Sari la conținut
Forum Roportal
Niky

Apendicita - operatie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

M-am operat acum 13 ani de apendicita, pe calea clasica, chirurgical. Mi-era groaza de ace, de epidurala, de perfuzii, de tot. Operatia a decurs normal, cu cateva istericale din partea mea, convalescenta a fost usoara si cele 5 zile cat am stat in spital m-am distrat mai bine ca niciodata. Dupa operatie nu este voie cu alimente meteorizante - fasole, mazare, varza, nu e voie ciocolata in exces si in general orice care ar putea produce balonari sau constipatie. Asta timp de vreo saptamana-doua, dupa externare, daca imi amintesc bine. Ce atata laser, laparoscop... e o operatie usoara, facuta la timp, dar daca se tergiverseaza, complicatiile pot fi fatale.

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Buna. Tocmai cautam pe google informatii despre operatie cu laser pt apendicita. Sunt din Iasi si as dori sa stiu daca exista vreun cabinet sau ceva de incredere unde se poate face o astfel de operatie. De asemenea as dori sa stiu cum se desfasoara operatia. Am consultat un doctor homeopat (care l-a tratat pe prietenul meu de psoriazis). M-a consultat la un aparat performant si mi-a zis ca apendicita e inflamata. A zis ca e acuta si pot sta cu ea toata viata fara sa fie nevoie sa ma operez. Insa nu m-a tratat deoarecea tot ma jeneaza in partea dreapta. Sunt si la facultatea de sport si mi-e frica sa nu se intample ceva de la atata efort. Imi este foarte teama de injectii, am o fobie de care nu pot scapa. Numai cand ma gandesc imi vine rau, mi se face greata si am senzatia ca intru in panica. De asemenea sunt foarte agitata si numai gandul ma omoara. Stie cineva daca exista tratamente, remedii sau retzete "babesti" pt a scapa de aceasta problema? Nu vreau sa ajung la operatie!! Citisem un articol de pe acest forum unde scria ca din cauza apendicitei nu se poate ingrasa. Eu am aceeasi problema ca cineva de acolo. Am 1.80 si 55 kg. Oricat as manca nu ma pot ingrasa. Tot dr. homeopat mi-a zis ca din cauza tiroidei nu ma pot ingrasa.

Frica asta de durere si fobia pt injectii nu o pot controla, ma gandeam sa consult un psiholog. Asta e inca o informatie pe care v-o cer. Daca stiti unul bun.

Va multumesc.

 

 

Buna, m-am operat acum 6 zile ... prima durere am simtit-o acum cativa ani ... nu am consultat nici un doctor .... apoi am mai avut dureri in urma cu 4 luni ... si apoi m-au prins durerile la jumatatea se siunii de examene de la facultate ... am stat o zi cu banuieli, a 2-a zi cu intepaturi si dureri groaznice ... dupa care am mers la spital si nu m-au lasat sa ma mai intorc acasa ...

 

 

- doctorul a zis ca imi face operatie paroscopica (cica e o tehnologie mai noua) dar e posibil ca aceasta tehnica sa nu fie valabila pentru toata lumea (10 % nu sunt compatibili cu aceasta tehnica ) ... si pana la urma s-a adeverit ca la mine nu a mers ... si au trebuit sa ma taie "clasic" ... am stat 5 zile in spital ...

 

- ideea e sa nu mai facetii isterii si comentarii de kkt cu frica de ACE :roll: si perfuzii ... daca starea se agraveaza e posibil sa stati in perfuzii mai mult decat ati crezut vreodata ... asadar faceti operatia la timp ca nu-i de joaca !

 

- dureri exista ... dar trec repede , nu va mai faceti mii de griji ... intra un copil de 9 ani si citeste vreo povestire horror de-a voastra si il traumatizati de tot ! ... sanatate

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Salutare

 

Am si eu aceasta problema cred " Apendicita " :lol2:

Am o durere in partea dreapta cateodata ...mai exact seara , o durere permanenta pe testiculul drept si care se lasa pe picior, am stari de greatza , cateodata chiar cred ca e momentul sa vars.

Din informatiile pe care le-am adunat eu ...cam acestea sunt simptomele apendicitei....

O sa ma duc la un control maine sa vad ce si cum...dar sunt terminat de frica....daca s-ar adeveri banuielile mele ...cred ca lesin :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare

 

Am si eu aceasta problema cred " Apendicita " :lol2:

Am o durere in partea dreapta cateodata ...mai exact seara , o durere permanenta pe testiculul drept si care se lasa pe picior, am stari de greatza , cateodata chiar cred ca e momentul sa vars.

Din informatiile pe care le-am adunat eu ...cam acestea sunt simptomele apendicitei....

O sa ma duc la un control maine sa vad ce si cum...dar sunt terminat de frica....daca s-ar adeveri banuielile mele ...cred ca lesin :spiteful:

nu pregeta....

fugi la doctor.

operatia este usoara..

se poate face laparoscopic.

daca apendicul este inflamat rau si are si puroi se face interventie clasica ( asa se elimina riscul de rupere a apendicului inflamat)

in 3 zile iesi din spital .

ieftin ca braga

bafta

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Salutare

 

Am si eu aceasta problema cred " Apendicita " :lol:

Am o durere in partea dreapta cateodata ...mai exact seara , o durere permanenta pe testiculul drept si care se lasa pe picior, am stari de greatza , cateodata chiar cred ca e momentul sa vars.

Din informatiile pe care le-am adunat eu ...cam acestea sunt simptomele apendicitei....

O sa ma duc la un control maine sa vad ce si cum...dar sunt terminat de frica....daca s-ar adeveri banuielile mele ...cred ca lesin :tease:

 

 

 

Poate nu ai apendicita ....mai e Torsiunea de hidatida Morgagni si este cauzele sindromului de scrot acut..

Trebuie sa te vada un chirurg

Sanatate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum nu am avut nevoie de operatie de apendicita. Si am 25 de ani... este o operatie pe care trebuie sa ti-o faci, adica e cazul la un moment dat pentru oricine, sau se poate sa nu fie niciodata nevoie?

Editat de Sarah N....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
la analizele de sange iese daca am apendicita sau nu?

nu ...insa...

se vede doar un numar mare de leucocite...

indica prezenta unei infectii...

ca idee...

infectie poti sa ai si la o masea..

rezultatul in sange este cam acelasi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×