Sari la conținut
Forum Roportal
Dix

Pro Demnitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Poti face compromisuri si fara a-ti zdruncina demnitatea.Fara respect de sine e imposibil de trait.

Cand respectul de sine nu mai exista, este binevenit acel " binevoitor" care iti destainue valoarea pe care o ai, si interesant, incepi sa-l si crezi. Vai stii sa canti la pian? da. Ai lucrat si in politie? Da. Ai facut si alpinism. Da. Stii 17 limbi. Da. Sa stii ca esti un tip deosebit. Merci. M-am linistit.

Editat de Dix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Nu-ti zdruncini demnitatea doar o stirbesti...

 

e acelasi lucru, cum spuneam e doar o stare de spirit;)

dar nu o ai mereu, depinde mult de context.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Poti face compromisuri si fara a-ti zdruncina demnitatea.Fara respect de sine e imposibil de trait.

Nu-ti zdruncini demnitatea doar o stirbesti...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
e acelasi lucru, cum spuneam e doar o stare de spirit;)

dar nu o ai mereu, depinde mult de context.

Adica, este de fapt imaginea de sine, pe care o ai intr-um context dat?

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica, este de fapt imaginea de sine, pe care o ai intr-um context dat?

 

exact, asta e parerea mea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
exact, asta e parerea mea.

 

Parerea me este ca un om demn este acela despre care poti sa afirmi ca ai vrea sa fii ca el, ai vrea sa calci pe urmele lui. Este atat de dureros sa fii judacat de indivizi care au lasat in urma lor nedreptate si compromis.

Ioana d'Arc a murit la 19 ani, arsa pe rug, condamnata de cei care se credeau mai sfinti ca ea.

Dupa 500 de ani a fost canonizata dar pe ea asta nu a mai ajutat-o cu nimic. Acolo in flacari avea nevoie de cineva care sa fie in stare sa opreasca tragedia.

 

Nicolae Iorga:

" Sa fii mandru ca stai sus, numai atunci cand nu ti-e rusine sa-ti aduci aminte cine te-a adus acolo".

" Deplin nu e nimeni, prin iubire cautam de fapt intregirea noastra: tindem spre ce nu avem in noi insine".

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Si in lupta poti fi onest, how about this?

 

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
am si eu o intrebare : exista demnitate fara moralitate?

 

Da exista o demnitate afisata, care vrea sa atraga atentia si aprecierea celor din jur, fara sa aiba nimic in comun cu moralitatea. Oameni care traiesc o viata mizera, dpdv moral, si totusi afiseaza in public " fata demna" de respect si apreciere.

 

Demnitatea adevarata are de a face cu un standard personal, de care ma tin, chiar daca as fi singur pe o insula, si nu as fi pe paginile niciunui ziar, nu implica interes si nu se gandeste la remuneratie!

 

Thak you stupid_me!

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Adica, este de fapt imaginea de sine, pe care o ai intr-um context dat?

exact, asta e parerea mea.

Era o vorba spusa de cineva, care suna aproximativ asa:

Nu suntem ceea ce consideram noi ca suntem, suntem ce cred altii despre noi ca suntem.

Aprecierea colectivitatii este una statistica, mai realista decat aprecierea proprie.

 

Starea de spirit, automultumirea sau autosatisfactia tin de nivelul pe care il stabilim noi.

Demintatea depinde de faptel noastre, dar reperele la care sunt raportate faptele nu sunt individuale.

Editat de gheorghe35

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×