Sari la conținut
Forum Roportal
Dix

Pro Demnitate

Evaluează acest topic

Postări Recomandate

Demnitatea este chestiune de atitudine. Atit.

Eu, cel putin, intotdeauna am admirat oamenii care STIU SA PIARDA.

Sunt atit de putini....

 

Ce sa mai spunem de cei care au pierdut, poate din cauza altora.

Editat de Dix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Demnitatea,o fii sa ai ,,taria'' sa-ti suprimi suferinta,si sa pretinzi ca ti-e bine,chiar daca nu-ti e deloc asa? -intreb si io...

Asta e mai degraba martirism. :focus: Dar se poate considera totusi un aspect al demnitatii si anume acela de a nu te vaicari in public si a infrunta momentele grele in viata cu capul sus.Demnitate este atunci cand nu te autocompatimesti.

Insa a suprima suferinta prea mult si a pretinde mereu are efecte negative.Nici asa nu e bine.Cateodata poate fi omul prea demn,pentru binele lui...

Taria despre care vorbesti tu este atunci cand admitem noua insine ca nu ne merge bine si hotaram sa facem ceva pentru a nu ne duce la fund.

Editat de Naeema

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Daca demnitatea ta,depinde de ceilalti...

Daca demnitatea ta,e doar o chestie de imagine publica...atunci cred ca pot sa vorbesc de fapt de ,,repararea orgoliului ranit".

 

Cred ca demnitatea este mai mult decat imaginea publica, inseamna sa stii cine esti in realitate, ce valoare ai si ce poti, in ciuda opiniei publice.

 

da ,asa ese...e vorba si de repararea orgoliului...desi foarte greu reparam asta in fata celorlalti

 

Uneori se gasesc oameni, prieteni care sa ne ajute se ne recladim demnitatea. Ce bine!!!

 

Demnitatea,o fii sa ai ,,taria'' sa-ti suprimi suferinta,si sa pretinzi ca ti-e bine,chiar daca nu-ti e deloc asa? -intreb si io...

 

Eu cred ca inseamna sa treci prin durere cu capul sus.

Editat de Dix

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Mai...as vrea sa nu mai fiu atat de ,,demn'' in cazul asta,si sa pot sa izbucnesc in plans,in hohote,si in public...

Sa ma scape cineva de ,,demnitatea'' asta!!! -sufar uneori....si nu pot sa o arat...ba chiar nu pot sa plang,singur fiind...m-am saturat de autocontrolul asta al meu...

Pentru un baiat,e ,,acceptabil'' din pct de vedere social,sa se infurie,nu sa planga...chiar daca de fapt,vrea sa planga...pentru o fata,e ,,acceptabil'' sa planga,dar nu sa se infurie...asa ca,uneori,fetele plang de...nervi,si baiatii fac crize de nervi,cand de fapt,ar vrea sa planga...

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Mai...as vrea sa nu mai fiu atat de ,,demn'' in cazul asta,si sa pot sa izbucnesc in plans,in hohote,si in public...

Sa ma scape cineva de ,,demnitatea'' asta!!! -sufar uneori....si nu pot sa o arat...ba chiar nu pot sa plang,singur fiind...m-am saturat de autocontrolul asta al meu...

Pentru un baiat,e ,,acceptabil'' din pct de vedere social,sa se infurie,nu sa planga...chiar daca de fapt,vrea sa planga...pentru o fata,e ,,acceptabil'' sa planga,dar nu sa se infurie...asa ca,uneori,fetele plang de...nervi,si baiatii fac crize de nervi,cand de fapt,ar vrea sa planga...

 

Arcangelo, si cei mai mari oameni au plans, e in regula, nu-ti face griji!

:focus:

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

pentru mine ...demnitate inseamna ca ...in fiecare dimineata sa ma pot uita in oglinda...cand ma spal pe dinti ...fara sa imi pot reprosa ceva.Eu una ...nu am avut norocul asta.

Citeam mai sus de ceva ce insemna umilinta.

Umilinta ta ...in fata celor care pe moment detin puterea ,nu este ucisa.Exista inca ,doar ca nu este momentul sa o descrii acolo.Faptul ca atunci pleci capul pentru ca ...asa e soarta...stim cu totii...asa e in viata.

Dupa ce ma ridic de jos si ma plec in fata umilintei mele...o iau de la capat.

Ma bucur insa ca nu din cauza mea mea...mi-am pierdut demnitatea.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
pentru mine ...demnitate inseamna ca ...in fiecare dimineata sa ma pot uita in oglinda...cand ma spal pe dinti ...fara sa imi pot reprosa ceva.Eu una ...nu am avut norocul asta.

Citeam mai sus de ceva ce insemna umilinta.

Umilinta ta ...in fata celor care pe moment detin puterea ,nu este ucisa.Exista inca ,doar ca nu este momentul sa o descrii acolo.Faptul ca atunci pleci capul pentru ca ...asa e soarta...stim cu totii...asa e in viata.

Dupa ce ma ridic de jos si ma plec in fata umilintei mele...o iau de la capat.

Ma bucur insa ca nu din cauza mea mea...mi-am pierdut demnitatea.

 

Demnitatea e o stare de spirit, cand o privesti din punctul tau de vedere...

Te simti demn cand ai fost in stare sa faci fata unei situatii delicate, sa zicem.

Cum te percep ceilalti, tine de ce esti poti si vrei sa arati, actiunile de multe ori te tradeaza.

 

Din moment ce ne pasa de ce spun despre noi cei din jur, inseamna ca undeva demnitatea si orgoliul se interpatrund.

Nu exista om perfect demn, sau nu in fata tuturor.

Demnitatea o vad un pic ca si pe incredere, odata ce ai pierdut-o (in fata cuiva) e f greu sa o recuperezi.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri
Prmite-mi sa te contrazic.

Exista. Demnitatea nu accepta jumatati de masura. Daca ai pierdut-o, nu o mai ai. Simplu.

(Ce nasol gandesc la ora asta! Abia leg doo vorbe! :blink: )

 

 

eu personal nu am cunoscut pe nimeni perfect demn, in ORICE situatie...

poate tu, da.

 

sau poate tre' sa definim exact notiunea, ca sa vedem la ce ne raportam.

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

ma simt demn, cand admir o floare, cand salut cu respect, cand privesc omul in ochi, cand mai pasesc un pas, cand ma tavalesc in iarba, cand imi atarn cirese la urechi, cand iau o carte in mana, cand imi soptesc rugaciunea de seara, cand multumesc ingerilor, cand nu ma infurii ca unul iar a blocat intersectia, cand privesc luna, cand respir..................cand sunt OM

Partajează acest post


Link spre post
Distribuie pe alte site-uri

Creează un cont sau autentifică-te pentru a adăuga comentariu

Trebuie să fi un membru pentru a putea lăsa un comentariu.

Creează un cont

Înregistrează-te pentru un nou cont în comunitatea nostră. Este simplu!

Înregistrează un nou cont

Autentificare

Ai deja un cont? Autentifică-te aici.

Autentifică-te acum

×