Sari la conținut
Forum Roportal
CavalerulJedi

Ce a venit sa ne invete Isus?

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Sunt discutii interminabile pe aici despre un detaliu sau altul al vietii lui Isus sau despre valabilitatea/interpretabilitatea cine stie carui pasaj din Biblie.

 

Daca ar fi sa renuntam pentru un moment la "inspiratia divina" a Bibliei, daca ar fi sa renuntam pentru un moment sa-l privim pe Cristos ca Dumnezeu si daca am privi invatatura lui ca pe invatatura unui intelept, ce am vedea in invatatura lui?

 

Ca sa fie analogia si mai explicita, daca ar fi sa-l privim pe Cristos ca pe Socrate iar biblia ca pe scrierile lui Platon, ce am putea vedea in invatatura lui Cristos? Ce aduce ea nou?

 

Faceti va rog un efort de imaginatie si dati-va cu parerea.

...iubire si iertare divina.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Isus a incercat sa realizeze primul contact dintre om si apa dar stratul de jeg a fost atat de gros incat nu a reusit sa treaca nici macar de glezna, iar cand a vazut ca nici macar un lucru elementar nu ii poate invata pe salbatici s-a dus pe cruce.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
invataturile NT se rezuma la faptul ca "imparatia cerurilor" este in Noi .

Cel putin asta e concluzia la care am ajuns eu , la momentul de fata .

Asa vad si eu lucrurile. Imparatia este in noi si mai ales este ACUM. Accesul in imparatie se obtine printr-o atitudine corecta. Iar atitudinea respectiva consta in dorinta de a-ti imbunatati dpdv spiritual viata. E vorba de o dorinta continua, indiferent de nivelul la care esti. Nivelul spiritual e irelevant, tot ce conteaza este atitudinea, procesul de schimbare. Fara schimbare nu se poate.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Fara schimbare nu se poate.

 

Schimbarea vine cu evolutia si progresul societatii!

Oamenii s-au schimbat tot timpul si au ajuns din canibali .. mantuitorii altor oameni in societatile dezvoltate nu datorita lui isus ci datorita ratiunii.

 

Isus nu a venit sa va schimbe pe voi ci a venit sa schimbe o religie cu un Dumnezeu crud rau si razbunator, caci daca voia in calitate de Fiu de Dumnezeu sa ajute omenirea nu se lasa sacrificat ca o vaca la abator. ci eventual ar fi pus la punct serviciul SMURD ca de ex.

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Oamenii s-au schimbat tot timpul si au ajuns din canibali .. mantuitorii altor oameni in societatile dezvoltate nu datorita lui isus ci datorita ratiunii.

Este opinia ta si o respect.

Eu vad religia ca un motor al acestei schimbari. Un fel de dorinta de mai bine, un vis frumos ce atrage societatea spre o forma mai buna.

Atitudinea pe care trebuie sa o abordam, daca ar fi sa urmam intradevar invatatura lui Cristos (cel putin asa cum o vad eu), seamana mai mult cu atitudinea lui Richard Feynman decat cu atitudinea promovata de Biserica.

 

Eu cred ca lumea progreseaza datorita frumusetii invataturii lui Cristos IN CIUDA modului eronat in care este prezentata de multe ori de Biserica.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Este opinia ta si o respect.

Eu vad religia ca un motor al acestei schimbari. Un fel de dorinta de mai bine, un vis frumos ce atrage societatea spre o forma mai buna.

Atitudinea pe care trebuie sa o abordam, daca ar fi sa urmam intradevar invatatura lui Cristos (cel putin asa cum o vad eu), seamana mai mult cu atitudinea lui Richard Feynman decat cu atitudinea promovata de Biserica.

 

Eu cred ca lumea progreseaza datorita frumusetii invataturii lui Cristos IN CIUDA modului eronat in care este prezentata de multe ori de Biserica.

 

eu cred ca mai degraba teama a fost motivul schimbarii,asta atunci ,iar acum ...obiceiul pe care il mostenim si ne place sa-l pastram neatins ....

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
eu cred ca mai degraba teama a fost motivul schimbarii,asta atunci ,iar acum ...obiceiul pe care il mostenim si ne place sa-l pastram neatins ....

