Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Ce a venit sa ne invete Isus?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Daca renuntam la "inspiratia divina",asa cum ai spus tu,reducem scopul lui Hristos la zero.

Eu il consider un mare invatator... cu sau fara divinitate. Daca tu nu vezi in Cristos decat divinitatea... inseamna ca invatatura lui... nu are nici o valoare intrinseca... ci doar valoarea data de divinitatea celui ce a expus-o.

 

 

Total inutil.

Poate pentru tine este inutil.... eu incerc sa vad ce a inteles lumea din invatatura lui Cristos...

 

ce aduce nou ....in comparatie cu ce spun alti mesia ,ce aduce nou vremurilor acelea?

nu contest ca isus a propovaduit iubirea ,toleranta ...dar nou? poate ...nu judeca sa nu fii la randul tau judecat ? posibilitatea de a fi salvat prin pocainta ....posibilitatea unei vieti vesnice :focus:

Eu cred ca partea noua consta intr-o schimbare de directie...

Daca legile vechi ingradeau fiara din noi.... Cristos ne-a aratat cum sa descatusam ingerul din noi...

Editat de Cavalerul_Jedi

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu il consider un mare invatator... cu sau fara divinitate. Daca tu nu vezi in Cristos decat divinitatea... inseamna ca invatatura lui... nu are nici o valoare intrinseca... ci doar valoarea data de divinitatea celui ce a expus-o.

Mie mi s-a parut ca elimini latura dumnezeiasca din acesta ecuatie. Tu cum il percepi pe Hristos ?

 

Poate pentru tine este inutil.... eu incerc sa vad ce a inteles lumea din invatatura lui Cristos...

"Cel ce ascultă cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mie mi s-a parut ca elimini latura dumnezeiasca din acesta ecuatie. Tu cum il percepi pe Hristos ?

Il percep ca pe un mare invatator...

Sunt agnostic... si in consecinta... divinitatea lui Cristos nu este ceva la care sa ma gandesc prea mult. O consider ca fiind un aspect ce nu poate fi demonstrat.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Il percep ca pe un mare invatator...

Sunt agnostic... si in consecinta... divinitatea lui Cristos nu este ceva la care sa ma gandesc prea mult. O consider ca fiind un aspect ce nu poate fi demonstrat.

"Cel ce ascultă cuv

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
E interpretabil.
divinitatea lui Cristos un aspect ce nu poate fi demonstrat.

 

Iti schimbi ideile destul de rapid. Sf Treime este sursa iubirii,este cea care conlucreaza pentru a desavarsi aceasta lucrare asupra omului. Versetul acela se refera la cuvintele Mantuitorulu dar si la Viata pe care El,in calitate de Fiu al lui Dumnezeu si Mantuitor ne-o poate da,daca alegem sa o primim. Numai prin El putem dobandi iertare de pacate. Este destul de clar.

Jedi,tu crezi in Dumnezeu ?

Editat de AH45

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Cand ma gandesc la Isus-invatatorul imi vine in minte episodul cu Maria Magdalena... si invatatura oferirii celei de a doua sanse. Cred ca asta ar fi noutatea pe care a adus-o Isus.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca ar fi sa renuntam pentru un moment la "inspiratia divina" a Bibliei, daca ar fi sa renuntam pentru un moment sa-l privim pe Cristos ca Dumnezeu si daca am privi invatatura lui ca pe invatatura unui intelept, ce am vedea in invatatura lui?

 

Cred ca venit sa ne invete ca Dumnezeu ne poate fi Tata si deci nu avem motiv sa ne temem si ca avem posibilitatea de a nu mai fi robi,ci fii si fiice,intentionand sa aduca libertatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Ca sa fie analogia si mai explicita, daca ar fi sa-l privim pe Cristos ca pe Socrate iar biblia ca pe scrierile lui Platon, ce am putea vedea in invatatura lui Cristos? Ce aduce ea nou?

 

Daca maine arheologii ar descoperii trupul lui Iisus, pentru mine ar fi o usurare ... .

Ca a existat sau nu Iisus ca personaj ... sincer nu ma intereseaza , ca cei care au alcatuit cartile NT au fost sau nu initiati, iar nu ma intereseaza , ca sunt carti care nu's cuprinse in NT , iar nu ma intereseaza , e problema Bisericii si a celor care aleg sa creada .

Dar dincolo de toate dezbaterile astea sordide si lipsite de o finalitate precisa ( dar nu intamplatoare :focus:) , invataturile NT se rezuma la faptul ca "imparatia cerurilor" este in Noi .

Cel putin asta e concluzia la care am ajuns eu , la momentul de fata .

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×