Sari la conținut
Forum Roportal
Niky

Apendicita - operatie

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

si anestezia din cate am inteles va fi locala doar.....insa am o nelamurire ce fel de operatie poate fi si care e mai buna si mai sigura...clasica sau cea paroscopica? :soc:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
si anestezia din cate am inteles va fi locala doar.....insa am o nelamurire ce fel de operatie poate fi si care e mai buna si mai sigura...clasica sau cea paroscopica? :soc:

 

pai daca faci anestezie totala iti va fi mai rau dupa aia :yam: ca vei avea si simptome de cefalee si greata si durere de la operatie . eu am facut locala si nu m a durut asa tare decat prima zi . eu zic sa faci clasic ca sa nu nimereasca organele laseru.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

:flowers: :lol2: Prin urmare spre groaza mea din tot ce am citit aici aflu ca in timpul interventiei chirurgicale se simt unele dureri... ce fel de anestezie recomanda-ti voi cei care a-ti trecut prin asa ceva?...multumesc...ma refer la operatia de apendicita

Editat de PisicMicFrikos

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:flowers: :lol2: Prin urmare spre groaza mea din tot ce am citit aici aflu ca in timpul interventiei chirurgicale se simt unele dureri... ce fel de anestezie recomanda-ti voi cei care a-ti trecut prin asa ceva?...multumesc

 

 

Anestezia o recomanda medicul,nu o recomanda nimeni altcineva inafara anestezistului.Iar recomandarea se face in urma analizelor .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Nu patesti nimic. Inainte de operatie iti face o injectie, stai cateva minute, dupa intri in sala. Acolo te asezi pe o masa de operatii - s-ar putea sa te deranjeze un pic lumina pentru ca e foarte puternica. Asistenta o sa iti puna pe fata o masca prin care va incepe sa intre gaz. O sa ai o senzatie ca nu poti respira si fara sa iti dai seama, in cateva secunde adormi. Cand te vei trezi vei simti ca te tine ceva in partea dreapta - acolo vei avea un pansament. In concluzie nu mori, asa ca nu mai fi un pisic mic si fricos, fi un pisic mic si curajos :flowers: Totul va fi in regula. :lol2:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
] :flowers: :lol2: Prin urmare spre groaza mea din tot ce am citit aici aflu ca in timpul interventiei chirurgicale se simt unele dureri... ce fel de anestezie recomanda-ti voi cei care a-ti trecut prin asa ceva?...multumesc...ma refer la operatia de apendicita

 

vai ... apendicita ? :lol2:

 

 

 

:yes:

Editat de Ravl

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
:flowers: :lol2: Prin urmare spre groaza mea din tot ce am citit aici aflu ca in timpul interventiei chirurgicale se simt unele dureri... ce fel de anestezie recomanda-ti voi cei care a-ti trecut prin asa ceva?...multumesc...ma refer la operatia de apendicita

 

Anestezie totala ,daca esti fricoasa...In timpul anesteziei nu simti nici o durere.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Apendicita reprezinta infectie la nivelul apendicelui. Este o boala acuta, nu exista subacuta sau cronica. Se opereaza in momentul stabilirii diagnosticului. Ca dificultate este medie, uneori nu e asa simplu cum crede lumea. de obicei, daca operatia se face la debutul bolii nu sint probleme. daca se face mai tirziu si boala este mai avansata atunci, bineinteles, apar si probleme. Anestezia de preferat este cea rahidiana daca operatia se face clasic si generala daca se face laparoscopic.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu patesti nimic. Inainte de operatie iti face o injectie, stai cateva minute, dupa intri in sala. Acolo te asezi pe o masa de operatii - s-ar putea sa te deranjeze un pic lumina pentru ca e foarte puternica. Asistenta o sa iti puna pe fata o masca prin care va incepe sa intre gaz. O sa ai o senzatie ca nu poti respira si fara sa iti dai seama, in cateva secunde adormi. Cand te vei trezi vei simti ca te tine ceva in partea dreapta - acolo vei avea un pansament. In concluzie nu mori, asa ca nu mai fi un pisic mic si fricos, fi un pisic mic si curajos :lol2: Totul va fi in regula. :-

 

Multumessc frumos ptr raspuns..deja am inceput sa cred ca nu o sa fie chiar asa de rau...asta daca nu ma mai sperie cineva pana atunci..:yes:

 

vai ... apendicita ? :flowers:

 

 

 

:lol2:

 

Bine ar fi sa pot spune si eu ca tine....da mie mi-e frik...cred ca cea mai speriata pers sunt cand vine vb de operatii tinand cont ca sunt la prima...:o:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×