Sari la conținut
Forum Roportal

Postări Recomandate

Nu e o eticheta si nici o generalizare.Ai scris dita mai romanele pe aici si nimeni nu a inteles exact ce vrei sa spui.Nu trebuie sa fiu Sherlock Holmes si nici psiholog sa vad cat esti de incoerenta si sa deduc de aici ca ai probleme grave de comunicare.

 

Problema pe care o am si eu deasemenea . Nu caut sa te jignesc intentionat , nici sa fiu plin de falsa compasiune si sa mimez falsa intelegere , sa fiu ipocrit si sa ma comport ca si cum mi-ar pasa de tine.

 

Reactia intr-o disputa cu o persoana agresiva depinde de multi factori si circumstante.Nu e un sfat standard care sa dea rezultate pozitive in orice situatie.

 

Uneori e bine sa reactionezi si tu agresiv , alteori e bine sa iti vezi de treaba ta , uneori poate fi bine sa fii mai agresiv ca cel care te ataca , important este sa evaluezi corect situatia si sa fii agresiv cand si cat trebuie.

 

Multi isi inhiba agresivitatea , care este e o reactie normala si sanatoasa , care te apara si iti poate salva viata , ptr ca o considera injositoare si neinteleapta si prefera sa lase garda jos si sa inghita zilnic , zambind , rahaturile altora pana ajung sa clacheze , sau si-o varsa in cele mai penale moduri (exemplu sotului calcat in picioare la servici care atunci cand ajunge acasa isi snopeste in bataie odraslele din cele mai idioate motive , sau cei care se automutileaza , etc)

 

Iti recomand filmu Anger Management , o comedie tare :tongue:

Editat de Un Om

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

"Ai scris dita mai romanele pe aici si nimeni nu a inteles exact ce vrei sa spui."

 

uite, eu totusi spun ca fraza de mai sus este o generalizare, faptul ca tu nu ai inteles exact este ok, insa in momentul in care spui ca nimeni nu a inteles...nu sunt de acord, chiar sunt unele pers care intr-o oarecare masura s-au regasit in ceea ce am scris, drept dovada si-au expus opiniile, plus numerosi useri care au vizionat acest topic, exista posibilitatea ca acestia sa fi inteles sau nu, insa nu consider ca esti tu in masura sa vb in 'numele' lor :crazy:

 

"Nu e un sfat standard care sa dea rezultate pozitive in orice situatie.

Uneori e bine sa reactionezi si tu agresiv , alteori e bine sa iti vezi de treaba ta , uneori poate fi bine sa fii mai agresiv ca cel care te ataca , important este sa evaluezi corect situatia si sa fii agresiv cand si cat trebuie."

 

bun, eu am mai spus o data faptul ca nu imi place sa fiu agresiva desi o fac in anumite situatii, voiam sa aud cum ar fi indicat din puctul tau de vedere, insa tu practic mi-ai oferit detaliat ceea ce intr-un post anterioar ai numit 'proasta educatie'.

 

sa inteleg ca te-ai indentificat asa putin...cu personajul lui Adams Sandler?! :tongue:

oricum foarte bun filmul.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Da , pe alocuri m-am indentificat cu el

 

Un om "prost educat" mi se pare ratatul , cel cu mentalitate de invins , care e mereu calcat in picioare de ceilalti, caci asa a invatat el de la parinti si de la viata ca asa trebuie sa fie.

 

Un om bine educat , este invingatorul ,care isi apara ce-i al lui , isi apara stima de sine si tot ce are mai bun chiar daca e nevoit sa recurga la agresivitate fizica sau verbala ptr asta.El e ok cu cei care sunt ok cu el , insa nu se sfieste sa isi arate coltii atunci cand ceilalti vor sa ii ia ce-i al lui.

 

Prin agresivitate te aperi de atacurile celor din exterior , atacuri prin care ceilalti iti ataca stima de sine , cauta sa te devalorizeze , chiar daca actiunile prin care te aperi ar putea fi catalogate imorale si de prost gust.

 

Daca iti inhibi agresivitatea sa nu te miri de ce vei fi mereu devalorizata de ceilalti.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca iti inhibi agresivitatea sa nu te miri de ce vei fi mereu devalorizata de ceilalti.

Un Om prietene, foarte frumos scrii tu, dar n-ai dreptate cu comunicare. Am mai citit aseara ce as scris un alt baiat Iusufat si mi-a placut mult, ceva de genu dulaii nu ii privesc pe javre in ochi, dar invers da. M-a lasat masca ideea asta.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ce-i dulau si ce-i javra ?

Eu am presupus ca e o metafora care simbolizeaza Oamenii puternici si Oamenii slabi, nu e asa ca e super tare ? e grozav adica :blink: Eu am un caine lup si vad ce comportament are prin comparatie cu maidanezii fara stapan.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti formezi opinii despre comportamentul uman studiindu-ti cainele , asta mi se pare grozav :blink:

 

Metafora asta mie mi se pare valabila in lumea cainilor.Cainii`s caini , oamenii`s oameni.

 

Un maidanez nu o sa sfasaie niciodata un pitbull , insa un copil chinuit e capabil sa isi omoare parintele agresor (cazul aleia de 15 ani care ia dat masii cu toporu in cap)

 

Cat despre scrierile lui Iosafat , m-au ajutat mult sa inteleg unele lucruri pana intr-un punct.Treptat am realizat ca sunt rigide , pline de proiectii personale si stereotipii , sarace in informatii obiective de care sa ma folosesc , sa le adaptez la realitatea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti formezi opinii despre comportamentul uman studiindu-ti cainele , asta mi se pare grozav :blink:

 

Metafora asta mie mi se pare valabila in lumea cainilor.Cainii`s caini , oamenii`s oameni.

Cum de ai dedus tu asa ceva, el facea comparatii intre oameni si caini, eu am comparat cainele meu lup cu cei maidanezi :blink:

Un maidanez nu o sa sfasaie niciodata un pitbull , insa un copil chinuit e capabil sa isi omoare parintele agresor (cazul aleia de 15 ani care ia dat masii cu toporu in cap)

 

Cat despre scrierile lui Iosafat , m-au ajutat mult sa inteleg unele lucruri pana intr-un punct.Treptat am realizat ca sunt rigide , pline de proiectii personale si stereotipii , sarace in informatii obiective de care sa ma folosesc , sa le adaptez la realitatea mea.

Si tu zici ca un copil chinuit este ca un maidanez, eu zic ca el este pitbull-ul care a omorat maidaneza. Acum vad ca lumea o condamana ca este o criminala, dar eu cred ca pe lumea cealalata o sa fie iertata.

Editat de Drusinea

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Ok.Pe mine ma lasa rece metafora asta , insa pot sa accept faptul ca tie ti se pare tare.

Editat de Un Om

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×