Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Ce a venit sa ne invete Isus?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sper ca e ceva mai clar acum!

Ntz,inca nu ai inteles unde bat. Pesemne iti trebuie ceva mai convingator. Uite ce a venit Iisus sa ne invete:

"Iar dacă m

Editat de -Iskander-

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Explica tu atunci unde bati....tot dai cu Biblia in cap la oameni :spiteful:

Din pacate el incearca sa dea in cap cu dogma, cand Jedi doreste sa vorbeasca despre esenta mesajului si cum ar putea ea fi aplicata in practica.

 

Pai predica de pe munte ...este o culegere de invataturi morale de succes in antichitatem.

Bingo. Uite ca Sikaryan a inteles despre ce e vorba. ESENTA. Si nici macar nu e "fan" al crestinismului.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

 

Ah ...deci la asta te refereai, pai cu asta ati cam dat-o cu batul in balta?

 

Pai predica de pe munte ...este o culegere de invataturi morale de succes in antichitatem. deopotriva impartite de filozofia populara helenista cu iudaismul helenist care desi puse in contul lui Matei sunt totusi valori ale iudaismului ... asa cum ne dovedesc Manuscrisele de la Qumran ....deci sunt anterioare lui Isus!

 

... in plus de asta a nu se uita ca predica de pe munte indiferent cine o propvaduia, este legata de Tora si nu de Biblie. pentru ca se refera in primul rand la respectatul Legilor Tortei, deci este valabil doar in cadrul religiei mozaice si nu in crestinism, fapt pe care l-a remarcat inca in sec. 2. invatatul evreu Tryphon cand l-a intrebat pe crestinul Justin despre cum pot crestinii astepta ca Dumnezeu sa fie de partea lor cand ei nu respecta poruncile Lui ?

... adica cele pe care pana si Isus insusi le-a respectat in TOTALITATE, si le-a atras atentia crestinilor (pe baza textului din Matei 5.17.) ca ei nu tin cont nici macar de poruncile Mantuitorului lor

Editat de Amarena

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu se poate vorbi despre Iisus Hristos fara latura lui dumnezeiasca. Ce facem aici,b
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Din pacate el incearca sa dea in cap cu dogma, cand Jedi doreste sa vorbeasca despre esenta mesajului si cum ar putea ea fi aplicata in practica.

Nu se poate vorbi despre Iisus Hristos fara latura lui dumnezeiasca. Ce facem aici,b

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

AH45, iti reamintesc tema. Daca nu te simti in stare sa raspunzi, abtine-te.

Sunt discutii interminabile pe aici despre un detaliu sau altul al vietii lui Isus sau despre valabilitatea/interpretabilitatea cine stie carui pasaj din Biblie.

 

Daca ar fi sa renuntam pentru un moment la "inspiratia divina" a Bibliei, daca ar fi sa renuntam pentru un moment sa-l privim pe Cristos ca Dumnezeu si daca am privi invatatura lui ca pe invatatura unui intelept, ce am vedea in invatatura lui?

Ca sa fie analogia si mai explicita, daca ar fi sa-l privim pe Cristos ca pe Socrate iar biblia ca pe scrierile lui Platon, ce am putea vedea in invatatura lui Cristos? Ce aduce ea nou?

 

Faceti va rog un efort de imaginatie si dati-va cu parerea.

SI de asemeni, abtine-te de la comentarii referitoare la persoana mea. Daca ai vreo problema cu felul in care moderez, trimite-i un PM lui Nightwish.

 

Am postat invataturile lui Hristos,exact cum titlul topicului o cere. Si i-am cerut parerea in legatura cu acele versete.

Si ai primit-o.

Editat de Enki
  • Like 1

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu.

SI da

Nu inteleg. Ce vrei sa spui ?

 

 

se poate vorbi numai despre ACEA parte, pentru ca aceea este de fapt esentialul.

Care.

 

Crestinii din pacate se focuseaza numai pe dogma si care intemeietor de religie e cel mai tare din parcare, si NU DESPRE ASTA E VORBA AICI.

Gresesti.

 

Si te rog sa respecti dorinta celui care a initiat topicul, fara sa aduci in discutie dogma. Punct. Si este ultima data cand te rog.

Ce dogme am adus in discutie ? Mi-ai spus sa renunt la latura divina a lui Hristos,am facut-o,n-am avut de ales. Am postat invataturile lui Hristos,exact cum titlul topicului o cere. Si i-am cerut parerea in legatura cu acele versete.

Te rog sa fii macar o data impartiala. Ar fii o schimbare.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Iti reamintesc ca mi-am schimbat nick-ul. Si da,am renuntat la latura divina si am postat niste invataturi intelepte ale lui Hristos - Matei 18.8-9. Voiam parerea lui Jedi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Iti reamintesc ca mi-am schimbat nick-ul. Si da,am renuntat la latura divina si am postat niste invataturi intelepte ale lui Hristos - Matei 18.8-9. Voiam parerea lui Jedi.

Cred ca tine de atentie. Eu cred ca in versetele respective Cristos vorbeste tot de progresul spiritual. Vorbeste intr-o analogie cu ceva gen instinctul de conservare... Daca tu de la mama natura nu-ti faci rau (ma refer la cei normali), nu-ti tai un madular... nu-ti scoti ochii... tot asa ar trebui sa intelegi si raul pe care il faci... si sa nu-l mai faci!

Cand faci rau tot pe tine te ranesti!

Cam asa vad eu lucrurile!

 

 

Ah ...deci la asta te refereai, pai cu asta ati cam dat-o cu batul in balta?

Pai predica de pe munte ...este o culegere de invataturi morale de succes in antichitatem.

Te rog in cel mai frumos mod posibil sa-mi satisfaci o curiozitate.... sincer acum.... ai citit cele 3 capitole? Ma refer sa fi luat o biblie in mana sau sa fi intrat pe cine stie ce site si sa fi citit... capitolul 5 apoi 6 si apoi 7.

 

Sincer.... le-ai citit? Sunt doar curios... nu vreau sa implic nimic prin asta.... cand ti le-am sugerat... nu le citisem.... nu recent... le citisem cu ani in urma... deci... recunosc cinstit ca-s ipocrit... :spiteful:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×