-a luat cu lesin, dar am rezistat cateva minute fara sa ma intind la loc si in cele din urma a trecut, si am inceput sa merg incet-incet prin salon, am fost si la baie, etc. M-au externat in ziua urmatoare (cu regim: apa, ceai, piure, putin iaurt, supa, un ou fiert moale, carne fiarta de pui, fara grasimi sau prajeli), si fara efort fizic intens minimum o luna.

 

Acum e practic a treia zi de la operatie, firele vor fi scoase, daca ma prezint bine, peste doua zile, pot sa merg si sa ma ocup de activitati usoare (e mai greu cu regimul, pentru ca mancarea asta nu prea tine de foame), si sunt bine. Deoarece am fost operata din timp, nu am avut nevoie de antibiotice sau alt tratament.

 

Experienta de la Floreasca a fost per total buna, asa incat pot recomanda spitalul, pentru cei ce vor avea nevoie.

 

Sper ca descrierea mea sa va ajute (stiu ca inainte de a merge la spital am tot cautat pe net sfaturi).

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×