Cred ca teama incearca sa tina lucrurile la acelasi nivel... in cel mai bun caz.... iar in cel mai rau.... sa duca la involutie.

 

Eu cred ca nu poti schimba omul in bine prin teama. E ca si cum ai incerca sa iluminezi o camera folosind.... intuneric... :blink:

 

Trebuie sa recunosc ca Teama este folosita la greu in Biserica... Teama la deal, teama la vale... dar eu o vad incompatibila cu invatatura lui Cristos. "Nu va temeti"... asta pare a fi mesajul principal...

"Frica" de lege e partea veche. Alegerea Iubirii e legea noua. Poti alege sa-ti fie frica, sau poti alege sa iubesti. Cristos indica spre Iubire... asta este legea noua.

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Cred ca teama incearca sa tina lucrurile la acelasi nivel... in cel mai bun caz.... iar in cel mai rau.... sa duca la involutie.

 

Eu cred ca nu poti schimba omul in bine prin teama. E ca si cum ai incerca sa iluminezi o camera folosind.... intuneric... :blink:

 

 

prin teama in niciun caz ,ai dreptate prin teama ii tii la acelasi level....oare mai marii bisericii ce vor...sa tina cat mai multi in intuneric,intunericul fricii ...biserica a interpretat mereu altfel mesajul lui cristos...tot el spune "cere si ti se va da,bate si ti se va deschide,cautati si veti afla" ..pe cand biserica merge pe .."crede si nu cerceta " ..diferenta mult prea mare fata de ceea ce a vrut sa spuna isus

Editat de red2shoes

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
biserica a interpretat mereu altfel mesajul lui cristos...tot el spune "cere si ti se va da,bate si ti se va deschide,cautati si veti afla" ..pe cand biserica merge pe .."crede si nu cerceta " ..diferenta mult prea mare fata de ceea ce a vrut sa spuna isus

Nu cred ca merge musai pe "crede si nu cerceta".

Mesajul pe care l-am perceput eu ca fiind omniprezent in biserica este: "Fii infricosat de ce o sa fie dupa moarte, salvarea e la noi, DOAR LA NOI! Vrei sa-ti fie bine dupa ce mori, FA CUM ZICEM NOI!" Se pune foarte mult accentul pe pacat si pe salvarea din pacat pentru viata vesnica, dar viata vesnica e vazuta undeva departe, dupa moarte sau dupa apocalipsa.

 

Prea putini sunt cei ce indica spre o viata vesnica prezenta ACUM!

 

Biserica ofera speranta si prin asta supravietuieste. Dar de multe ori... speranta oferita e similara morcovului cu care este momit cine stie ce patruped. Ajunge sa fie ceva frumos spre care sa tinzi... dar ceva ce nu-ti hraneste cu adevarat sufletul... ceva lipsit de consistenta. Spiritul de comuniune simtit in Biserica este iar unul din lucrurile super pozitive ce contribuie la supravietuirea ei. Ii aduce pe oameni mai aproape... si aici e un mare merit.... vise comune dar prea putina practica... :blink:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Eu cred ca lumea progreseaza datorita frumusetii invataturii lui Cristos IN CIUDA modului eronat in care este prezentata de multe ori de Biserica.

 

La fel iti respect si eu opinia.

 

Problema este ca societatea occidentala si-a dat seama ca progresul este datorat unei educatii facute pe baze stintifice si a unei pregatiri scolare si profesionale foarte serioase...pregatire care solicita omul modern atat de mult incat nu permite timpul fizic ptr risipirea inutila in activitati religioase.

Si exact din aceasta cauza vezi ca religia e considerata o FRANA in dezvoltarea societatii ...si nu ceea ce crezi tu.

 

Acum cred ca ai inteles ca eu dupa + 20 de ani de occident postez exact de pe pozitia actuala pe care se plaseaza societatea acolo!

 

Evident ca in Romania unde nu ti se cere performanta in nimic ... nu e nevoie de educatie performanta, ba chiar biserica e bine sustinuta pe criteriul ca cei indobitociti si ascultatori sunt cele mai bune oi de muls ...care au bineinteles marele noroc sa traiasca vesnic pe lumea aialalta ca ptr ei nu e loc de viata fericita pe lumea asta ...si ca bici social pentru linistirea oilor care o iau razna!

Editat de Sikaryan

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×